Aranżacja kuchni - podział przestrzeni, dobór mebli kuchennych, wybór kolorów

Podziel się:

Umeblowanie małego pomieszczenia zawsze jest wyzwaniem, ale nie tak dużym, jak na początku mogłoby się wydawać. Przyswojenie kilku zasad wystarczy, żeby niewielka kuchnia była w pełni funkcjonalna. Co dokładnie warto zrobić? Praktyczne rady i inspiracje pozwolą szybko znaleźć własny pomysł na aranżację małej kuchni.

Rozplanowanie przestrzeni w małej kuchni

Zanim jeszcze upatrzone meble kuchenne trafią do domu, trzeba zastanowić się nad ich rozlokowaniem w pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, warto ustawić je w kształt tzw. trójkąta roboczego. Przy mniejszym metrażu sprawdzi się ustawienie sprzętów w kształcie litery L.

Zalety trójkąta roboczego

Rozstawienie poszczególnych mebli z uwzględnieniem trójkąta roboczego jest bardzo praktyczne. Co ważne, mimo nazwy pod tym pojęciem wcale nie kryje się ustawianie sprzętów dokładnie w takiej konfiguracji.

W rzeczywistości szafki, urządzenia i inne przedmioty rozmieszczone są przy trzech ścianach. Dzięki temu zyskuje się łatwy dostęp do najważniejszych sprzętów i przestrzeni tylko po obróceniu się to w jedną, to w drugą stronę.

W ten sposób do minimum udaje się ograniczyć konieczność chodzenia po pomieszczeniu. W niedużej kuchni, czyli w miejscu pełnym przedmiotów, które przyjdzie omijać, takie rozwiązanie zapewni wygodę.

Zastosowanie zabudowy w kształcie L

W wielu mieszkaniach powierzchni jest jeszcze mniej, a co za tym idzie, stworzenie trójkąta roboczego nie jest możliwe. W takich kuchniach meble i urządzenia najlepiej ustawić w kształt litery L.

W takim układzie ciężkie sprzęty najlepiej ustawić na krótszej ścianie. W ten sposób uda się zachować harmonijną aranżację i jednocześnie stworzyć funkcjonalną przestrzeń mimo mocno ograniczonego metrażu.

Rodzaje umeblowania do małej kuchni

Swego rodzaju przywilejem osób mających duże mieszkania jest dowolność wyboru sprzętów domowych. Dzięki temu mogą kupić gotowy zestaw mebli, a więc wydać mniej niż na lepiej dopasowany komplet.

Niestety, w małych przestrzeniach takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Umeblowanie niewielkiej kuchni powinno być ściśle dopasowane do metrażu. Z tego powodu trzeba wybrać między meblami wykonanymi na zamówienie a modułowymi.

Meble kuchenne na zamówienie

Wynajęcie stolarza, który stworzy meble perfekcyjnie dopasowane do metrażu kuchni, to najlepsze wyjście. Za taką usługę przyjdzie jednak zapłacić znacznie więcej niż za zakup gotowego zestawu.

Co więcej, należy pamiętać, że mimo cen meble domowe tworzone na indywidualne zamówienie stają się coraz popularniejsze. W rezultacie na efekt pracy stolarza trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Meble modułowe do kuchni

Osoby, które chciałyby urządzić kuchnię szybciej i taniej, mogą zastanowić się nad nabyciem mebli modułowych. Ich ceny często są zbliżone lub tylko nieco wyższe niż zwykłych kompletów. W zamian za to otrzymuje się znacznie większe możliwości zagospodarowania przestrzeni.

Jak wskazuje nazwa, meble modułowe składają się niezależnych elementów, które w dowolny sposób da się ze sobą łączyć. Dzięki temu można je dużo łatwiej dopasować do kuchni o niewielkim metrażu. Ten rodzaj wyposażenia sprawdzi się również wtedy, gdy pomieszczenie ma nietypowy kształt.

Meble i sprzęty niezbędne w małej kuchni

Wymiary kuchni mogą być pewnego rodzaju ograniczeniem, ale mimo tego nie powinno w niej niczego zabraknąć. Właśnie dlatego niektóre sprzęty czy meble trzeba nie tyle wyeliminować, ile zastąpić praktyczniejszymi odpowiednikami.

Dobrym przykładem jest stół. Warto się zastanowić, czy zamiast niego lepszym wyjściem nie będzie wyspa. Co ważne, nie musi być samym blatem. Zamiast niego można kupić model z szufladami i w ten sposób zaoszczędzić miejsce.

Funkcjonalność wyspy wskazuje kierunek, w którym należy iść przy planowaniu wyposażenia małej kuchni. Dobrym pomysłem będzie więc zakup jednego sprzętu zamiast dwóch, a nawet trzech. Przykładem jest piekarnik z funkcją podgrzewania niczym w kuchence mikrofalowej. Oba te urządzenia mogą jeszcze łączyć się z kolejnym, czyli płytą gazową, elektryczną lub indukcyjną.

Sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest także zakup składanego wózka na kółkach w roli przenośnej szafki. Kiedy nie będzie potrzebny, wystarczy go złożyć. Co więcej, za sprawą swojej mobilności można go szybko przenieść do innego pomieszczenia.

Kolory mebli i oświetlenie do małej kuchni

Mała kuchnia to miejsce, które wymaga optycznego powiększenia. Właśnie dlatego najlepiej wybrać do niej umeblowanie w jasnych kolorach. Ten prosty trik pozwoli także rozjaśnić pomieszczenie. Warto się zastanowić nad bielą, kremem czy drewnem utrzymanym w jasnym odcieniu, zwłaszcza gdy miejsce przygotowywania posiłków znajduje się daleko od okna, np. kiedy aneks mieści się w głębi salonu.

W niedużej kuchni lepszy efekt wizualny da także montaż różnorodnych źródeł oświetlenia. Na szczęście pod tym względem nie trzeba szukać kompromisowych rozwiązań. Proste taśmy oświetleniowe kosztują kilkadziesiąt złotych, a pozwalają doświetlić nie tylko blat czy zlew, ale też np. szuflady.

Większe lampy również można zamocować w odpowiednich miejscach. Producenci oświetlenia starają się, żeby ich montaż był jak najprostszy. Dzięki temu przymocowanie reflektora nie wymaga korzystania z pomocy elektryka.

Umeblowanie małej kuchni – podsumowanie

Jak można zauważyć, umeblowanie małej kuchni stanowi wyzwanie, ale rzeczywiście mniejsze niż początkowo mogłoby się wydawać. Kilka prostych trików pozwoli zaoszczędzić zarówno miejsce w pomieszczeniu, jak i pieniądze potrzebne na jego zaaranżowanie. Wystarczy więc pamiętać, że najlepiej:

⦁    rozlokować meble z uwzględnieniem trójkąta roboczego lub kształtu litery L:
⦁    zamówić meble u stolarza albo kupić modułowe;
⦁    wybrać jak najwięcej mebli i sprzętów wielofunkcyjnych (wyspa z szafkami, piekarnik z mikrofalówką itp.)
⦁    zdecydować się na jasne meble, które wizualnie powiększą przestrzeń;
⦁    zastosować wiele źródeł oświetlenia.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#wnętrza #promowany #promowany_wnetrza #poradnik #Kuchnia i jadalnia - wystrój #materiał partnera

Więcej tematów: