Światło w każdej przestrzeni: Kompleksowy przewodnik po oświetleniu wnętrz

Podziel się:
Oświetlenie wnętrz wpływa nie tylko na ich funkcjonalność, ale również komfort przebywania w pomieszczeniu. Odpowiednio dopasowane oświetlenie pozwala także podkreślić charakter danej aranżacji oraz uwydatnić jej zalety. Jak zatem je dopasować? Odpowiadamy.  

Oświetlenie salonu - funkcjonalność i styl

Salon to pomieszczenie, w którym z reguły spędzamy najwięcej czasu, co wynika z faktu, że pokój dzienny może pełnić wiele różnych funkcji. W zależności od potrzeb jest on nie tylko miejscem relaksu, ale może służyć także jako jadalnia, czy miejsce, w którym wykonywana jest praca na home office. W związku z tym konieczne jest wydzielenie stref funkcjonalnych, co wymaga także zastosowania odpowiednich źródeł światła. W salonie instaluje się zatem z reguły główne źródło światła, które stanowią lampy sufitowe LED oraz dodatkowe źródła światła, których rolę mogą pełnić lampy na stół czy modele podłogowe. Doskonale sprawdzą się one nie tylko jako element dekoracyjny, ale mogą być używane w trakcie pracy, czy czytania książek. Poza tym w salonie można zastosować także oczka halogenowe, które montuje się w sufitach podwieszanych. Pozwalają stworzyć odpowiedni nastrój, a oświetlenie tego typu doskonale sprawdza się między innymi przy oglądaniu filmów, ponieważ nie męczy wzroku.

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, które przez wielu określane jest sercem domu. W efekcie również tam spędza się dużo czasu i wykonuje różne czynności. Jak zatem dobrać oświetlenie do kuchni? W tym przypadku istotne jest to, by główne źródło światła zapewniało odpowiednie jego natężenie. Dzięki temu pomieszczenie będzie widne, a co za tym idzie zagwarantuje odpowiedni komfort nie tylko w trakcie gotowania. Ważną kwestią jest także dobór odpowiedniej barwy światła i postawienie na światło zimne, które doskonale wpływa na efektywność i pobudza. Istotne jest także to, że nie ma konieczności do tego, by ograniczać się do jednego źródła światła. W kuchni doskonale sprawdzą się zatem dodatkowe lampy umieszczone bezpośrednio nad stołem lub wyspą. Będą stanowiły element dekoracyjny oraz dodatkowo oświetlą poszczególne strefy pomieszczenia. Jeżeli mają one służyć relaksowi warto postawić na ciepłą barwę światła, która zapewnia doskonały komfort np. w trakcie spożywania posiłków.

Jakie oświetlenie do sypialni?

Odpowiednio dobrane oświetlenie to aspekt, o który warto zadbać również w sypialni. Należy zatem zapewnić sobie nie tylko właściwą intensywność światła, która musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, ale także odpowiednio rozmieścić źródła światła. W sypialni z reguły jako główne źródło wykorzystywane są lampy sufitowe, które dodatkowo wspomagane są lampkami nocnymi. Te drugie stanową nie tylko element dekoracyjny, ale również doskonale sprawdzają się np. podczas wieczornego czytania. Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście doboru oświetlenia do sypialni? Otóż istotne jest przede wszystkim to, by postawić na ciepłą barwę światła, która sprzyja relaksowi i pozwala oczom odpocząć.

Podsumowując należy stwierdzić, że dobór oświetlenia do konkretnego pomieszczenia powinien uwzględniać jego funkcję. Istotne jest także to, by dopasować intensywność światła do danej przestrzeni.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #wnętrza #oswietlenie #promowany #promowany_wnetrza #materiał partnera

Więcej tematów: