Rodzaje pomp ciepła - którą wybrać do domu jednorodzinnego?

Podziel się:

Rynek pomp ciepła do domów w ostatnich latach znacznie się rozrósł. Ilość dostępnych urządzeń oraz ich typów jest coraz większy. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniej pompy nastręczać może nam pewnych problemów. Czym powinniśmy się kierować podczas podejmowania tej decyzji? Zapraszamy do lektury naszego materiału, w którym podpowiadamy, jakie są rodzaje pomp ciepła i jak je dopasować do domu jednorodzinnego.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła są doskonałą alternatywą klasycznych metod grzewczych. Zasada ich działania opiera się na pobieraniu zewnętrznej energii i przekształcania jej w ciepło przekazywane do domu o powierzchni mniejszej lub większej. Można powiedzieć, że działanie jest analogiczne do lodówki. Co ważne, przy odpowiedniej termoizolacji, urządzenia można stosować również w starszych budynkach.

Jakie rodzaje pomp ciepła możemy wyróżnić?

Jeśli planujesz profesjonalną instalację pomp ciepła (sprawdź https://serwisogrzewania24.pl/oferta/pompy-ciepla/), warto poznać obecnie dostępne jej odmiany:

  • gruntowe pompy ciepła, inaczej zwane pompami ciepła typu solanka-woda. Są wyjątkowo skuteczne i z powodzeniem mogą być jedynym źródłem ciepła.
  • wodne pompy ciepła, które nazywa się pompami ciepła typu woda-woda. Są również wydajne i funkcjonalne, jednak wiąże się to z wyższą ceną ich montażu.
  • powietrzne pompy ciepła, inaczej pompy ciepła typu powietrze-woda. Są one bardzo atrakcyjne, jeśli chodzi o to, ile kosztuje pompa ciepła. Jednak ich efektywność jest na tyle niska, że nie mogą stanowić samodzielnego ogrzewania domu, a jedynie wspomagające.

Wady i zalety pomp ciepła do domu jednorodzinnego

Zapotrzebowanie na ciepło każdego domu będzie nieco inne. Zanim więc zdecydujemy się na inwestycję w pompę ciepła do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, warto poznać wady i zalety omawianego systemu grzewczego oraz zastanowić się, czym jest dla nas komfort cieplny.

Powietrzne pompy ciepła

Są obecnie najchętniej wybieranymi pompami ze względu na niski koszt montażu. Jednak ich zapotrzebowanie na energię jest wyższe niż pozostałych typów urządzenia. To z kolei oznacza, że nasze rachunki mogą być wyższe o nawet 20%. Koszt ogrzewania tą metodą będzie mniej atrakcyjny.

Przeczytaj więcej na temat tego, gdzie umieścić agregat powietrznej pompy ciepła na blogu Proserwis.

Wodna pompa ciepła

Ten typ urządzenia korzysta z wody, jako źródła energii, a to oznacza pewne ograniczenia techniczne. Aby móc z niej korzystać w domu, musimy mieć dostęp na działce do wody o odpowiednich parametrach (mogą to być studnie lub stawy). Współczynnik wydajności cieplnej (COP) jest w tym przypadku dość korzystny.

Wśród wad tego modelu pompy ciepła znajduje się większa awaryjność oraz konieczność częstych przeglądów studni oraz stałe monitorowanie parametrów wody. Przy obecnych problemach z cofaniem się wody możliwości eksploatacji pompy wodnej mogą być ograniczane.

Gruntowa pompa ciepła

Do domu jednorodzinnego warto również rozważyć instalację przez firmę Proserwis gruntowej pompy ciepła. Ogrzewanie domu pompą ciepła gruntową może być wydajne, ale początkowo będzie wiązało się z większą inwestycją. Pompy gruntowe to atrakcyjne urządzenia grzewcze mające wiele zalet. Mogą dać dużo taniego ciepła w budynku, jednak dopiero po tym, jak zamontujemy gruntowe wymienniki ciepła bądź wykonamy odwiert geotermiczny.

Wśród wad tej wybranej pompy ciepła znajdziemy przede wszystkim ograniczenia terenowe. Do ogrzania domu 100 m2 możemy potrzebować 300-400 m2 gruntu. Z kolei wykonanie odwiertów będzie już bardzo drogie.

Czym kierować się, podczas wyboru pompy ciepła?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła do domu jednorodzinnego, musisz poznać najważniejsze funkcjonalności i cechy decydujące o cenie eksploatacji pompy ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia:

  • sposób montażu pompy ciepła,
  • całkowity koszt instalacji,
  • jaka moc pompy ciepła będzie nam potrzebna,
  • jaką pompę ciepła polecą do naszego domu specjaliści,
  • dopasowanie ilości ciepła dla domu 120 m2 czy 150 m2,
  • koszt pompy ciepła w domu,
  • zapotrzebowanie budynku,
  • ilość zużywanej ciepłej wody użytkowej, 
  • ile prądu zużywa pompa ciepła.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie jest więc prostym zadaniem. Nowoczesne pompy ciepła mogą być bardzo efektywne i tanie w eksploatacji. Korzystanie z pompy zależy przede wszystkim od metrażu domu i ilości energii cieplnej, którą chcemy uzyskać.

Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła w domu jednorodzinnym?

Gdzie sprawdzi się pompa? Wszędzie tam, gdzie chcemy zmniejszenia zużycia energii i zapewnienia efektywnego ogrzewania budynku. Jeśli dodatkowo zadbamy o pełną szczelność nowego domu, odpowiednie wietrzenie i możliwie dokładny dobór pompy ciepła dla domu jednorodzinnego, zyskamy prawie idealne źródło ciepła.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #promowany_instalacje #instalacje #ogrzewanie #pompa_ciepla #promowany #materiał partnera

Więcej tematów: