Szpachlowanie ścian - krok po kroku

Podziel się:
Szpachlowanie ścian to czynność niełatwa, która osobom nie posiadającym żadnego doświadczenia może sprawić spore trudności. Jeżeli jednak zdecydujemy się wykonać tę pracę samodzielnie, warto postępować zgodnie z poniższą instrukcją

Szpachlowanie ścian - krok po kroku

Szpachlowanie - warstwa wyrównująca

Produktem doskonale nadającym się do reperowania ścian i usuwania ubytków jest ACRYL-PUTZ® START. Nie wykazuje skurczu, wysycha w krótkim czasie, łatwo się szlifuje.

Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® START oferowana jest w postaci sypkiej mieszanki, w związku z tym przed zastosowaniem należy ją odpowiednio przygotować.

Przewidzianą do zużycia ilość ACRYL-PUTZ® START wsypywać do pojemnika z wodą, w ilości około 1 kg suchej masy na 0,3 l wody, ciągle mieszając.

Następnie zawartość pojemnika starannie wymieszać, najlepiej przy pomocy wiertarki z mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej, łatwej do nakładania masy.

Należy zwrócić uwagę, aby przygotowana masa została dokładnie wymieszana i nie zawierała żadnych grudek. Gotową masę po upływie około 5 minut ponownie wymieszać i nakładać za pomocą szpachelki bądź pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych.

Ważnym jest, aby przed kolejnym zarobieniem nowej partii masy dokładnie wymyć pojemnik/wiaderko. Do nanoszenia warstwy masy szpachlowej przeważnie zaleca się stosowanie dwóch metalowych szpachelek wykonanych ze stali nierdzewnej. Pierwsza, o małej szerokości, służy do nabierania masy szpachlowej i przenoszenia jej na szeroką szpachelkę. Natomiast druga, szeroka, do rozprowadzania masy szpachlowej po wyrównywanej powierzchni.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku
Istotnym jest, aby szpachelka rozprowadzająca stale utrzymywana była w czystości. Wszelkie pozostałości masy szpachlowej należy usuwać z niej używając do tej czynności mniejszej szpachelki. Nanoszenie masy szpachlowej zawsze zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, sufitu, a następnie szpachlujemy płaskie powierzchnie ścian. Masę szpachlową ACRYL-PUTZ® START należy nakładać pojedynczymi warstwami o grubości około 3 mm. Dzięki temu warstwy szybko wysychają i łatwiej jest uzyskać pożądaną gładkość.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku

Szpachlowanie - warstwa wygładzająca

ACRYL-PUTZ® START charakteryzuje się niską kurczliwością, krótkim czasem schnięcia, a dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych składników daje bardzo gładkie, białe i łatwe do szlifowania powierzchnie. Można ją zatem stosować do wykonywania ostatecznej warstwy wyrównującej.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku
Produktem szczególnie zalecanym do wykonywania ostatecznego gładzenia ścian jest ACRYL-PUTZ® FINISZ. Jest to gotowa do użycia masa szpachlowa najwyższej jakości, która w czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używana przez długi okres.
REKLAMA:

Doskonałe właściwości masy pozwalają na jej zastosowanie już przy grubości od 1 mm, co jest szczególnie przydatne przy wykonywaniu dodatkowych korekt na odnawianym podłożu. Nie zużyta, szczelnie zamknięta zachowuje przydatność do dalszego stosowania.

Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® FINISZ doskonale nadaje się do nakładania maszynowego. Wystarczy jedynie, w zależności od używanego urządzenia, rozcieńczyć masę dodatkiem do 5% czystej wody. ACRYL-PUTZ® FINISZ należy nakładać warstwami nie przekraczającymi grubości 3 mm.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku
Ewentualną kolejną warstwę nakładać po stwardnieniu poprzedniej.

Po wyschnięciu szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (granulacja 100-150). W kątach i miejscach trudno dostępnych szczególnie polecana jest gąbka ścierna.

W celu dokonania kontroli wykonanych prac należy skierować źródło światła (latarka, lampka) równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku
Przeszlifowane podłoże bezwzględnie należy dokładnie odpylić przed malowaniem farbą podkładową.

W celu wyrównania chłonności i ujednolicenia podłoża zaleca się zastosowanie przed malowaniem Lateksowej Emulsji Podkładowej do Wnętrz Śnieżka GRUNT.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku
Produkt ten zwiększa wydajność farb nawierzchniowych, poprawia ich krycie, a także zapewnia oddychanie ścian.

Szpachlowanie ścian - krok po kroku
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: acryl-putz
#wewnatrz_bud #ściany #remont #obud #szpachlowanie #poradnik #Ochrona i renowacje ścian i fasad #Techniki wykonawcze w dekoracji pomieszczeń

Więcej tematów: