Dzięki swoim doskonałym parametrom technicznym cegły i płytki klinkierowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Fasada pokryta klinkierem jest nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale również zachowuje niezmienioną barwę przez cały okres użytkowania, ponieważ nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Poza wysokimi parametrami technicznymi równie ważne są aspekty czysto estetyczne. Cegły i płytki klinkierowe pozwalają na niczym nieograniczoną kreatywność. W projektach można zastosować zarówno tradycyjnie wyglądające cegły w odcieniach czerwieni, jak również nowoczesne antracytowe rozwiązania, a nawet mozaiki barw i wzorów. Wybór kolorów oraz struktur w ofercie marki Röben jest ogromny i stwarza szerokie możliwości projektowe.
Fot. Röben
Elewacja dopasowana do stylu
Największy wpływ na wygląd, styl i charakter inwestycji ma kolor klinkieru. Dzięki szerokiej ofercie marki Röben, w której jest dostępnych ponad sto różnych cegieł i płytek klinkierowych, każdy może znaleźć produkt odpowiedni do swojej wizji. Domy, które są utrzymane w rustykalnym charakterze, bądź projekty poddawane renowacji będą się świetnie prezentować w klasycznej czerwieni. Zastosowanie z kolei białej cegły pozwoli uzyskać efekt nowoczesny i minimalistyczny, natomiast elewacja w odcieniach szarości, czerni i antracytu to doskonałe rozwiązanie dla projektów współczesnych. Możliwości jest mnóstwo – wystarczy odwiedzić stronę internetową www.roben.pl i sprawdzić, który rodzaj i kolor cegły lub płytki najbardziej pasuje do naszej wizji i projektu.
Fot. Röben
Faktura i format mają duże znaczenie
Cegła czy też płytka klinkierowa to materiały o dużej różnorodności – mogą być gładkie, piaskowane, ryflowane, ciosane czy nawet drapane. Różne struktury otwierają architektom i inwestorom nieskończone możliwości aranżacyjne i pozwalają nie tylko dopasować elewację do stylu całej inwestycji, ale również nadać jej unikatowego charakteru. Cegły o gładkiej fakturze dobrze sprawdzą się w realizacji nowoczesnych elewacji. Zwolennikom projektów, cechujących się surową, prostą bryłą do gustu przypadnie m.in. szary, antracytowy lub czarny klinkier. Z kolei ryflowane, żłobione i ręczenie formowane cegły z pewnością spodobają się tym, którzy w architekturze cenią tradycję i rustykalny sznyt.
Fot. Röben
Jak wybierać cegły i płytki klinkierowe?
Kolor i struktura to jednak nie jedyne czynniki, które mają znaczenie przy wyborze odpowiedniego klinkieru. Na charakter elewacji, a co za tym idzie całej inwestycji, w dużym stopniu może wpłynąć format cegły lub płytki klinkierowej, a także rodzaj użytego spoiwa. Marka Röben regularnie poszerza swoją ofertę produktów o nowe kolory, faktury, wykończenia lica, ale nie tylko. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się cegły i płytki klinkierowe o nowych wydłużonych formatach LDF (290 x 115 x 52 mm) i XLDF (365 x 115 x 52 mm), dzięki którym nawet jednobarwna powierzchnia ściany wyróżni się na tle otoczenia. Zestawiając ze sobą cegły lub płytki w standardowym formacie NF (240 x 115 x 71 mm) z nowymi wydłużonymi formatami, takimi jak np. LDF (290 x 115 x 52 mm) czy XLDF (365 x 115 x 52 mm), otwieramy się na możliwość osiągnięcia niespotykanych dotąd efektów. Dużą rolę odgrywa również wybór spoiny, ponieważ ten sam rodzaj klinkieru będzie prezentował się zupełnie inaczej w zależności od koloru fugi. Zasada jest prosta: fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, niemalże gładką powierzchnię.