Przepisy prawne w branży rynnowej i dekarskiej

Podziel się:

Wiele dziedzin życia należy podporządkować obowiązującemu prawu. Dotyczy to również branży dekarskiej oraz rynnowej. Przepisy mają na celu dbałość o bezpieczeństwo inwestorów i mieszkańców budynku, architektów oraz dekarzy czy wykonawców. Dlatego warto poznać kilka z nich, by móc odpowiednio podejść do budowy czy wymiany dachu.

Rozpoczynając rozmowę na temat przepisów prawnych w kontekście budowy domu czy jego remontu, warto skupić się na samej definicji budynku. Wedle ustawy zawartej w prawie budowlanym, każdy obiekt, który ma być nazwany budynkiem, musi być trwale związany z gruntem fundamentem i zakończony dachem.

Wobec tego naturalnym jest to, że projekt dachu musi być uwzględniony w projekcie całej budowy i od początku przemyślany pod względem technicznym, ale i wizualnym. 

Projekt 

Projekt, od którego zaczyna się każda budowa, powinien zawierać w sobie informacje techniczne dotyczące konstrukcji budynku i jego architektury. 

Jest to ważny moment w procesie budowy, ponieważ to na stworzonym i zatwierdzonym projekcie bazować będą wszystkie osoby pracujące nad jego budową. Generalny wykonawca, kierownik budowy, architekt, eksperci od instalacji elektrycznej, mechanicznej i sanitarnej, stolarz, murarz czy też dekarz, który zadba o prawidłowe położenie dachu oraz systemu rynnowego.  

Rynny, są bardzo istotnym elementem projektu całego domu, ponieważ odpowiadają za trwałość i szczelność dachu, jak i całego budynku co w efekcie bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo domowników czy osób  korzystających z budynku. Według ustawy obowiązkowym elementem każdego projektu oraz budowy jest zaplanowanie i stworzenie instalacji usuwającej wodę opadową.

Na tym etapie planowania warto wybrać odpowiedni dla siebie system dachowy i rynnowy. Dbając o najlepszej jakości wykończenie, bezpieczeństwo oraz wygodę Galeco proponuje nowatorski, zintegrowany system DACHRYNNY.

To odpowiedź na nowoczesny design i modę na jednolitą bryłę budynku, po którą coraz częściej sięgają architekci. DACHRYNNA jest unikalnym na rynku, kompletnym systemem dachowym 2w1, w którym zintegrowane są elementy dachu i elewacji z ukrytą rynną połaciową. A to wszystko przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Podstawą instalacji systemu jest panel na rąbek stojący, pełniący funkcję pokrycia dachowego. Drugą ważną częścią tego zintegrowanego systemu jest rynna połaciowa. Jest ona ukryta w konstrukcji podobnie jak piony spustowe.

Pozwolenia

Mając już plan i znając parametry techniczne dachu i systemu rynnowego, należy zadbać o formalności. Wygląda to inaczej w przypadku pełnej budowy domu, wyłącznej wymiany dachu lub samego remontu. 

Podczas budowania domu od podstaw, nie trzeba zgłaszać osobnego pozwolenia na budowę dachu, ponieważ plan dachu i systemu rynnowego wpisany jest w całkowity projekt budynku i traktowany jest zbiorczy w tej decyzji administracyjnej. 

W przypadku decyzji o kompletnej wymianie dachu, zmianie konstrukcji czy materiału pokryciowego powinno się zgłosić dokładny projekt i plan robót do organu administracji architektoniczno-budowlanej w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na 30 dni przed planowym rozpoczęciem pracy. 

Jeśli chodzi o prace remontowe, które nie ingerują w konstrukcję dachu, nie trzeba do tego żadnego pozwolenia. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Galeco
#czytelnia #prawo #galeco #Dachy #Dachy - tematy pozostałe #Buduj z Galeco

Więcej tematów: