Mata grzewcza, czyli wygodny sposób na ogrzewanie nieruchomości

Podziel się:
Mata grzewcza to sposób ogrzewania pomieszczeń, który ma wiele zalet. Z powodzeniem można ją zastosować w różnego rodzaju nieruchomościach. Wpływa na to nieskomplikowany montaż, niewielkie wymagania pod względem potrzebnego miejsca oraz proste podpięcie do domowej instalacji elektrycznej. Co warto o nich wiedzieć?  

Budowa i działanie maty grzewczej

Konstrukcja maty grzewczej wyróżnia się pomysłową prostotą. Podstawę najlepszych przykładów tego rozwiązania stanowi cienki kabel grzejny o splocie wielożyłowym, elastyczny i sprężysty, ale bez pamięci kształtu. Przewody są zamocowane w optymalnej odległości od siebie na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego. Sploty wolframowo-niklowe, z których zbudowane są przewody, mają średnicę 2 × 3 mm. Dookoła nich znajduje się teflonowa otulina, a następnie ekran zabezpieczający z ocynowanych drutów miedzianych. Całość jest ponownie zaizolowana teflonem. Takie podwójne zabezpieczenie zapewnia kablom wytrzymałość na wysokie temperatury. Przykładowo mata grzewcza Heat Decor wykazuje odporność na punktowe przegrzanie aż do 200 °C. Co oznacza w praktyce? Gdy montaż maty grzewczej został przeprowadzony nie dość dokładnie punktowe przegrzania pojawią się tam, gdzie przy kablu grzejnym pozostała pusta przestrzeń. Tańsze maty grzewcze bez podwójnej izolacji teflonem w tym przypadku ulegną uszkodzeniu.

Mata grzewcza efektywnie zamienia płynącą przez kable grzejne energię elektryczną w energię cieplną. Płynący przez kable prąd elektryczny wytwarza wskutek oporu ciepło. Ogrzewa ono płaszczyznę podłogi, od której następnie nagrzewa się powietrze w pomieszczeniu. Ciepło częściowo kumuluje się w podłodze, dzięki czemu odczuwane jest także po wyłączeniu systemu grzewczego.

Jak zainstalować matę grzewczą?

Maty grzewcze można układać pod płytkami ceramicznymi, gresowymi lub kamiennymi. Montaż wykonuje się w elastycznym kleju albo przystosowanej do ogrzewania podłogowego masie samopoziomującej (wylewce cienkowarstwowej).

Przewody wraz z siatką mają niewielką grubość, dzięki czemu matę grzewczą można zamontować w miejscach, gdzie podniesienie poziomu podłogi jest niewskazane. Taka ultracienka konstrukcja redukuje również zużycie kleju lub masy samopoziomującej, co zmniejsza koszty instalacji. Samoprzylepna siatka ułatwia montaż.

Warto pamiętać, że w matach grzewczych o powierzchni fabrycznie przystosowanej do pomieszczenia kabla grzejnego nie należy przycinać. Dzięki temu tego rodzaju maty grzewcze zachowują pełną wytrzymałość i trwałość.

Czym charakteryzuje się mata grzewcza?

Mata grzewcza może stanowić samodzielne źródło ciepła, jeżeli pokrywa przynajmniej 70% całej płaszczyzny podłogi. Jest też dobrym uzupełnieniem innych rodzajów ogrzewania. Podłoga ogrzewana matami grzewczymi nie powinna mieć temperatury wyższej niż 28 °C oraz 34 °C w pomieszczeniach sanitarnych, czyli np. w łazience i WC. Niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo użytkowania oraz duża bezawaryjność. Korzystanie z mat nie powoduje unoszenia się kurzu i innych pyłów niekorzystnych zwłaszcza dla alergików.

Matę grzewczą klasy premium wyróżnia duża wytrzymałość nie tylko na punktowe przegrzania, ale także uszkodzenia mechaniczne. W długim bezawaryjnych okresie użytkowania zwraca się wydatek na produkt wysokiej jakości. Maty grzewcze Heat Decor to produkty wysokiej klasy, które powstają w zgodzie z rygorystycznymi standardami. Klienci otrzymują aż 25-letnią gwarancję na nasze maty. Sprawdź ofertę Heat Decor!

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#sponsorowany #czytelnia #do ogrzewanie #promowany_instalacje #instalacje #ogrzewanie #w wewnatrz_bud #mata #promowany #materiał partnera

Więcej tematów: