Klimatyzowanie obiektów za pomocą układów VRF

Podziel się:
Układ VRF(układy z bezpośrednim odparowaniem, ze zmiennym przepływem czynnika) zdobywa coraz więcej zwolenników. Ostatnie lata wskazują na intensywny wzrost takich realizacji zarówno w małych obiektach (pensjonaty, rezydencje, domy), jak i dużych (biurowce, budynki użyteczności publicznej). Źródło tego niekwestionowanego sukcesu to głównie dynamiczny rozwój technologiczny tych urządzeń.

Całkowicie nową wersję systemu AIRSTAGE z odzyskiem ciepła VR-II. W systemie tym zastosowano szereg innowacji m.in. dwusekcyjny wymiennik jednostki zewnętrznej regulowany dwoma zaworami i zasilające je pojedyncze sprężarki inverterowe twinrotary. W przypadku zespołu jednostek zewnętrznych i częściowych obciążeń nie występuje już sekwencyjne załączanie się sprężarek, a w to miejsce zastosowano pracę ze zredukowaną mocą. Takie rozwiązanie skutkuje optymalnym dopasowaniem wydajności sprężarki i skraplacza w każdych warunkach obciążenia i z rosnącym wskaźnikiem efektywności, wraz ze zmniejszającym się obciążeniem. Ten sposób regulacji jest spowodowany faktem, że systemy klimatyzacyjne pracują największą część czasu przy niepłonnych obciążeniach (ponad 95% czasu z wydajnością mniejszą niż nominalna) i te obciążenia są najbardziej znaczące dla energochłonności systemów.

AIRSTAGE Skraplacz, Fot. Klima ThermAIRSTAGE Skraplacz, Fot. Klima Therm
Nowe jednostki zewnętrzne dedykowane do systemu J-II z dużym skraplaczem o małych oporach przepływu i sprężarką twinrotary. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowo wysoką sprawność sprężarek w całym zakresie wydajności.

Sprężarka Twinrotary, Fot. Klima ThermSprężarka Twinrotary, Fot. Klima Therm

Dzięki tym rozwiązaniom aktualnie wskaźniki efektywności energetycznej EER osiągają wartości zdecydowanie ponad 4 dla wydajności nominalnych, a dla obciążeń częściowych nawet bliskie wartości 6, jest to wzrost efektywności o ok. 50 %, a w efekcie najwyższa klasa energetycza.
REKLAMA:

Natomiast jednostki wewnętrzne o indeksie mocy 04 czyli nominalnej wydajności 1,1 kW, budowa ich pozwala na lepsze dopasowanie mocy systemu do potrzeb małych pomieszczeń, co z kolei w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem zarządzania energią APGX, przynosi wymierny efekt w postaci niskich rachunków.

Moduł PEGX, Fot. Klima ThermModuł PEGX, Fot. Klima Therm
Współczesny rynek inwestycyjny wymaga aby projektant pełnił funkcję konsultanta nie tylko w zakresie technicznego doboru systemów, ale również ekonomicznego. Dlatego FUJITSU opracowało specjalne oprogramowanie do doboru systemu z modułem technicznym (dobór typów jednostek i orurowania) oraz z modułem analizy ekonomicznej dobranego systemu. Narzędzie to pozwala na niezawodny i najbardziej optymalny dobór systemu AIRSATGE.

Ideą FUJITSU jest kreowanie przyjaznego środowiska pracy i wypoczynku - to wymaga ciągłego rozwoju, prowadzenia badań i konstruowania oferty na najwyższym z możliwych poziomów. FUJITSU realizuje te zadania dostarczając systemy doskonale odpowiadające wyzwaniom nowoczesnego budownictwa.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Klima-Therm
#czytelnia #instalacje #klimatyzacja #klima_therm #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: