Jak oświetlić ogród? Podpowiadamy!

Podziel się:

Oświetlenie ogrodowe może podkreślić nie tylko walory estetyczne terenu wokół domu, ale również wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo jego użytkowania po zmroku. Z tego powodu tworząc projekt zagospodarowania takiej przestrzeni, warto wybrać konkretne obszary, jakie chcemy oświetlić. Mogą to być zarówno elementy małej architektury, schody, ścieżki czy rośliny, jak i obszary, po których poruszanie się w nocy może być utrudnione. Jeśli zależy nam na tym, by oświetlenie w naszym ogrodzie pełniło kilka istotnych funkcji, najlepiej jeżeli zdecydujemy się na montaż różnego rodzaju lamp ogrodowych i rozmieścimy je w odpowiedni sposób. Jak oświetlić ogród? Podpowiadamy.

Jakie elementy warto oświetlić w ogrodzie?

Planując oświetlenie ogrodu, zastanówmy się nad elementami, które chcemy wyeksponować, a także obszarami, w przypadku których poruszanie się po zmierzchu będzie wymagało wykorzystania lamp. Zazwyczaj właściciele domów projektując oświetlenie przestrzeni wokół takiego budynku, wykorzystują lampy do ogrodu w miejscach takich jak ścieżki i alejki, a także podjazd i brama garażowa. Lampy mogą podświetlać również niektóre drzewa czy rabaty kwiatowe, fontanny, zbiorniki wodne lub też trawnik. Dobrze, jeżeli oświetlają także schody, które prowadzą zarówno do drzwi wejściowych, bocznych, piwnicy, jak i na przykład na taras. 

Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

Zanim zdecydujemy się na wykonanie projektu oświetlenia ogrodu, dobrze jest wykonać pewne pomiary, aby poprawnie zaplanować rozmieszczenie lamp. Dlatego sprawdźmy wymiary posesji, tarasu, altany czy długość podjazdu. Zaznaczmy na mapce również najważniejsze rośliny ogrodowe czy elementy dekoracyjne, które chcemy podkreślić. Następnie na tak przygotowanym planie zaznaczymy punkty, w których chcielibyśmy umieścić lampy i zastanówmy się, czy w danych obszarach można wykorzystać lampy zasilane prądem, czy wyłącznie modele na baterie słoneczne. 

Jakie lampy wykorzystać do oświetlenia ogrodu?

Obecnie oferta lamp ogrodowych jest bardzo zróżnicowana. Dlatego z łatwością znajdziemy modele, które spełnią nasze oczekiwania i będą dopasowane do stylistyki przestrzeni wokół domu. Wśród najpopularniejszych lamp ogrodowych wyróżnia się słupki, latarnie, kule, kinkiety, a także modele wiszące i najazdowe. W aranżacji ogrodu warto wykorzystać kilka różnych typów lamp. Ważne jednak, by zaplanować ich sposób połączenia i układ tak, aby razem tworzyły spójną całość. Z tego powodu najlepiej wykorzystać kolekcję różnych modeli pochodzącą od jednego producenta. 

Słupki i latarnie ogrodowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza do oświetlenia ścieżek lub chodnika. Z kolei wejście do domu i ogrodu mogą doświetlać kinkiety lub lampy wpuszczane w ścianę, ale także minimalistyczne listwy LED. Taras zaś może być doświetlony za pomocą reflektorów, słupków ogrodowych, ale także girlandy. W altanie pięknie będą prezentowały się lampy wiszące. Rośliny z kolei najlepiej wyeksponować, korzystając z oświetlenia skierowanego w górę, a więc na przykład reflektorów. Podjazd warto oświetlić, wykorzystując zarówno lampy najazdowe wpuszczone w kostkę brukową lub beton, jak i reflektory z czujnikiem ruchu, aby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#ogrody #w ogrod #oswietlenie #promowany #promowany_ogrody #poradnik #Mała architektura ogrodowa #materiał partnera

Więcej tematów: