Bloczki z keramzytu – przepis na cichy dom

Podziel się:
Myśląc o budowie własnego domu, zastanawiamy się m.in., jaki wybrać materiał do budowy ścian. Najczęściej rozważane są m.in. ceramika, gazobeton, silikaty. A co z keramzytobetonem? Wielu inwestorów wciąż nie bardzo wie, o czy mowa.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca® Leca® KERAMZYT to lekkie kruszywo ceramiczne wytwarzane ze specjalnej pęczniejącej gliny. Dostępne jest w różnej granulacji, a jego ciężar jest od 3 do 5 razy mniejszy niż piasku. Porowata struktura wewnątrz każdej granulki keramzytu gwarantuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i tłumiące hałas. Struktura wewnętrzna keramzytobetonowych bloczków i pustaków zawiera szereg drobnych kanalików, dzięki którym możliwe jest usuwanie pary wodnej. W efekcie wykonana z nich ściana jest ciepła, cicha i „oddycha”.

Jak dobrać materiał

Jeśli dom wznoszony jest w cichej okolicy, podstawowym kryterium wyboru materiału ściennego powinny być termoizolacyjność i paroprzepuszczalność. Optymalnym rozwiązaniem są standardowe pustaki z keramzytobetonu o szerokości 24 cm. Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®Wykonana z nich ściana zewnętrzna z izolacją z wełny mineralnej o grubości 10 cm cechuje się współczynnikiem U = 0,258 W/m2K. Jeśli warstwa izolacji będzie miała 12 cm, wartość współczynnika kształtuje się na poziomie U = 0,229 W/m2K.

Dom w niedalekiej odległości od źródła intensywnego hałasu - drogi, linii kolejowej, lotniska czy zakładu przemysłowego – powinien być zbudowany z materiału, który nie tylko doskonale izoluje termicznie i wyróżnia się paroprzepuszczalnością, ale przede wszystkim zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną ścian. Należy pamiętać, że im cięższa ściana, tym lepiej izoluje od hałasu.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

W tym przypadku warto skorzystać z pełnych bloczków z keramzytobetonu o grubości 18 cm. Wykonane z nich ściany uzyskują izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R’A2 na poziomie 50-51 dB. Przy warstwie termoizolacji o gr. 14 cm współczynnik U kształtuje się na poziomie 0,253 W/m2K, natomiast jeśli warstwa wełny mineralnej ma gr. 16 cm – U wynosi 0,224 W/m2K.

Bloczki pełne z keramzytobetonu oferują więcej komfortu za mniejszą grubość. Gros materiałów do budowy ścian zewnętrznych dostępna jest w szerokości 24-25 cm. Z kolei akustyczne bloczki Termo Optiroc 18 mają szerokość zaledwie 18 cm. Dzięki temu pozwalają zyskać dodatkową powierzchnię użytkową, jednocześnie spełniając wszystkie wymagania konstrukcyjne. Załóżmy, że budujemy dom jednorodzinny o wymiarach zewnętrznych 12 x 13 m, który ma 50 m bieżących ścian zewnętrznych. Tylko na poziomie parteru, dzięki zastosowaniu węższych bloczków z keramzytobetonu, możemy zyskać powierzchnię ok. 3,5–4 m2 przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej izolacyjności akustycznej. Bloczki o szerokości 18 cm świetnie sprawdzają się jako ściany wewnętrzne pomiędzy sypialnią a toaletą, dwiema sypialniami, sypialnią a pokojem dziennym czy pokojem dziecięcym a pokojem do pracy.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

Keramzytobetonowe bloczki Termo Optiroc 18 w połączeniu z wysokiej jakości, szczelną stolarką okienną i drzwiową zapewniają wysoki komfort użytkowania budynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber Leca <sup>®</sup>
#czytelnia #dom z keramzytu #dom #do budowa #ściany #weber_leca #bloczek #z keramzyt #weber_leca_strefa_inwestora

Więcej tematów: