Pytanie: Chciałbym położyć płytki bez spoiny w kabinie prysznicowej, w jaki sposób powinienem to zrobić?

W przypadku przyklejania płytek w miejscach narażonych na stałe zawilgocenie (strefy mokre w łazienkach, kabiny prysznicowe, brodziki, balkony, tarasy, baseny, itp.) przygotowując podłoże należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich elementów hydroizolacji poziomej i pionowej. Powierzchnię pod brodzikiem również należy zabezpieczyć przeciwwilgociowo, wykonując odpowiednią hydroizolację. Przed wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej najlepiej poradzić się producenta danego wyrobu z pomocą, którego chcemy taką hydroizolację wykonać. Przed rozpoczęciem przyklejania należy dokładnie rozplanować rozmieszczenie płytek, elementów dekorowych, odległości od krawędzi, ościeży, itp. Pamiętać należy również o zastosowaniu listwy startowej, która ułatwia wypoziomowanie pierwszego rzędu.
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z instrukcją użycia produktu oraz podstawowymi elementami technologii związanej z przyklejaniem płytek. Do przyklejania płytek ceramicznych, gresowych a także mozaiki w łazience proponuję użyć specjalnej wysokoelastycznej zaprawy klejącej CEKOL CS-12. Dzięki starannie dobranej recepturze i unikalnym dodatkom modyfikującym jest to zaprawa o zwiększonej przyczepności do podłoża i o wydłużonym czasie otwartym. Jednocześnie zawiera ona odpowiednio dobraną ilość środków hydrofobizujących, co pozwala zaliczyć ją do zapraw wodoszczelnych. Nie należy pojęcia wodoszczelności traktować w tym miejscu dosłownie, porównując materiały tak całkowicie wodoszczelne jak np. folia. Zaprawa CEKOL CS-12 charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością wodną, co oznacza, że w określonym czasie wchłania znikomą ilość wody w porównaniu ze zwykłą zaprawą budowlaną.
REKLAMA:
Zaletą takiego materiału jest możliwość przyklejania płytek w łazienkach, szczególnie w okolicach wanien, brodzików, zlewów, itp. bez ryzyka, że przypadkowo rozlana woda, w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności, w szybkim czasie spenetruje zaprawę klejącą i wpłynie na pogorszenie jej właściwości. Jeżeli zastosujemy dodatkową izolację w postaci np. "folii w płynie", można do takiej powierzchni kleić płytki bezpośrednio przy użyciu zaprawy CEKOL CS-12.
Najbezpieczniejszą metodą klejenia płytek jest metoda dwustronna, nakładamy zaprawę klejącą na podłoże oraz cienką warstwę na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia zapewni dużo lepszą przyczepność i prawidłowe wypełnienie zaprawą klejącą przestrzeni pod płytami. Płytkę dokładnie dociskamy do powierzchni kleju i dosuwamy do wymaganego położenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Cedat