Numer działki – co oznacza i jak go ustalić?

Podziel się:

Numer działki to jedno z najważniejszych oznaczeń gruntu, choć nie jest jedyne. Jeśli interesujesz się zakupem konkretnej działki albo bierzesz udział w postępowaniu spadkowym, którego przedmiotem jest działka, warto, abyś ustaliła lub ustalił numer ewidencyjny działki. Na jego podstawie możesz uzyskać wgląd do księgi wieczystej, w której zapisano informacje na temat stanu prawnego działki. Co warto wiedzieć o numerze ewidencyjnym działki?

Numer ewidencyjny działki – co oznacza i czym różni się od identyfikatora działki?

Numer ewidencyjny działki ma zawsze postać liczby naturalnej i oznacza położenie działki na obszarze ewidencyjnym. Coraz częściej zdarza się jednak, że numer ten występuje pod postacią ułamka, który wskazuje na podział większej działki na mniejsze. W ten sposób dawna działka z numerem ewidencyjnym np. 352 po podziale tworzy np. dwie mniejsze działki – 352/1 i 352/2. Więcej informacji o tym, jak czytać numer działki ewidencyjnej, uzyskasz po kliknięciu: https://geoportal360.pl/blog/numer-dzialki-ewidencyjnej-jak-czytac/.

W ewidencji gruntów w Polsce stosuje się dwa oznaczenia działek. Jednym jest opisany powyżej numer ewidencyjny, a drugim – identyfikator działki, który jest zbudowany z ciągu cyfr przedzielonego znakami interpunkcyjnymi według schematu WWPPGG_R.XXXX.NR, np. 020304_2.0008.241. Na podstawie identyfikatora można dokładnie określić położenie gruntu. Oznaczenie pozwala zidentyfikować działkę ewidencyjną, a także obręb ewidencyjny (np. wieś), jednostkę ewidencyjną (gminę), a także powiat lub województwo.

Jak ustalić numer ewidencyjny działki?

Jeżeli chcesz ustalić numer działki, możesz skorzystać z kilku najpopularniejszych sposobów. Pierwszym jest skorzystanie z zasobów internetowych. Warto odwiedzić np. serwis Geoportal360.pl, na którym znajdziesz interaktywną mapę Polski. Na jej podstawie możesz ręcznie wyszukać interesującą Cię działkę i poznać jej numer ewidencyjny. Na Geoportal360.pl możesz również skorzystać z katalogu, który odzwierciedla podział administracyjny naszego kraju. Drugi sposób poznania numeru ewidencyjnego działki to wizyta w Państwowej Ewidencji Gruntów w Starostwie Powiatowym właściwym dla położenia interesującej Cię działki.

Numer ewidencyjny działki – kiedy trzeba go znać?

Znajomość numeru ewidencyjnego działki pozwala zajrzeć do księgi wieczystej danego gruntu. Możesz uzyskać dostęp do KW, uiszczając odpowiednią opłatę w specjalnych wyszukiwarkach internetowych. Aby uzyskać dostęp do tego dokumentu, poza dokonaniem wpłaty, należy także podać właśnie numer ewidencyjny działki.

Kiedy potrzebna jest księga wieczysta i jakie informacje są w niej zawarte? Księga wieczysta to dokument, w którym znajdują się wszystkie informacje na temat działki i jej stanu prawnego. Powinny one interesować przede wszystkim osoby planujące zakup danej działki albo biorące udział w postępowaniu spadkowym, którego przedmiotem jest działka. W księdze wieczystej wpisywane są takie informacje, jak: wielkość i położenie, właściciel lub właściciele, ewentualne obciążenia, hipoteki lub prawa przysługujące osobom trzecim (służebność, umowy pierwokupu, dożywocia).

Numer ewidencyjny działki to najważniejszy identyfikator gruntu, który pozwoli Ci dowiedzieć się więcej m.in. o jego wymiarach, właścicielu lub właścicielach czy ewentualnych obciążeniach działki. Zajrzyj na Geoportal360.pl – tam łatwo i szybko znajdziesz numer ewidencyjny interesującej Cię działki!

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał Partnera
#czytelnia #nieruchomości #promowany #promowany_prawo #księga wieczysta #Jak ustalić numer ewidencyjny działki #Numer ewidencyjny działki a identyfikator działki #oznaczenia gruntu

Więcej tematów: