Colours of Wellbeing – trendy Rockfon w projektowaniu wnętrz

Podziel się:
Najpopularniejszy kolor sufitu to bez wątpienia biały! Ale czy sufit musi być biały? Dlaczego nie wykorzystać kolorów w nowym projekcie? Prezentujemy kolekcję kolorów Rockfon, zainspirowaną najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz.

Fot. RockfonFot. RockfonProgności trendów w projektowaniu i eksperci w dziedzinie barw współpracujący z marką Rockfon wyodrębnili cztery trendy projektowania wnętrz, które będą najbardziej popularne w nadchodzących latach. Nazwali je: Uncluttered Wabi-Sabi, Calm Enclosure, Biophilic Awareness i Technology.

Uncluttered Wabi-Sabi to trend pochodzący z Japonii. Chodzi w nim o powrót do prostoty i celebrowanie niedoskonałości. Kolory, które najlepiej oddają piękno niepewności to brązy, beże i jasne szarości.

Calm Enclosure odzwierciedla potrzebę schronienia się w przytulnym wnętrzu w obliczu globalnej niepewności. Trend wykorzystuje najżywsze kolory, takie jak ciepłe żółcie i głębokie czerwienie. Jeśli chcemy coś podkreślić lub przyciągnąć uwagę, możemy użyć kolorów z kolekcji Calm Enclosure, a efekt nie będzie przesadzony. Te kolory dają siłę, podnoszą na duchu i dodają energii, a jednocześnie nie są krzykliwe ani narzucające się.

Biophilic Awareness dotyczy odzyskania kontaktu z naturą. Wyraża się to poprzez „wprowadzenie otoczenia do wewnątrz” – włączenia kamienia, drewna, roślin, naturalnego światła, a nawet wody, w wystrój wnętrza. Trend wykorzystuje kolory natury, w tym błękity i zielenie.

Technology inspirowany jest połączeniem człowieka i sztucznej inteligencji. Znajduje to odzwierciedlenie w subtelnych futurystycznych projektach, zestawiających regularne i nieregularne formy, twarde i miękkie materiały, błyszczące i matowe powierzchnie. Reprezentuje go paleta czystych błękitów, granatów i srebra.

Te cztery trendy stały się punktem wyjścia do wyboru kolorów idealnie oddających ich charakter. Ekspertka w dziedzinie barw i projektantka wnętrz Sara Garanty wraz z zespołem przeanalizowała 400 kolorów i wybrała spośród nich 34. Tak powstała kolekcja Colours of Wellbeing – paleta barw wspierająca projektantów w nadawaniu wnętrzom nowego wymiaru. Na jej bazie powstała też nowa gama kolorowych sufitów akustycznych Rockfon Color-all®.
REKLAMA:

Kolor wspiera funkcje

Projektanci współpracujący z Rockfon są zdania, że projektując nowe pomieszczenie, przestrzeń lub budynek, najważniejsze jest wzięcie pod uwagę jego przeznaczenia i tego, w jaki sposób można poprawić samopoczucie jego użytkowników. Dobra architektura w połączeniu z odpowiednią kolorystyką mogą od razu wyrazić przeznaczenie i atmosferę pomieszczenia, np. relaksującą, inspirującą, czy uspokajającą.

Sara Garanty radzi, aby „w trakcie doboru kolorów sufitu trzymać je nad sobą. Pomoże to wyobrazić sobie, jak będą wyglądać w tym miejscu”. Na przykład intensywnie czerwony sufit raczej nie będzie właściwym wyborem w otwartej przestrzeni biurowej – tutaj lepiej sprawdzi się jasny sufit akustyczny odbijający światło dzienne i pomagający zwiększyć produktywność. Podobnie czarne płyty sufitowe mogą wydawać się nieprzyjazne lub przytłaczające, ale mogą też być eleganckie i modne – wszystko zależy od otoczenia.

Dobór odpowiednich kolorów do wnętrza gwarantuje idealne połączenie funkcji i efektu wizualnego. Przy tym trudnym zadaniu praca z gotową paletą Rockfon Colours of Wellbeing ułatwi wybór skoordynowanej kolorystyki, pomagającej osiągnąć zamierzony efekt.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rockfon
#czytelnia #wewnatrz_bud #wnetrza #rockfon #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: