Nowoczesna ławka ceramiczna na dworcu Łódź Fabryczna

Podziel się:
10 czerwca na dworcu Łódź Fabryczna odsłonięto unikalną, wielopoziomową ławkę miejską „Relaks w Łodzi”, zaprojektowaną przez Studio Izabela Bołoz z wykorzystaniem ilustracji Kasi Boguckiej. To kontynuacja działań Łódź Design Festival służących polepszeniu jakości przestrzeni publicznej oraz prezentacji prac najlepszych polskich projektantów i artystów. Mecenasem projektu jest Ceramika Paradyż.

Fot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika ParadyżFot. Ceramika Paradyż
Po ubiegłorocznym odsłonięciu ceramicznego muralu "State of mind" Bartka Bojarczuka (ul. Zachodnia 93), organizatorzy Łódź Design Festival postanowili oddać do dyspozycji łodzian nowy, funkcjonalny mebel miejski, zaprojektowany przez jedną z topowych polskich projektantek tworzących do przestrzeni publicznych – Izabelę Bołoz. ŁDF już kolejny rok realizuje działania dedykowane poprawie jakości przestrzeni publicznych. – Nasze miejskie projekty wyróżnia kilka elementów, przy ich realizacji współpracujemy z polskimi projektantami i artystami. Celem tych działań jest poprawa estetyki i nadanie nowych lub udoskonalenie już istniejących funkcji przestrzeni publicznych, testowanie nietypowych, eksperymentalnych rozwiązań, oraz, co dla nas bardzo istotne, współpraca ze sponsorami, którzy finansują takie działania, na czym zyskują zarówno oni, jak i budżet miasta – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

Instalacja powstała w ramach 13. edycji ŁDF we współpracy z wieloletnim Mecenasem Festiwalu – Ceramiką Paradyż. – Ogromnie nas cieszy, że w przestrzeni miasta pozostanie trwały ślad po ostatniej edycji festiwalu, i na dodatek w roku, w którym świętujemy jubileusz 30-lecia istnienia na rynku – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż. – Od lat napędzamy polskie wzornictwo, wspierając Łódź Design Festival oraz niezwykłe projekty autorstwa ambitnych twórców. Takim niewątpliwie jest ławka miejska, która od dziś niech przypomina zarówno wszystkim mieszkańcom, jak i podróżnym, że Łódź to wrażliwe, kreatywne i gościnne miasto.

Intencją autorek ławki było stworzenie, specjalnie z myślą o Łodzi, nieszablonowego obiektu wpisującego się w architekturę dworca, nawiązującego jednocześnie do tematu przewodniego ostatniej edycji ŁDF, która upłynęła pod hasłem “DOBRE ŻYCIE”. – Kształt ławki inspirowany jest architekturą dachu dworca Łódź Fabryczna, jego charakterystycznymi, szklanymi trójkątami. Ławka składa się z pięciu figur, które tworzą modułową bryłę – tłumaczy Bołoz, podkreślając, że instalacja jest nie tylko funkcjonalna i trwała, ale też piękna i inspirująca: – Przełamuje klasyczne myślenie o miejskim meblu, oferując nieoczywiste funkcje. Ławka nie musi przecież służyć tylko do siedzenia. Może stać się punktem orientacyjnym, miejscem spotkań i relaksu lub tłem do zdjęć, wspomnieniem i pocztówką z Łodzi – wymienia projektantka.

W projekcie ławki wykorzystano 400 precyzyjnie dociętych, układających się w kompozycję ilustracyjną elementów gresów szkliwionych i klinkieru o różnych odcieniach. To nietypowe zastosowanie płytek pokazuje, że stają się one ciekawym materiałem, który z powodzeniem może być wykorzystywany w przestrzeni publicznej. Szczególnego charakteru dodają ławce charakterystyczne ilustracje Katarzyny Boguckiej, znanej mieszkańcom m.in. jako autorka wyjątkowych, kolorowych murali wewnątrz dworca. Grafiki w poczekalniach oraz ilustracje na ławce to geometryczne, utrzymane w komiksowej stylistyce obrazy życia w mieście. Uzupełnione ciekawymi, pozytywnymi sloganami podkreślającymi, że Łódź to miasto, w którym nie tylko się bywa, ale też „dobrze żyje”. Znajdująca się na ławce grafika intryguje, zachęcając do spędzenia czasu w mieście słynącym z kreatywnego potencjału i wyjątkowej atmosfery. – Mam nadzieję, że relaks w Łodzi jest możliwy do zrealizowania nie tylko w formie ławki, ale również na niej. Projekt przedstawia dwie leżące postaci, rozkoszujące się wolną chwilą. Chciałabym, aby ławka zachęcała do zatrzymania się i zaczerpnięcia odrobiny przyjemności jaką jest posiedzenie na niej, spojrzenie z dystansem na swój pośpiech i na to, co dzieje się dookoła – mówi artystka.
REKLAMA:

Instalacja to również element działań, które służą promocji Łodzi jako miasta idealnego na wakacyjny, i nie tylko, wypad weekendowy. Miejsce, w którym została ustawiona ławka, to okolice punktu gastronomicznego znajdującego się w pobliżu wyjścia z peronów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Paradyż
#wiadomości #architektura #wnetrza #paradyz

Więcej tematów: