Jak przygotować dom na sprzedaż?

Podziel się:
Nie od dziś wiadomo, że większość osób preferuje budowę domu od podstaw i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb swoich i swojej rodziny. Nie oznacza to jednak, że sprzedaż domu nie jest możliwa. Zanim powierzymy to zadanie pośrednikowi lub wystawimy ogłoszenie, należy zadbać o kilka spraw.

Fot. ArsanitFot. Arsanit

Plan działania

Gdy zdecydujemy się na sprzedaż domu, czeka nas kilka ważnych decyzji do podjęcia. Możemy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, pamiętając jednak że ta pobierze prowizję. Zwykle jest to 2-3% ceny domu plus vat. Pośrednik zajmie się przygotowaniem ofert, publikacją ogłoszeń oraz obsługą potencjalnych klientów, co kosztuje sporo pracy. Jeśli jednak nie chcemy dzielić się zyskiem z pośrednikiem, możemy sami przygotować treść ogłoszenia i zdjęcia domu, a następnie opublikować je w lokalnej prasie czy na portalach sprzedażowych. Tutaj również musimy liczyć się z opłatą, ale zwykle jest ona mniejsza. Kolejny krok to ustalenie ceny oraz wyznaczenie przedziału czasu, w jakim chcemy sprzedać nieruchomość. Jeśli nie uda nam się dokonać transakcji w wyznaczonym terminie, warto zweryfikować naszą ofertę.

Pierwsze wrażenie

Przygotowując się do sprzedaży domu należy pamiętać o sprzątnięciu pomieszczeń, które będą oglądane. Pierwsze wrażenie jest dla kupującego najważniejsze i to ono może zaważyć na decyzji inwestora. Osoby, które spostrzegą schludny wygląd wnętrz, będą przekonane, że budynek również jest w bardzo dobrym stanie. W nielicznych przypadkach wnętrza domu wymagają odświeżenia - tj. uzupełnienia ubytków w ścianach, odmalowania i naprawienia zewnętrznych uszkodzeń. Dzięki temu lokum nabierze blasku. Dom powinien prezentować się czysto i schludnie. Warto zastanowić się nad schowaniem części przedmiotów zawadzających w pokojach, ale także tych drobnych - nie mających większego znaczenia, aby odwiedzający skupili się na budynku. Szykując się na przyjęcie klientów, sprzedający powinien zadbać o przytulną atmosferę domu, m.in. dzięki zapachowi i ciepłemu oświetleniu. Wysprzątane pokoje przysłużą się również podczas przygotowania dokumentacji zdjęciowej na stronę z ofertami sprzedażowymi lub dla agencji nieruchomości.

Fot. ArsanitFot. Arsanit

Fachowa pomoc doradców

Dodatkowe rady zaczerpnięte od fachowców z branży budowlanej na pewno będą cennymi wskazówkami podczas tworzenia oferty. Opisanie budynku w precyzyjny sposób przyciągnie potencjalnych klientów. Warto też zasięgnąć profesjonalnej pomocy od lokalnego rzeczoznawcy, który wyceni dom. Cena powinna być dostosowana do lokalizacji, wielkości i stanu budynku oraz jego atrakcyjności. Jeśli zdecydujemy się na usługi agenta nieruchomości, to pomoże nam on już na etapie tworzenia oferty. Czasami możliwe jest skorzystanie z agencyjnego rzeczoznawcy w cenie współpracy. Specjalista podpowie nam także, jak przygotować budynek, by wyglądał atrakcyjnie dla potencjalnych klientów.
REKLAMA:

Podstawowe informacje

Kupujący z pewnością będą zainteresowani wszelkimi szczegółami dotyczącymi domu i jego okolicy. Średnia wielkość opłat, sprawność i rodzaj ogrzewania oraz dodatkowo innych systemów instalacyjnych (np. rekuperacji), rok budowy, a także techniczny stan elementów konstrukcyjnych to tylko nieliczne aspekty, o które mogą pytać zainteresowani. Ważne jest również zaprezentowanie lokalizacji działki w jak najlepszym świetle. Być może klienci, którzy nie byli przekonani do zamieszkania w danych rejonach, zmienią zdanie pod wpływem naszych argumentów. Kluczem do sukcesu jest optymistyczne nastawienie do tematu sprzedaży i kupna lokum.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Radosław Marciniec, Technolog firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej
#czytelnia #dom #prawo #nieruchomości #arsanit

Więcej tematów: