Magia światła - jak listwy oświetleniowe zmieniają wygląd wnętrz?

Podziel się:

Światło w pomieszczeniu potrafi odmienić całkowicie daną przestrzeń. Bez odpowiednich lamp i żyrandoli trudno byłoby funkcjonować po zmroku. Zanim jednak zdecydujesz się na klasyczne rozwiązania, sprawdź listwy oświetleniowe, które zwiększą Twój komfort i poprawią wygląd Twojego wnętrza.

Czym są listwy oświetleniowe?

Listwy oświetleniowe to rodzaj oprawy, która składa się z długiego, wąskiego profilu aluminiowego lub plastikowego, w którym umieszczone są źródła światła. Na rynku dostępne są różne warianty, listwy oświetleniowe ścienne najczęściej wykorzystują diody LED, żarówki halogenowe, jak i również tradycyjne żarówki. Listwy oświetleniowe są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, dzięki czemu możesz stworzyć przestrzeń dokładnie taką, jaką chcesz. Wystarczy, że pobawisz się kolorami i różnymi wzorami geometrycznymi.

Listwy ledowe to efektowne oświetlenie, które może być montowane w wielu lokalizacjach, a dokładnie:

 • na suficie – w takim wypadku wykorzystaj listwy oświetleniowe sufitowe,

 • na ścianach – tu wystarczą klasyczne listwy oświetleniowe ścienne,

 • pod szafkami kuchennymi — tutaj sprawdzi się oświetlenie LED na czujnik ruchu lub dotyk,

 • w meblach – polecamy Ci szczególnie listwy, które będą źródłem światła LED.

Jakie rodzaje listew oświetleniowych są do Twojej dyspozycji?

Na rynku, a szczególnie w internecie znajdziesz wiele rodzajów tej dekoracji. Do Twojej dyspozycji jest listwa sufitowa, ścienna, a nawet specjalne listwy oświetleniowe LED. Takie elementy dzielimy na kilka rodzajów – ze względu na montaż, materiał i źródło światła. Oto kilka przykładów.

W przypadku montażu wyróżniamy:

 • Listwę natynkową, która jest montowana na powierzchni ściany lub sufitu.

 • Listwę podtynkową montowaną we wnękach lub sufitach podwieszanych.

 • Listwę przypodłogową, której miejsce jest na dole ściany, przy podłodze.

Listwy oświetleniowe ścienne możemy podzielić również ze względu na materiał:

 • Listwy aluminiowe – trwałe i uniwersalne, idealne do nowoczesnych wnętrz.

 • Listwy plastikowe – lekkie i tanie, dostępne w różnych kolorach.

 • Listwy drewniane – eleganckie i naturalne, pasujące do klasycznych wnętrz.

Do Twojej dyspozycji są również różne źródła światła:

 • Listwy LED – energooszczędne i ekologiczne, dostępne w różnych barwach światła.

 • Listwy halogenowe – mocne i dające skupione światło.

 • Listwy sufitowe żarówkowe – tradycyjne i łatwe w montażu.

A także różne rodzaje maskownic:

 • Listy sztukateryjne LED — montuje się je jako osłonę pasków ledowych. Pełnią funkcję dekoracji jak i w efektowny sposób rozpraszają światło z pasków LED. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie listwy sztukateryjne są przeznaczone do stosowania z taśmami LED (diody prześwitują przez materiał). Choć coraz częściej producenci szukają rozwiązań w tym zakresie, proponując listwy o dużej gęstości i z technologią, która zapobiega prześwitywaniu.

 • Maskownice z kanałem na taśmę LED – specjalnie zaprojektowane maskownice, które mają wbudowany kanał lub przestrzeń na taśmę LED. Pozwalają na ukrycie źródła światła, jednocześnie umożliwiając równomierne rozprowadzenie światła wzdłuż karnisza. Są dostępne zarówno w wersjach drewnianych, metalowych, jak i z tworzyw sztucznych.

 • Maskownice sufitowe – specjalnie zaprojektowane do montażu oświetlenia LED w suficie, często w formie paneli LED lub downlightów (opraw wpuszczanych). Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najczęściej są to konstrukcje gipsowe lub z tworzyw sztucznych, które pozwalają na wkomponowanie oświetlenia w strukturę sufitu.

Dlaczego warto wykorzystać listwy oświetleniowe?

Listwy ledowe, jak i listy zasilane innym źródłem światła mają wiele zalet, które z pewnością przekonają Cię do zakupu. Po pierwsze listwy oświetleniowe sufitowe, jak i ścienne z nowoczesną technologią LED są wyjątkowo uniwersalne. Mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, na przykład salonie, sypialni czy kuchni. Niekiedy listwa LED sufitowa montowana jest również w łazience lub biurze.

Ponadto listwy oświetleniowe LED cechują się wyjątkowo niskim poborem energii elektrycznej, dzięki czemu oszczędzasz na swoich rachunkach za prąd. W internecie znajdziesz wiele rodzajów listew, które mogą stać się energooszczędnym źródłem światła LED. Możesz bawić się kolorami, wzorami i materiałami. Pamiętaj, że masz pełną dowolność, dlatego korzystaj ze wszystkich rozwiązań.

Jak dobrać odpowiednie listwy oświetleniowe?

Listwy oświetleniowe ścienne i sufitowe spełnią swoją rolę właściwie tylko wtedy, kiedy kupisz odpowiedni produkt, a nie pierwszy lepszy. Przy wyborze oświetlenia weź pod uwagę kilka kwestii, a szczególnie rodzaj pomieszczenia. Listwa przysufitowa LED o wiele lepiej sprawdzi się w sypialni i salonie, niż kuchni. Dodatkowo zastanów się, jaki dokładnie efekt chcesz uzyskać przy pomocy tej dekoracji. Listwa ledowa zapewni delikatnie mniejszą ilość światła, niż na przykład listwy oświetleniowe ścienne wyposażone w klasyczne żarówki.

Zwróć również uwagę, na styl swojego wnętrza. Nowoczesne listwy oświetleniowe sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych i w stylu glamour. Natomiast kolorowe oświetlenie ledowe może być świetnym rozwiązaniem w pokoju nastolatka lub w salonie, w którym wieczorem ogląda się ulubione filmy.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #wnętrza #promowany #promowany_wnetrza #materiał partnera #oświetlenie

Więcej tematów: