Stoliczek kawowy – filigranowy pomocnik dla miłośników kawy

Podziel się:

Kawowe stoliki zyskały popularność jako odpowiedź na potrzebę posiadania małego, funkcjonalnego mebla, idealnego do krótkiego odpoczynku z filiżanką kawy przed powrotem do pracy. Mimo że w naszych domach znajdują się większe stoły kuchenne czy sofy w salonach, często szukamy miejsca na krótki odpoczynek, by szybko napić się kawy i naładować energię. Stąd nazwa "stoliczek kawowy" - od początku przeznaczony głównie do tego typu użytku.

Zmiany w designie stolików kawowych na przestrzeni czasu

Klasyczne stoliki kawowe charakteryzowały się małymi rozmiarami i drewnianą konstrukcją o tradycyjnych prostych kształtach. Zazwyczaj były one kwadratowe, niskie, z jednym głównym blatem. Z biegiem czasu, różnorodność tych mebli znacznie wzrosła, obejmując różne style i kształty.

Obok tradycyjnych kwadratowych stoliczków o solidnych formach wspartych na 4 nogach pojawiły się nowoczesne lekkie konstrukcje na 3 nogach. Z czasem małe stoliczki rosły do dużych rozmiarów. Popularne stały się zestawy składające się z dwóch stoliczków, jeden większy główny i drugi niższy o mniejszej średnicy, który można było całkowicie schować pod głównym lub w razie potrzeby większej powierzchni wysunąć. Stoliki zaczęły zyskiwać dodatkowe wysuwane lub wyciągane powierzchnie. Nowoczesne stoliczki kawowe ewoluowały w kierunku większej funkcjonalności, coraz częściej wyposażone w szuflady, stopniowo przekształcając się w coś na kształt praktycznych ław kawowych.

Od tradycyjnych drewnianych po nowoczesne metalowe

Tradycyjnie, stoliki kawowe tworzono głównie z drewna. Do drewnianych stelaży przytwierdzano drewniane blaty. Blaty przeważnie były całe z drewna lub ze szklaną szybką. Jednak w drugiej połowie XX wieku, zaczęło się wprowadzanie masowej, komercyjnej produkcji z wykorzystaniem nowych materiałów, takich jak stal czy aluminium. Zaczęto również masowo produkować blaty ze sztucznego marmuru. Popularne stały się metalowe konstrukcje z marmurowymi blatami. Powstały fabryki zdolne do masowej produkcji mebli z tych nowoczesnych materiałów. Oprócz chromowanych czy niklowanych srebrnych konstrukcji na popularności zyskały złote konstrukcje. Obecnie zauważalny jest trend powrotu do naturalnych materiałów w których używa się drewno i szkło. Szklane blaty zaczęto również przyciemniać. Takie przyciemniane szyby ładnie wyglądają w metalowych czarno złotych konstrukcjach.

Obecnie, mamy ogromny wybór stoliczków kawowych dostępnych na rynku. od małych, drobnych konstrukcji po okazałe grube stelaże. Drewniane, stalowe lub aluminiowe stelaże. Pojedyncze lub podwójne, z jednym lub wieloma blatami. Blaty marmurowe, szklane lub tradycyjne drewniane. Srebrne, złote, czarne lub mieszanka tych kolorów. Możemy znaleźć swój wymarzony, który dopełni naszą przestrzeń mieszkalną i zacznie nam towarzyszyć w codziennych rytuałach kawowych.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #meble #wnętrza #promowany #promowany_wnetrza #Meble pokojowe #materiał partnera

Więcej tematów: