Dąb, sosna i świerk - nadają się na taras?

Podziel się:
Na budowę drewnianego tarasu, dobrze nadają się nie tylko egzotyczne, ale i krajowe gatunki drewna: dąb, sosna, czy świerk. Są dużo tańsze, łatwo dostępne (w szczególności sosna i świerk), a także - ekologiczne.

Fot. Wiązary BurkietowiczFot. Wiązary Burkietowicz

Zalety i wady

Naturalne tarasowe deski pasują zarówno do budownictwa tradycyjnego jak i nowoczesnego. W odróżnieniu od płytek nie nagrzewają się do tak wysokich temperatur podczas upałów, a kiedy temperatura jest niższa - pozostają ciepłe w dotyku. Są w pełni biodegradowalne. Kosztują dwa razy mniej niż deski kompozytowe. Wreszcie - ich montaż jest znacznie prostszy i szybszy niż wykonywanie robót "na mokro" przy kładzeniu płytek. Wadą naturalnego drewna pozostaje natomiast konieczność jego regularnej konserwacji i mniejsza odporność na uszkodzenia.

Krajowe gatunki drewna nadające się na taras

- Najtańszym z dobrych rozwiązań będą deski sosnowe lub świerkowe - mówi Krystian Lüke z Tartaku Burkietowicz. - Jest to drewno o wystarczającej trwałości naturalnej, a odpowiednio zabezpieczone posłuży długie lata. Lepszym rozwiązaniem jest modrzew, który ma największą trwałość naturalną spośród krajowych gatunków iglastych, bardzo zbliżoną do gatunków liściastych, zawsze jednak warto pomyśleć o zadaszeniu tarasu, z pewnością wydłuży to czas pomiędzy kolejnymi zabiegami konserwacyjnymi. Spośród krajowych gatunków liściastych na deski tarasowe dobrze nadają się dąb i jesion, gatunki znacznie twardsze, odporne na uszkodzenia i co za tymi idzie bardzo trwałe, jednak dużo droższe. Nie zaleca się natomiast stosowania buczyny, która bardzo mocno wchłania wilgoć ani drewna z olchy, które mocno odkształca się pod wpływem wilgoci. Deski tarasowe powinny mieć od 2 do 3 cm grubości w zależności od sposobu i rodzaju montażu. Zazwyczaj montujemy je równolegle w odstępach około półcentymetrowych żeby zostawić im nieco swobody podczas pęcznienia.
REKLAMA:

Fot. Wiązary BurkietowizFot. Wiązary BurkietowizFot. Wiązary BurkietowiczFot. Wiązary Burkietowicz

Lepsze Lasy Państwowe niż deszczowe

W Polsce racjonalna gospodarka leśna jest normą. Dzięki niej lasów przybywa a nie ubywa, pomimo ich limitowanego wyrębu. Wybierając drewno krajowe, wybieramy rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie zawsze można powiedzieć to samo o sprowadzanym drewnie egzotycznym. W wielu zakątkach świata wyręb lasów deszczowych wymyka się spod kontroli. Dodatkowymi zaletami wyboru krajowego drewna, jest także skrócony łańcuch dostaw oraz miejsca pracy tworzone w Polsce.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #ogrody #na taras #drewno #obud #Balkony, tarasy

Więcej tematów: