Ekogroszek w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. To paliwo łaskawe dla domowego budżetu, przyjazne dla środowiska, a dodatkowo – zróżnicowane jeśli chodzi o kaloryczność. Ideał? Pod wieloma względami tak. Jednak nie dla wszystkich to opał idealny. Poznajmy jego najważniejsze cechy i przekonajmy się, czy i jaki ekogroszek jest właśnie dla nas.
Ekogroszek – co to takiego i dlaczego jest eko?

Ekogroszek nie bez powodu otrzymał swoją nazwę. To produkt wyjątkowo ekologiczny – decydują o tym zarówno jego cechy własne, jak i sposób użytkowania. Przeznaczony jest do niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. W porównaniu z piecami rusztowymi emitują one dużo mniej gazów cieplarnianych przy zachowaniu sprawności kotłów wynoszącej nawet 90%. To pozwala spełniać normy ekologiczne, które obowiązują od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dla tych, którzy chcą być ekologiczni ekogroszek jest więc idealny.
REKLAMA:
Paliwo paliwu nierówne

Kocioł zużywa mniej paliwa przy ekogroszku o dużej kaloryczności, ale zazwyczaj występuje przy nim zjawisko szlakowania – inaczej spiekania popiołu. Jeśli więc dla użytkownika ważne jest, aby węgiel wypalał się na pył i nie powodował spiekania, warto sięgnąć po ten o współczynniku kaloryczności poniżej 25 000 kJ/kg. Jego minus to większe zużycie, plus – brak spiekania.
Ekogroszek? Tylko workowany!

Ekologiczny, niedrogi, dopasowany do potrzeb, odpowiednio pakowany… Czy ma jakieś minusy? Nie jest idealny do pieca oraz kotła innego niż z podajnikiem. W zależności od jego kaloryczności może się spiekać albo zostawiać trochę popiołu. W wypadku odmian wysokoenergetycznych należy też nabrać doświadczenia w obsłudze kotła, co niektórzy mogą postrzegać za minus. Ale poza tym – ekogroszek to prawdziwy ideał.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Tani Opał