Tańszy magazyn to większe zyski firmy budowlanej

Podziel się:
Większość dużych warszawskich firm budowlanych dysponuje własnymi magazynami albo przynajmniej korzysta z przemyślanej oferty obsługi magazynowej. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw nie jest to takie oczywiste, a w kontekście spadającej rentowności całej branży, właśnie optymalizacja wykorzystania magazynów może mieć kluczowe znaczenie.

Fot. PRO-LOGFot. PRO-LOG

Magazyn generuje koszty…

Utrzymanie własnego magazynu jest kosztowne. Abstrahując już od kosztów samego wybudowania czy dzierżawy, zawsze pojawiają się wydatki związane z zabezpieczeniem czy obsługą magazynu, jego oświetleniem i dogrzewaniem. Teoretycznie w przypadku większych przedsiębiorstw jest szansa na wyrównanie tych kosztów, jeśli magazyn będzie przez cały czas mniej więcej tak samo intensywnie wykorzystywany. Takiej pewności jednak mieć nie można, a mniejsi przedsiębiorcy wręcz powinni założyć, że się to nie uda. Oznacza to, że przez część roku magazyn będzie generował koszty, których bieżące dochody mogą nawet w całości nie pokrywać.

…ale pozwala oszczędzić

Rezygnacja z własnego magazynu dla większości firm budowlanych też nie jest dobrym rozwiązaniem. Mając do dyspozycji większą przestrzeń magazynową, można pokusić się o zrobienie większych zapasów. To dobry pomysł po pierwsze dlatego, że ceny materiałów budowlanych bywają silnie uzależnione od sezonu, a po drugie dlatego, że często większe zakupy pozwalają uzyskać większy rabat.

Tutaj jednak warto poczynić ważną uwagę: wszystko to jest prawdą, ale nie w odniesieniu do magazynu jako odrębnej nieruchomości, ale wyłącznie do samej przestrzeni magazynowej, a to nie jest tożsame – można dysponować przestrzenią magazynową, ale nie posiadać magazynu.

Jak wyrównać koszty i zyski?

Dla wielu firm z branży budowlanej już okazało się rozwiązaniem korzystanie z obsługi magazynowej zapewnianej przez zewnętrzne podmioty. W takim przypadku przede wszystkim nie trzeba dysponować własnym magazynem, a po drugie – ma się zdecydowanie większą swobodę co do wykorzystywanej przestrzeni. Można ją zmieniać w obie strony, a to pozwala optymalizować koszty stosownie do sytuacji i bieżących potrzeb.
REKLAMA:

Doświadczenie przedsiębiorstw podpowiada, że przerzucenie się z własnych magazynów na obsługę magazynową daje jeszcze jedną ważną korzyść: przewidywalność kosztów. Prawda jest taka, że dla firm ogólnie, a dla budowlanych w szczególności, nie same koszty są największą przeszkodą, ale ich niestabilność. Według ekspertów z firmy http://pro-log.com.pl/, bardzo często właśnie stabilność i przewidywalność kosztów sprawia, że kontrahenci korzystający z kompleksowej obsługi magazynowej w Warszawie, zaczynają sobie lepiej radzić w dynamicznym otoczeniu gospodarczym. Ostatecznie wyeliminowanie jednej zmiennej z równania zysków i strat zawsze pozwala trochę odważniej zarządzać ryzykiem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #finanse #do budowa #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: