Wózki widłowe w świętej służbie

Podziel się:
Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi - zdarza się jednak, że trzeba w niej coś poprzestawiać. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób przewozi się ławki po drogocennych marmurach?

Fot. StillFot. Still
Mało kto wie, że istnieje instytucja, dzięki której osoby pielgrzymujące na Święta na Plac i do Bazyliki Świętego Piotra mają na czym siedzieć. Fabryka Świętego Piotra - tak właśnie (wł. Fabbrica di San Pietro, łac. Fabrica Sancti Petri) nazywa się działający przy Stolicy Apostolskiej urząd odpowiedzialny za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację najważniejszej świątyni kościoła katolickiego. Okazuje się, że gdy przed ważnymi wydarzeniami trzeba zwiększyć w niej liczbę miejsc siedzących, ławki po Bazylice rozwozi należący do tej instytucji, produkowany seryjnie wózek widłowy.

Fot. StillFot. Still
Bazylika Świętego Piotra to nie tylko centralne miejsce kultu religii rzymskokatolickiej, ale także miejsce pełne arcydzieł architektury i sztuki: od kunsztownych marmurowych posadzek, przez monumentalną konfesję grobu św. Piotra i przejmującą Pietę dłuta Michała Anioła aż po spektakularną kopułę. Wyposażenie transportowe konieczne do wykonywania takich zadań jak dostawianie ławek czy relokacja konfesjonałów wybierano w związku z tym z najwyższą troską. – By wykluczyć ryzyko uszkodzenia zgromadzonych w bazylice zabytków, w procesie decyzyjnym wzięto pod uwagę przede wszystkim zwrotność i kompaktowe rozmiary wózka. Rozstawiając ławki w nawie głównej miał móc swobodnie manewrować – mówi Paweł Włuka, Dyrektor Marketingu STILL Polska. – Znaczenie miało także dostosowanie przenoszonych na posadzkę obciążeń oraz ogumienia do marmurów, po których miał poruszać się pojazd. Istotnym czynnikiem był także niski poziom emitowanego hałasu. Ostatecznie wybrano najmniejszy w swojej klasie wózek elektryczny RX 50-13 o udźwigu na poziomie 1,3 tony – opowiada przedstawiciel STILL Polska.

Przy pomocy stalowych wideł pojazd bez trudu unosi ławki, pozwalając przygotować świątynię na przybycie pielgrzymów. – Używamy wózka głównie do przygotowania mszy i obchodów liturgicznych, ale także do generalnej dekoracji – mówi Giovani, operator wózka STILL RX 50-13 pracujący dla Fabbrica di San Pietro. Pojazd stał się ważnym narzędziem w utrzymaniu najczęściej odwiedzanego kościoła świata. Dzięki elektrycznemu silnikowi przemieszcza się bezgłośnie, a – jak mówi Giovanni – ze względu na kompaktowe rozmiary pozwala łatwo nawigować pomiędzy filarami i rzeźbami – Wózkiem steruje się bardzo łatwo i przyzwyczajenie się do jego obsługi poszło mi bardzo szybko – dodaje.
REKLAMA:

Oglądając relację z watykańskich obchodów Świąt Wielkiej Nocy, zwróćcie uwagę na ławki stojące w nawie głównej i wspomnijcie Giovanniego, cierpliwe rozwożącego je z myślą o wiernych swoim sprawdzonym wózkiem widłowym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Still
#czytelnia #maszyny #maszyna #do prace_maszynowe #w publiczne #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: