Zabezpieczenia przeciwśniegowe dachu – dla kogo?

Podziel się:
Najpiękniejsza, idealna zima to taka z dużą ilością śniegu, który często stanowi zagrożenie dla dachu budynku, a więc i osób przebywających w jego najbliższym otoczeniu. Zalegający na dachu śnieg może przysporzyć wielu kłopotów. Dlatego też, mimo że przepisy prawne nie nakazują montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych, ze względu na bezpieczeństwo budynku i jego mieszkańców, powinniśmy je zainstalować.

Fot. BMI BraasFot. BMI BraasZabezpieczenia przeciwśniegowe dachu – dla kogo?

Dlaczego śnieg na dachu jest tak bardzo niebezpieczny?

Gdy śnieg na przemian topi się w dzień i zamarza w nocy, powstaje skorupa, z którą kolejne warstwy świeżego puchu nie są w stanie się związać, przez co dochodzi do osuwania. Na stromych dachach często śnieg spada samoistnie, a więc w mniejszych ilościach, ale w przypadku dachu o umiarkowanym kącie nachylenia śnieg gromadzi się w większych ilościach i jego samodzielne zejście może być bardzo niebezpieczne, gdyż mamy do czynienia z sumarycznym ciężarem nawet powyżej 100 kg/m2. W najlepszym przypadku taki śnieg uszkodzi rynny, oraz akcesoria dachowe tj. kominki sanitarne, dachówki wentylacyjne, czy przejściowe, ale w najgorszym może zagrozić zdrowiu i życiu ludzi znajdujących się w najbliższym otoczeniu dachu.

Fot. BMI BraasFot. BMI Braas

Wymagania odnośnie zabezpieczeń przeciwśniegowych dachu

W polskim prawie budowlanym nie ma zapisu, który nakazywałby montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych na dachach domów jednorodzinnych. Jednak istnieje obowiązek dbania o stan techniczny budynku, usuwania sopli, śniegu oraz nawisów śnieżnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo osób trzecich w obrębie budynku. Pojawia się więc pytanie, kto powinien montować takie zabezpieczenia na swoim dachu? – Tak naprawdę, każdy.

Fot. BMI BraasFot. BMI Braas

Jakie zabezpieczenia wybrać?

Elementy zabezpieczeń przeciwśniegowych dachu powinny zostać dobrane zgodnie z sugestiami producenta materiału pokryciowego. Mają zatrzymać śnieg na dachu, w miejscu, gdzie będzie stopniowo i powoli się wytapiał. Zabezpieczenia zazwyczaj stosuje się nad wejściem do domu, wjazdem do garażu, czy nad ciągami komunikacyjnymi. Przy montażu należy pamiętać o tym, aby śnieg zgromadzony na zaporach obciążał podporę krokwi, murłatę lub płatew. Aby mieć pewność, że wybrane zabezpieczenia przeciwśniegowe prawidłowo spełnią swoją rolę, warto skonsultować się z doświadczonym dekarzem, który pomoże w doborze odpowiednich elementów.
REKLAMA:

BMI Braas w swojej ofercie posiada kompletny system zabezpieczający przed osuwaniem się śniegu z dachu wykonany z aluminium. System ten składa się z dachówek do mocowania zabezpieczeń, uchwytów do mocowania płotka i uchwytów do mocowania drewnianej belki, oraz płotka do zatrzymywania śniegu. System ten przeznaczony jest do montażu zarówno podczas układania pokrycia, jak i na już istniejącym dachu. Maksymalny rozstaw uchwytów wynosi 90 centymetrów, a na obszarach o dużych opadach śniegu należy ten rozstaw odpowiednio zmniejszyć.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BMI Braas
#czytelnia #dachy #do ochrona #dach #braas #Zabezpieczenia dachów

Więcej tematów: