Balkon i taras - nie zapomnijmy o nich przy odbiorze mieszkania

Podziel się:
Odbiór techniczny jest jednym z najważniejszych etapów w procesie kupowania mieszkania. To czas, kiedy możemy zgłosić zaistniałe usterki i domagać się od dewelopera wywiązania się ze wszystkich określonych w umowie elementów mieszkania. Nie zapominajmy podczas odbioru o balkonie. Na co zwrócić uwagę?

Fot. Dolcan W balkonach ze szklanym wypełnieniem sprawdźmy czy szkło nie jest pęknięteFot. Dolcan W balkonach ze szklanym wypełnieniem sprawdźmy czy szkło nie jest pęknięteJak prawidłowo odebrać balkon czy taras od dewelopera? - radzi Norbert Kowałko, inspektor nadzoru robót budowlanych w firmie Dolcan:
Powinniśmy pamiętać, że podstawowymi dokumentami, z którymi dokonujemy odbioru lokalu są umowa i projekt mieszkania. Bez dokładnego zapoznania się z ich treścią trudno jest przeprowadzić odbiór poprawnie – nie wiemy wówczas, czego wymagać od wykonawcy. To projekt i umowa definiują co miało być zrobione, określają jakość wykonania i standard wyposażenia. Warto o tym pamiętać, gdy umawiamy się na przekazanie mieszkania – o dacie odbioru powinniśmy być poinformowani z właściwym wyprzedzeniem, byśmy mogli zarezerwować sobie wystarczającą ilość czasu i przestudiować niezbędne dokumenty.

Odbiór techniczny mieszkania to nie tylko sprawdzenie gładkości ścian, szczelności okien czy też metrażu pomieszczeń. Powinniśmy także zwrócić uwagę na balkon i taras, który jest często pomijanym elementem. Są one naszą oazą w środku miast, miejscem odpoczynku i relaksu. Żeby tak było musimy jednak na etapie odbioru sprawdzić czy wszystkie jego elementy są prawidłowo wykonane i nie ma żadnych usterek.
REKLAMA:

Kruszące się płytki, przecieki lub spękania na balkonie czy tarasie to przede wszystkim skutki błędów wykonawczych lub niewłaściwego doboru materiałów i technologii. Źle ułożone warstwy nawierzchni balkonu pod wpływem czynników atmosferycznych – opadów, gwałtownych różnic temperatury – mogą nie wytrzymać próby czasu. W przypadku balkonów bardzo ważne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. Podczas odbioru powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy płytki na balkonie ułożone są na podłożu o odpowiednim spadzie, lub – jeśli odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim, i taras ma niewykończoną posadzkę - czy betonowa wylewka jest lekko nachylona. Poziom nachylenia powinien wynosić ok. 2-2,5 proc. w kierunku zewnętrznej krawędzi tarasu. Ułatwia to swobodny odpływ wody deszczowej, czy topniejącego śniegu. Można to bardzo łatwo sprawdzić wylewając niewielką ilość wody i obserwując czy płynie w stronę zewnętrznej krawędzi tarasu. Sprawdźmy także, czy wokół balkonu zostało wykonane orynnowanie lub odpowiednia obróbka blacharska, która odprowadzi wodę opadową na zewnątrz balkonu.

Przy odbiorze balkonu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę samym płytkom, którymi wyłożony jest nasz balkon. Sprawdźmy czy są z mrozoodpornych materiałów, czy są ułożone równo oraz czy nie ma elementów ruchomych. Warto zwrócić także uwagę, czy poszczególne elementy posadzki są tego samego koloru i odcienia oraz czy zgadzają się wzory. Dlatego odbiór zaplanujmy w trakcie dnia, przy naturalnym świetle. Sprawdźmy także jakość wypełnień. Fugi na zewnątrz budynków są zwykle szersze (nawet do 25 mm), i w związku z tym bardziej narażone na powstawanie pęknięć.

Powinniśmy się także uważnie przyjrzeć balustradzie – czy jej powierzchnia nie jest uszkodzona, bez względu na materiał z jakiego została wykonana. Balustrady mogą być drewniane, stalowe, ze szklanym wypełnieniem lub z wypełnieniami stalowymi. Jeżeli jakikolwiek element balustrady wykonany jest ze stali zwróćmy uwagę, aby nie było na nim nawet śladów rdzy. Jeżeli nasz balkon ma drewnianą balustradę oceńmy czy drewno jest zaimpregnowane i odpowiednio polakierowane. Żaden z elementów nie powinien być wypaczony. W przypadku szklanych wypełnień powinniśmy się upewnić czy są wykonane ze szkła bezpiecznego, a wypełnienia są dobrze osadzone w ramach. Ważne jest także, żeby balustrada miała odpowiednią wysokość - z jednej strony gwarantującą maksimum bezpieczeństwa, z drugiej nie ograniczającą widoku. Pomiędzy poszczególnymi elementami nie powinno być zbyt dużych przerw, które mogłyby grozić wypadnięciem np. dziecka.

Jeżeli w ramach standardu oferowane jest także oświetlenie zewnętrzne tarasu powinniśmy przyjrzeć się jego jakości. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy samo oświetlenie, jak i żarówki lub halogeny są wodoodporne, oraz czy są przystosowane zarówno do bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Oświetlenie zewnętrzne powinno być też dużo bardziej odporne i wykonane z bardziej trwałych materiałów niż lampy wewnętrzne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dolcan
#czytelnia #ogrody #nieruchomości #taras #dolcan #balkon #Balkony, tarasy

Więcej tematów: