Czy warto postawić na podbitkę ze świerku?

Podziel się:

W dzisiejszych czasach, gdy wybór materiałów budowlanych staje się coraz bardziej zróżnicowany, istnieją elementy, których wszechstronność i uniwersalność budzi zdumienie. Jednym z nich jest z pewnością świerk - drzewo wiecznie zielone, które od wieków stanowi nie tylko nieodłączny element świątecznych dekoracji, lecz także ceniony surowiec budowlany. Drugim, równie wszechstronnym rozwiązaniem, jest podbitka - dobra zarówno na podsufitkę, jak i całą elewację. Co jeszcze wyróżnia podbitkę? Na to pytanie odpowiada Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska.

Świerk pospolity to rodzaj wiecznie zielonych drzew iglastych. Stanowią one odnawialne i kontrolowane źródło drewna o szerokim zastosowaniu. Nic dziwnego, że niegdyś świerk był postrzegany wręcz jako święte drzewo. Dlatego też chętnie sadzono je przed domami i stosowano do obrzędów religijnych, a do dziś przystrajamy świerk jako świąteczną choinkę. Jego drewno wykorzystywane jest powszechnie do produkcji materiałów budowlanych, takich jak deski elewacyjne, podłogi, schody, sklejka i inne materiały płytowe. W naszych domach często posiadamy też świerkowe półki lub inne meble. Przemawia za tym duża dostępność oraz łatwość obróbki.

Wśród całej gamy materiałów ze świerku, warto wyróżnić podbitkę. Jest to nic innego jak precyzyjnie profilowane deski, których zastosowanie nie ogranicza się jedynie do wykończenia okapu budynku. Obejmuje także główną część elewacji, umożliwiając uzyskanie efektownych drewnianych desek elewacyjnych przy relatywnie niewielkich nakładach finansowych w porównaniu do egzotycznych gatunków.

- Podbitka to rozwiązanie na elegancką elewację domu, pasującą zarówno do tradycyjnej architektury, jak i bardzo nowoczesnych form. Drewno z założenia świetnie współgra z metalem i szkłem, a świerk od zawsze cieszy się dużym powodzeniem jako materiał budowlany. Nie bez powodu oczywiście – mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Funkcjonalność podbitki

Według Wojciecha Sroki, eksperta JAF Polska, drewniana podbitka dachowa pełni przede wszystkim funkcję ochronną - zabezpiecza fasadę budynku oraz okap dachu m.in. przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chroni i równocześnie zdobi elementy konstrukcji dachowej:

- Walory wizualne możemy dodatkowo podkreślić podświetleniem. Wybierając podbitkę dachową wykonaną z wysokiej klasy drewna świerkowego klasy AB sprawiamy, iż dom oddycha, ma lepszą termoregulację oraz jest przyjazny dla środowiska. Podbitka świerkowa w JAF Polska oferowana jest w długościach od 3000 do 6000 mm. Do wyboru mamy profil Softline albo faza. Surowiec do produkcji pochodzi wyłącznie z kontrolowanych wycinek na terenie północnej Europy.

Zabezpieczenie podbitki

Jednak zakup podbitki to nie wszystko — warto pomyśleć o jej właściwym zabezpieczeniu. Dotyczy to całej powierzchni desek, nie tylko miejsc cięcia.

- Na szczęście drewno świerkowe z łatwością poddaje się impregnacji oraz barwieniu. Jego gęstość powoduje, że jest stosunkowo lekkie, a co za tym idzie — wygodne w obróbce. Szybko schnie, dobrze znosi kleje, lazury i lakierobejce. Systematyczna konserwacja takiej podbitki zwraca się z nawiązką. Na pewno nie należy jej pomijać, jeśli chcemy mieć zdrową i piękną elewację przez lata — dodaje ekspert z JAF Polska.

Świerkowa podbitka to nie tylko sposób na elegancką elewację, ale także praktyczne rozwiązanie o wysokich walorach estetycznych i funkcjonalnych. Dzięki swojej trwałości, łatwości obróbki i ekologicznym walorom, stanowi doskonały wybór dla tych, którzy pragną cieszyć się pięknem drewnianej fasady przez wiele lat.
 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JAF Polska
#czytelnia #dachy #konstrukcje #z drewno #materiał partnera #JAF Polska #podbitka dachowa

Więcej tematów: