Do czego służą grupy pompowe i dlaczego warto je stosować w instalacjach grzewczych?

Podziel się:

Grupy pompowe to rozwiązanie, które sprawdza się w instalacjach podzielonych na kilka obiegów i które wymagają permanentnej regulacji temperatury.

 

 

 

Poniżej wyjaśniamy, co to jest grupa pompowa, jakie ma zadanie oraz przedstawiamy, w jaki sposób grupy pompowe funkcjonują w najpopularniejszych układach. Wyjaśniamy także dlaczego warto z nich korzystać?

 

Co to jest grupa pompowa i jakie jest jej zadanie?

Grupa pompowa to zespół osprzętu hydraulicznego, zawierający w jednej obudowie niezbędną armaturę sterowniczo - zabezpieczającą dla instalacji hydraulicznej.

Zadaniem grup pompowych jest połączenie źródła ciepła (np. kotła na paliwo stałe) z odbiornikami energii w postaci ogrzewania podłogowego lub grzejników.

 

Fot. Grupa pompowa do instalacji grzewczej / Źródło: https://swatt.pl/pl/172-grupy-pompowe-do-instalacji-grzewczych



Zastosowanie grup pompowych w ogrzewaniu grzejnikowym

Tradycyjne grzejniki współpracują zazwyczaj z kotłami na paliwo stałe, bądź wysokotemperaturowymi pompami ciepła. Wynika to ze specyfiki takiego rozwiązania – aby grzejniki działały efektywnie, konieczne jest dostarczenie zasilania o wysokiej temperaturze (znacznie wyższej niż w przypadku ogrzewania podłogowego).

W skład grupy pompowej dla ogrzewania grzejnikowego zazwyczaj wchodzą dwa piony – zasilanie i powrót. Jeśli chodzi o urządzenia składające się na taką grupę pompową, to należy tu wymienić:

   - zwory odcinające,

   - termometry,

   - zawory zwrotne,

   - pompę obiegową.

 

Zastosowanie grup pompowych w ogrzewaniu podłogowym

W przypadku ogrzewania podłogowego temat jest nieco bardziej skomplikowany. Oprócz standardowego osprzętu, grupa pompowa jest wyposażana również w zawór mieszający. Wynika to ze specyfiki działania podłogówki. Rozwiązanie to wymaga niższych temperatur niż grzejniki. Przy współpracy z wysokotemperaturowymi kotłami, zawór mieszający ma za zadanie utrzymywać temperaturę w przedziale 35-40°C.

Na rynku są dostępne dwa rodzaje grup pompowych dedykowanych do ogrzewania podłogowego:

   - grupy pompowe wyposażone w prosty zawór termostatyczny,

   - grupy pompowe wyposażone w zawór z siłownikiem.

W pierwszym rozwiązaniu temperatura jest stała, ustalona przez użytkownika, natomiast drugie rozwiązanie może automatycznie korygować zadane parametry pracy (np. wg krzywej podłogowej).


Grupy pompowe do ogrzewania mieszanego (grzejnikowego i podłogowego)

Dla rozwiązań hybrydowych zaleca się zastosowanie dwóch grup pompowych – dedykowanej do grzejników oraz z zaworem mieszającym. Producenci większości takich rozwiązań dają możliwość połączenia obu grup pompowych specjalnym rozdzielaczem.

 

Zalety zastosowania grupy pompowej w instalacjach grzewczych

Grupa pompowa w kotłowni przede wszystkim skraca czas montażu całej instalacji. Takie rozwiązanie to kompleksowa obsługa systemu w jednej, zwartej obudowie. Kolejną korzyścią jest zredukowanie strat energii. Obudowa urządzeń zazwyczaj charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją termiczną.

To, co będzie wchodziło w skład grupy pompowej, zależy od potrzeb użytkowania, co w czasach wielu zróżnicowanych rozwiązań jest bardzo ważne. Możliwość integracji z dowolnym systemem ogrzewania to ogromna zaleta.

Sama wielkość grupy pompowej również zależy od preferencji przyszłego użytkownika. Najmniejsze rozwiązania mają wielkość kartki A4, co zapewnia estetyczny wygląd i oszczędza sporo przestrzeni w kotłowni.

Wszystkie te zalety sprawiają, że grupy pompowe stały się popularnym rozwiązaniem. Jest to rozwiązanie, które rozwija się wraz z całą branżą grzewczą.

Artykuł został przygotowany przez Hurtownia instalacyjna SWATT, w której dostępny jest szeroki asortyment produktów z szeroko pojętej branży hydraulicznej, grzewczej, sanitarnej i instalacyjnej.

Fot. Tytułowa źródło: Pixabay.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał Partnera
#czytelnia #promowany_instalacje #instalacje #promowany #materiał partnera #swatt

Więcej tematów: