Wysokie rachunki za ogrzewanie i przeciąg w okolicy drzwi wejściowych to mogą być znaki, że skrzydło przepuszcza więcej ciepła, niż powinno. Drzwi energooszczędne to rozwiązanie, które może znacznie poprawić komfort w domu. Czy rzeczywiście warto w nie inwestować? I czym różnią się od zwykłych drzwi?
Czym są drzwi energooszczędne i jak działają?
Drzwi energooszczędne to skrzydła, które w o wiele większym stopniu niż tradycyjne modele, zatrzymują ciepło we wnętrzu domu. Czy różnica ta jest bardzo znacząca? Jak najbardziej tak! Drzwi i okna to elementy, przez które ucieka najwięcej ciepła. Niskiej klasy drzwi mogą przepuszczać nawet 20% ciepła. Ich rdzeń jest cieńszy, a wypełnienie stanowi zazwyczaj styropian, podczas gdy w skrzydłach energooszczędnych jest to najczęściej pianka poliuretanowa lub wełna mineralna.
Najważniejsze parametry techniczne – współczynnik przenikania ciepła i izolacja
Najważniejszym parametrem w przypadku drzwi energooszczędnych jest współczynnik przenikania ciepła U. Im niższa jego wartość, tym drzwi są cieplejsze. Standardowe skrzydła mają obecnie współczynnik U na poziomie 1,3. To ze względu na regulacje, które weszły w życie w 2021 roku. Jeśli natomiast chodzi o drzwi energooszczędne – współczynnik U może być zdecydowanie niższy i wynosić np. 0,5.
Materiały i technologie stosowane w drzwiach energooszczędnych
Drzwi energooszczędne składają się z warstw – na zewnątrz znajduje się okładzina, a w środku rdzeń izolacyjny. Pierwsza warstwa jest stworzona na ogół ze stali, aluminium lub kompozytów drewnianych. Jeśli natomiast chodzi o izolatory, to tutaj najczęściej stosowane są pianka poliuretanowa lub wełna mineralna.
Co jednak ciekawe, aby drzwi energooszczędne spełniały swoją funkcję, muszą współgrać z równie ciepłą ramą, ościeżnicą, progiem oraz uszczelkami. Rama, ościeżnica i próg powinny być ocieplone pianką poliuretanową. Jeśli natomiast chodzi o uszczelki, najlepiej zdecydować się na potrójne opcje.
Jak natomiast wybierać drzwi energooszczędne z przeszkleniami? Należy wybrać te ze szkłem termoizolacyjnym, na którego powierzchni znajduje się powłoka niskoemisyjna, która zatrzymuje ucieczkę ciepła z domu.
Kiedy warto zainwestować w drzwi energooszczędne?
Drzwi energooszczędne to konieczność w każdym domu pasywnym, czyli takim, który od samego początku jest zaprojektowany tak, aby minimalizować zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie.
Jest to również doskonała opcja na etapie termomodernizacji budynku. Warto włączyć wymianę drzwi na pasywne w cały proces, który polega zazwyczaj na ocieplaniu ścian, dachu i podłóg, wymianie okien, modernizacji instalacji grzewczej czy instalacji paneli fotowoltaicznych.
Oszczędność energii i komfort termiczny – zalety na lata
Termomodernizacja może być dobrą opcją, gdy zauważy się, że rachunki za ogrzewanie są zdecydowanie za wysokie. W takim przypadku kompleksowo przeprowadzony proces może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto jednocześnie pamiętać, że przy ewentualnej sprzedaży domu, jego wartość wzrasta, jeśli jest on energooszczędny.
Jednak to nie wszystko. Różnica jest odczuwalna również w komforcie termicznym. Mogą zniknąć przeciągi i chłód bijący od drzwi zewnętrznych, a temperatura w przedpokoju będzie stabilniejsza. Oczywiście przełoży się to na zmniejszoną konieczność ogrzewania domu, ponieważ ciepło nie ucieka w takim przypadku przez skrzydło.
Dodatkową zaletą drzwi energooszczędnych jest ich izolacyjność akustyczna. W przypadku skrzydeł zawiera się ona w przedziale od 25 do 50 decybeli. Poziom około 35 decybeli pozwala na tłumienie bardzo dużych hałasów dochodzących z ulicy. Jeśli chodzi o drzwi energooszczędne, parametr ten może wynosić nawet 25-29 decybeli.
Drzwi energooszczędne są też trwalsze. Wysokiej jakości materiały i konstrukcja sprawiają, że służą one 20-25 lat bez większych problemów. Zwykłe drzwi często wymagają wymiany uszczelek czy regulacji już po kilku latach.
Czy warto zainwestować w drzwi energooszczędne?
Drzwi energooszczędne to inwestycja, która może przynieść realne oszczędności, ale warto ocenić swoją obecną sytuację – wysokość rachunków za ogrzewanie i prąd czy stan techniczny domu. Mając na uwadze powyższe, warto zweryfikować czy korzyści przewyższą koszty. Jednocześnie należy pamiętać, że kluczowy jest profesjonalny montaż – drzwi powinny być odpowiednio zainstalowane, aby przyniosły oczekiwane efekty.