Skuteczna ochrona przeciw włamaniu

Podziel się:
Okna dachowe i drzwi tarasowe są popularnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie. Ich wykorzystanie zapewnia dopływ naturalnego światła do pomieszczeń i wzbogaca bryłę budynku. Jednocześnie, powinny one być bezpieczne i zapewniać ochronę przed włamaniem.

Okna dachowe i drzwi tarasowe korzystnie wpływają na funkcjonalność oraz wygląd budynku. Zastosowanie w nich nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwala również na uzyskanie skutecznej ochrony antywłamaniowej.

fot. FAKRO okno FTP-V P2 Securefot. FAKRO okno FTP-V P2 Secure

Dom pod ochroną

Pod nieobecność domowników, dom może stanowić dużą pokusę dla złodziei, którzy często dostają się do jego środka właśnie przez okna i drzwi. Teoretycznie są one „najbardziej wrażliwymi” na włamanie punktami budynku – Wyrwanie zawiasów, wepchnięcie skrzydeł drzwiowych do wnętrza, podważenie za pomocą narzędzi, wymontowanie bądź rozbicie szyby – na takie działania ze strony włamywaczy najczęściej narażona jest stolarka budowlana – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, branżowej organizacji, która działa na rzecz wysokich standardów stolarki budowlanej, także w zakresie bezpieczeństwa. – Odpowiedzią producentów na tego typu zagrożenia jest wykorzystywanie w konstrukcji okien i drzwi rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo oraz odporność na włamania. Są to m.in. szyby laminowane, specjalne okucia oraz wzmocnione konstrukcje elementów ryglujących – dodaje Wróblewski.

Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKROJanusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO

Bezpieczne okno dachowe

Zastosowanie okna dachowego pozwala na optymalne wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu budynku i zapewnia duży dopływ naturalnego światła. Okno dachowe może być jednak łatwe do sforsowania dla złodzieja. Szczególnie narażone na włamania tą drogą są budynki z dachami o małym kącie nachylenia i budynki wielorodzinne. Sposobem na skuteczne zabezpieczenie domu wyposażonego w okna dachowe jest wykorzystanie specjalnych, antywłamaniowych konstrukcji. – Zastosowana w naszym bezpiecznym systemie okna dachowego wzmocniona konstrukcja powoduje, że jest ono trudną do pokonania barierą dla złodzieja. Innowacyjny sposób mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów, zapobiegający pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów oraz wepchnięciu skrzydła do środka sprawia, że rozwiązanie to jest kilkakrotnie wytrzymalsze od dotychczas stosowanych – mówi Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, producenta okien dachowych, firmy należącej do POiD – Okno wykonane w tym systemie jest również wyposażone w metalową listwę, która utrudnia włamanie przy pomocy narzędzi – podkreśla.
REKLAMA:

FAKRO ma swej ofercie specjalne okno dachowe zabezpieczające przed różnymi rodzajami włamania – kopnięciem, skakaniem, podważeniem czy też próbą wybicia szkła. Okno jest wyposażone w system wzmocnionej konstrukcji, w tym system zabezpieczający przed wymontowaniem pakietu szybowego, laminowaną, antywłamaniową szybę klasy P2A i klamkę z blokadą. Taka konstrukcja jest nie tylko bezpieczna, ale i łatwa w użytkowaniu, nie wymaga też stosowania kolejnych zabezpieczeń, co ogranicza potrzebę instalacji np. dodatkowych zamków.

Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi RotoAndrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto

Antywłamaniowe drzwi tarasowe

Sporą pokusę dla złodzieja mogą też stanowić drzwi tarasowe. Duża powierzchnia takich drzwi powoduje, że wymagają one skutecznych zabezpieczeń antywłamaniowych. Takim rozwiązaniem są np. specjalne okucia, które można znaleźć w ofercie firmy Roto, producenta okuć do stolarki budowlanej, członka POiD. – Drzwi tarasowe powinny być bezpieczne zarówno pod względem ochrony przeciwwłamaniowej, jak i pod względem funkcjonowania. Oferowane przez nas rozwiązanie w postaci bezpiecznych okuć do drzwi przesuwnych pozwala na wykonanie drzwi w najwyższej klasie zabezpieczeń antywyważeniowych – czyli RC2 – wyjaśnia Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto. – Skrzydło drzwi wyposażonych w takie okucia znajduje się podczas otwierania i zamykania zawsze w tej samej wysokości. Dzięki temu nie ma ponad nim tyle miejsca, żeby je podważyć. Dodatkowo drzwi z takim okuciem można wyposażyć w elektromagnetyczne czujniki otwarcia i zamknięcia oraz podłączyć do systemu alarmowego – podsumowuje Wróblewski.

fot. Roto drzwi tarasowe z okuciami Roto_Patio Lifefot. Roto drzwi tarasowe z okuciami Roto_Patio LifeDuży nacisk został również postawiony na funkcjonalność i łatwość użytkowania drzwi z antywłamaniowymi okuciami Roto. Są one dostosowane do skrzydeł o bardzo dużej masie, do 400 kg. Lekki przesuw zapewnia drzwiom mechanizm, który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości. Dzięki temu użytkownik nie musi się siłować, żeby je otworzyć. Drzwi tarasowe wyposażone w takie okucia mają także bezpieczną mikrowentylację: przy ustawieniu klamki „pionowo w górę” górna uszczelka tworzy szczelinę i umożliwia dopływ świeżego powietrza przy w pełni zaryglowanych drzwiach. Dzięki takiemu mechanizmowi dom jest bezpieczny i mamy pewność, że ani zacinający deszcz, ani natarczywe owady lub kurz nie przedostaną się do wnętrza, nawet gdy dłużej nikogo nie ma w domu.

fot. Roto drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio Life 2 reducedfot. Roto drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio Life 2 reducedStosowanie konstrukcji okien i drzwi wyposażonych w specjalne rozwiązania antywłamaniowe pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku i tym samym, ogranicza ryzyko włamania. Oprócz renomy producenta, przy wyborze rozwiązań tego typu należy zwrócić uwagę na klasy zabezpieczeń, jakie posiadają dane produkty. Połączenie bezpiecznej stolarki okienno-drzwiowej z systemami alarmowymi zapewni skuteczną ochronę budynku i sprawi, że ze spokojem będziemy mogli wyjechać na święta czy ferie zimowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fakro
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #fakro #w dach_skosny #Technologie i zabezpieczenia w branży okiennej

Więcej tematów: