Trzecia próba lodowa w Polsce

Podziel się:
21.03.2013 przed szczecińską siedzibą firmy STO ISPO rozpoczął się kolejny ,,test lodowy”. To już trzeci tego typu eksperyment w Polsce, polegający na zamknięciu bloku lodowego o kubaturze jednego metra sześciennego w swoistym „termosie” wykonanym z materiałów izolacyjnych STO. Dwie poprzednie próby miały miejsce w 2011 roku w Warszawie i rok temu w Chorzowie.

Trzecia próba lodowa w PolsceTrzecia próba lodowa w Polsce
W ramach eksperymentu bryła lodowa o objętości jednego metra sześciennego została umieszczona w opakowaniu wykonanym w systemie STOTHERM CLASIC. Przygotowując to opakowanie zastosowano parametry (grubość izolacji) dedykowane dla domów pasywnych. W praktyce oznacza to, że grubość warstwy izolacyjnej wynosi 30 cm, a wszelkie mostki termiczne zostały wyeliminowane. Warstwę wierzchnią stanowi tynk akrylowy STOLIT K. Należy zaznaczyć, że określenie STOTHERM CLASIC nie oznacza wiekowości zastosowanych w nim rozwiązań. Chociaż system ten występuje pod tą nazwą już niemal 40 lat, jest on bezustannie dopracowywany. Do jego niewątpliwych zalet zaliczyć należy bezcementową, odporną na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania warstwę zbrojącą, którą trudno uszkodzić nawet poprzez silne uderzenia młotkiem – mówi Dariusz Czarny – Dyrektor Techniczny STO ISPO Sp. z o. o.


REKLAMA:

Trzecia próba lodowa w PolsceTrzecia próba lodowa w Polsce
Bryła lodu wykorzystana w szczecińskim eksperymencie waży 980,8 kg. Pomniejszone o 22 kg odpadów związane z obróbką bryły podczas zamykania ,,termosu”. Otwarcie termicznego sarkofagu nastąpi po 90 dniach ( 20 czerwca 2013). Pozostały po próbie lód zostanie wówczas wydobyty i zważony.

Trzecia próba lodowa w PolsceTrzecia próba lodowa w Polsce
Celem całego przedsięwzięcia jest udowodnienie skuteczności systemów dociepleń oferowanych przez firmę STO i przekonanie niedowiarków, że warstwa docieplająca nie tylko zatrzymuje ciepło w budynku w sezonie grzewczym, ale także blokuje dopływ nadmiaru ciepła z zewnątrz podczas upałów. Na osobę, która z dokładnością do 1 miejsca po przecinku odgadnie wagę lodu pozostałego po zakończeniu eksperymentu czeka nagroda!

Trzecia próba lodowa w PolsceTrzecia próba lodowa w Polsce
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Chemia
#wiadomości #izolacje #docieplanie #chemia

Więcej tematów: