Nie taki łatwy wybór, czyli kilka słów o tym, jak przygotować się do zakupu okien

Podziel się:
Jaki przygotować się do wyboru okien do wymarzonego domu? Jakie parametry mieć na uwadze i co jest dziś najmodniejsze na rynku? Na te i inne pytania odpowiada Mariusz Kudas, Doradca handlowy marki OknoPlus.

Mariusz Kudas, Doradca handlowy marki OknoPlus. Fot. OknoPlusMariusz Kudas, Doradca handlowy marki OknoPlus. Fot. OknoPlus

Zakup okien – wbrew pozorom – wcale nie prosty. Gdyby chodziło tylko o wybór tego, co widać, a więc głównie kształtu, wielkości i koloru okna, sprawa byłaby prosta, ale te trzy cechy to dopiero wierzchołek góry lodowej. O jakich parametrach powinniśmy pamiętać wybierając okna na lata?

Cóż nam po pięknym obrazie, jeśli nie zadbamy o dobór odpowiedniej ramy, profesjonalne zabezpieczenie płótna i doskonałe oświetlenie. Tak samo jest z oknem – cóż z tego, że będzie doskonale wyglądać i wspaniale dopełniać wnętrze, gdy parametry i funkcjonalności pozostawią wiele do życzenia. Oprócz niezwykle ważnych walorów estetycznych kluczowe będą zatem kwestie termiczne, na które może wpływać cały szereg czynników. Sprawdźmy, czy wybrany przez nas profil jest ciepły – tu absolutnie królują te wykonane z aluminium. Zweryfikujmy ilość szyb – uwagę skierujmy na pakiet trzyszybowy, dwukomorowy. Między szybami powinna zaś znaleźć się ciepła ramka. To absolutne podstawy, by okna pomogły utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, przyczyniły się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i przybliżyły nasz dom w stronę nurtu eko. Inną kwestią jest bezpieczeństwo – stolarka otworowa stoi bowiem na straży naszego mienia i spokojnego snu mieszkańców. Warto zatem zapytać doradcę, co w danym oknie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Przykład? Linia okien Morlite, zamiast gumowej uszczelki, została wyposażona w plastikową „płetwę”, dzięki której złodziej nie podważy okna, zaś taśma STV, która skutecznie skleja szybę z profilem to idealne zabezpieczenie przed wypchnięciem pakietu. Estetyka, termika, bezpieczeństwo – to trio tworzące idealne rozwiązania na miarę XXI wieku.

Parametry termiczne są ściśle związane ze zmianami, które weszły w życie w styczniu tego roku. Jak WT 2021 wpłynęły na świadomość zakupową klientów i co ma dla nich kluczowe znaczenie podczas wyboru stolarki otworowej?

Choć o zmianach mówi się od dłuższego czasu, dopiero klienci, którzy planują realizować swoje projekty za kilka miesięcy, będą zobowiązani do przestrzegania tych parametrów. Dlatego ta świadomość jest na razie na nieco niższym poziomie niż powinna. Niezależnie od obowiązujących zmian, dla klientów wciąż liczy się połączenie energooszczędności i estetyki. Na szczęście taki duet jest w zasięgu ręki każdego inwestora.
REKLAMA:

Równie ważny jest także pakiet szybowy. Co ciekawego ma dziś do zaoferowania rynek?

Obecnie standardem rynkowym są pakiety trzyszybowe, które z ciepłymi oknami tworzą praktycznie nierozłączną parę. Szkło spełniające obowiązujące wymogi powinno być niskoemisyjne i energooszczędne, przepuszczać maksymalną ilość promieni słonecznych do wnętrz i dbać o nasz komfort termiczny nawet zimą. Producenci szyb zaskakują klientów innowacyjnymi technologiami, wprowadzając do pakietów szybowych szkło grzewcze, które nie tylko dociepla pomieszczenie i pozwala zrezygnować z ogrzewania podłogowego czy grzejników, ale także zapobiega kondensacji pary wodnej i niweluje efekt zimnej szyby. Innym ciekawym rozwiązaniem są szyby Priva-Lite, które działają na zasadzie zmiany przezierności. Jedno kliknięcie włącznika może sprawić, że staną się idealnie matowe, a my uchronimy się przed wzrokiem ciekawskich. To doskonałe rozwiązanie np. do łazienek, czyli pomieszczeń, w których szczególnie cenimy sobie prywatność. Jak widać różnorodność dostępnych rozwiązań pozwala użytkownikom dopasować szyby do własnych potrzeb. Z tego powodu już na etapie projektowania domu warto zasięgnąć porad specjalisty, by spośród szerokiej gamy produktów wybrać te, które sprostają naszym wymaganiom.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Parametry to jedno, ale wybierając okna powinniśmy dobrać je do pomieszczenia i do otoczenia… Co to oznacza w praktyce?

To kwestia, o której absolutnie nie należy zapominać podczas wyboru idealnych okien. Umiejscowienia domu względem kierunków świata nie można… nie doceniać. Inną szybę wstawimy do okien montowanych od nasłonecznionej strony południowej, a inną od nieco chłodniejszej, zacienionej północy. Równie rozważnie należy podejść do zabezpieczeń, które dopasujemy do bryły budynku. Na parterze przydadzą nam się bezpieczne szyby oraz klamki typu SecuForte, a jeśli dom znajduje się w otoczeniu lasu czy jeziora, przed innymi nieproszonymi gośćmi ochronią nas moskitiery. Komfort i spokój przede wszystkim.

WT 2021, poszanowanie środowiska, inteligentne wykorzystanie energii – w Polsce wzrasta świadomość ekologiczna, a to oznacza, że na scenę wchodzi mocny gracz – aluminium. Co w nim tak niezwykłego?

Aluminium to surowiec, który jest niezwykle trwały i stabilny – nie zmienia kształtu wskutek nagrzania, zachowuje swoje właściwości mimo wielu lat intensywnej eksploatacji, a jako materiał produkcyjny jest nietoksyczny dla środowiska. Jest też surowcem, który łatwo poddaje się recyklingowi, przez co można go przetwarzać i wykorzystywać niemal w nieskończoność. Dzięki swojej niskiej masie (jest 3 razy lżejsze od stali i miedzi) pozwala na obniżenie wagi okna, a to znaczy, że Ci, którzy zdecydują się na to rozwiązanie przyczynią się zmniejszenia śladu węglowego. EKOlogicznie i EKOnomicznie zarazem.

Czy w takim razie aluminium wyprze okna PVC?

Widzimy trend wzrostowy w zakresie wyboru aluminium. Klienci odkrywają jego niezwykłe właściwości, a samo rozwiązanie traktowane jest jako „nowe drewno”. Co mam na myśli? Kiedyś okna drewniane były oznaką prestiżu. Teraz to stolarka aluminiowa stanowi prawdziwą perłę w koronie nowoczesnego projektu. Ponadto, odpowiedzialność młodego pokolenia, szacunek do środowiska oraz rosnąca wartość życia w stylu EKO mogą świadczyć o tym, że przyszłość będzie należeć do ALU. I nie ma się czemu dziwić.

Oba rozwiązania są w stanie zapewnić designerskie wzornictwo i estetykę z najwyższej półki. Co cieszy się dziś największą popularnością wśród klientów?

Bez wątpienia duże, a nawet monumentalne przeszklenia i systemy przesuwne. Większość projektów nowoczesnych odeszła od wzornictwa, w którym dominowały małe okna o wymiarach 150x150 cm. Dziś całoszklane ściany zacierające granicę między salonem a ogrodem to absolutny must have każdej nowoczesnej bryły. Idea szklanych domów jest już wśród nas – ale na szczęście w tym designerskim i wzorniczym wymiarze.

Podsumowując – jakie powinny być okna na miarę XXI wieku?

Takie, jakie tworzymy każdego dnia w OknoPlus – ekologiczne, ekonomiczne, designerskie i zapewniające użytkownikom komfort termiczny i bezpieczeństwo. Wszak okna to coś więcej niż tylko konieczny element budowlany, prawda?
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #wywiad #oknoplus #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: