Energooszczędne, wydajne, zdrowe – systemy ogrzewania podłogowego Uponor

Podziel się:
Efektywne ogrzewanie dużych powierzchni to spore wyzwanie dla współczesnego budownictwa. Jednym z rozwiązań, które na przestrzeni ostatnich lat mocno zyskało na popularności, jest ogrzewanie podłogowe, za którym przemawia m.in. wygoda użytkowania, praktyczność oraz energooszczędność. O wyborze odpowiedniego systemu przesądzają nie tylko koszty inwestycyjne, ale także możliwości projektowe i aranżacyjne. Inteligentne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego spełniające warunki nawet najbardziej wymagających realizacji oraz wpisujące się w koncepcję zrównoważonego budownictwa znaleźć można w ofercie firmy Uponor.

Fot. UponorFot. Uponor

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe przez wiele lat było uważane za odpowiednie jedynie do nowobudowanych obiektów. Wynikało to przede wszystkim z kosztów związanych z koniecznością wprowadzania wielu zmian, jak np. kucie podłóg, ale także ograniczeń montażowych, np. za niskich pomieszczeń lub drewnianych stropów. Dostępne dziś systemy to przede wszystkim minimalna wysokość instalacji, nawet do 1,5 cm, niewielka waga oraz inteligentne sterownie, które zarządza komfortem cieplnym domowników. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z zastosowaniem ogrzewania podłogowego?

- Swoboda w projektowaniu – nowoczesne koncepcje architektoniczne wymagają zastosowania przemyślanych rozwiązań grzewczych, które nie zaburzą koncepcji, stając się jednocześnie komfortowe w użytkowaniu i energooszczędne podczas eksploatacji.

- Równomierny rozkład temperatury – jedną z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego jest zapewnienie jednakowej temperatury w każdej części pomieszczenia. Dzięki temu eliminujemy powstawanie stref bardziej ciepłych i tych niedogrzanych, których wykluczenie, w przypadku tradycyjnych rozwiązań, bywa niemożliwe.

- Pełna automatyzacja – inteligentne systemy umożliwiają wygodne i precyzyjne sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Sterowniki Uponor mogą zostać połączone z istniejącym już w budynku z systemem BMS.

- Energooszczędność – ogrzewanie płaszczyznowe należy do rozwiązań niskotemperaturowych, dzięki czemu doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła, jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Ponadto systemy Uponor, dzięki swojej wysokiej wydajności, spełniają wymagania najważniejszych, międzynarodowych certyfikatów zrównoważonego budownictwa, jak LEED, BREEAM czy DGNB.

Fot. UponorFot. Uponor

Systemy ogrzewania podłogowego Uponor – gwarancja komfortu cieplnego i wygoda użytkowania

Szeroką gamę nowoczesnych systemów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać komfort cieplny, znajdziemy w ofercie firmy Uponor. Producent w swoim portfolio posiada rozwiązania, które mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach mokrych, jak i suchych.

Fot. UponorFot. Uponor

Instalacje mokre

- Minitec – system ogrzewania podłogowego o minimalnej wysokości
Dzięki jednej z najniższych na rynku wysokości konstrukcji Uponor Minitec pozwala na montaż ogrzewania bez konieczności skuwania poprzedniej warstwy podłoża – cała instalacja może zostać ułożona na istniejącym już jastrychu, stropie drewnianym czy płytkach, co istotnie przyspiesza inwestycję i obniża jej koszty. Rozwiązanie to jest zatem dedykowane przede wszystkim do obiektów remontowanych i modernizowanych. Odpowiednio skonstruowana samoprzylepna mata nie tylko pozwala na bardzo szybkie ułożenie rur, ale też zapewnia prawidłowe rozprowadzenie naniesionej warstwy wyrównawczej i połączenie jej z podłożem. Warstwa ta umieszczana jest nisko nad rurami grzewczymi 9,9 mm, dzięki czemu wysokość całej instalacji wynosi zaledwie 15-20 mm, co przekłada się na krótki czas nagrzewania i umożliwia szybką regulację przy niskich temperaturach wody grzewczej.  

- Uponor Tacker – izolacja cieplna i akustyczna w jednym
Uponor Tacker to system, który zapewnia nie tylko izolację cieplną, ale również akustyczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w rozwiązaniu rolowanych płyt styropianowych wraz z wytrzymałą folią teksturowaną. Ciepło rozprowadzane jest w systemie rurami z polietylenu sieciowanego PE-Xa, a ich elastyczność pozwala na komfortowy, jednoosobowy montaż. W systemie Uponor Tacker możliwe jest układanie pętli w meader i ślimak, a nadrukowana siatka rastrowa ułatwia zastosowanie odpowiedniego rozstawu rur. Mocowanie jest możliwe zarówno przy pomocy spinek, jak i szyny mocującej, zapewniającej solidne przytwierdzenie rur grzewczych o średnicach 14-20 mm.

Fot. UponorFot. Uponor
- Uponor Klett – szybki i prosty montaż bez użycia narzędzi
Uponor Klett to łatwy w instalacji i odporny na wycieki system ogrzewania i chłodzenia podłogowego do stosowania z wylewką na mokro (jastrychy cementowe i anhydrytowe). Rozwiązanie bazuje na wykorzystaniu rur Klett fabrycznie owiniętych specjalną taśmą samomocującą (rzep), zaś rolowana płyta izolacyjna ze styropianu została wyposażona w samoprzyczepną warstwę wierzchnią, co pozwala na dokonywanie zmian rozstawu rur w dowolnym momencie. Taśma zapewnia maksymalną siłę mocowania, a nadrukowany wzór siatki 100 x 100 mm ułatwia montaż rur w odpowiednich rozstawach – wystarczy „odkleić” rurę i przymocować ją ponownie do płyty. Prace instalacyjne nie wymagają użycia narzędzi i są mało pracochłonne, dzięki czemu mogą być wykonywane przez jedną osobę i to w czasie krótszym o połowę w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego, co przekłada się na istotne zmniejszenie kosztów inwestycji.

Fot. UponorFot. Uponor
- Uponor Nubos – ogrzewanie na macie montażowej
Uponor Nubos to system ogrzewania podłogowego, w którym rury mocowane są na macie z profilowanymi wypustkami, tzw. „grzybkami”, oraz otoczone wylewką, dzięki czemu instalacja jest w pełni zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami. Trzy rodzaje paneli pozwalają dostosować ogrzewanie do różnych typów wylewek, obszarów zastosowań i układów pomieszczeń, a dodatkowo przyspieszają montaż i istotnie ograniczają ilość odpadów. Możliwość precyzyjnego przycięcia maty sprawia, że rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o trudnej geometrii. System obejmuje także dodatkowe elementy montowane w pobliżu szafek rozdzielaczowych i otworów drzwiowych. Warto podkreślić, że Uponor Nubos charakteryzuje się wysokiej jakości parametrami, które zapewniają całkowity transfer dostarczonej mocy cieplnej, dużą czułość sterownika i oszczędność energii.

Fot. UponorFot. Uponor

Instalacje suche

- Uponor Siccus – niewielka wysokość i niska waga
Cechą charakterystyczną systemu Uponor Siccus jest kompaktowość i niewielki ciężar. Dzięki temu możliwe jest stosowanie go nawet w budynkach o ograniczonym dopuszczalnym obciążeniu podłoża (np. na stropie drewnianym), bez konieczności usuwania starych podłóg. Ogrzewanie podłogowe Siccus można układać na już istniejącym podłożu, a minimalna wysokość konstrukcji wynosi 50 mm. Ponadto jego zaletą jest gotowość do użycia od razu po zamontowaniu, a sama instalacja jest dość szybka i wygodna w realizacji. Rozwiązanie składa się z płyty styropianowej, płyty promieniującej, rur grzewczych oraz folii PE.
REKLAMA:

- Uponor Classic – elastyczny, szybki i łatwy w instalacji
System ogrzewania podłogowego Uponor Classic to uniwersalne rozwiązanie ogrzewania i chłodzenia podłogowego odpowiednie do wszystkich rodzajów podłóg w nowych budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Zastosowanie siatki i wiązadeł ze stali zapewnia stały rozstaw rur, zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym. Różny rozstaw prętów (dwa warianty do wyboru) pozwala na indywidualne dopasowanie rozstawu rur do potrzeb grzewczych. Dzięki oddzieleniu warstwy grzewczej od izolacyjnej system może być z powodzeniem stosowany z trwałymi materiałami izolacyjnymi oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak salony samochodowe, zakłady produkcyjne, hale handlowe, garaże itd.

Fot. UponorFot. Uponor

Instalacje suche i mokre

- Comfort E – elektryczne ogrzewanie podłogowe
Uponor Comfort E to elektryczne maty grzewcze zasilane prądem. Dzięki maksymalnie cienkiej, zszywanej macie kablowej system może być instalowany również na istniejącym jastrychu pod dowolnie wybranym rodzajem podłogi, bez obaw o kilkunastocentymetrowe zwiększenie wysokości. Tym samym rozwiązanie doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których z różnych powodów (zbyt mało miejsca na wylewkę, brak źródła ciepła w postaci np. pieca gazowego) nie można zamontować tradycyjnych, wodnych systemów ogrzewania podłogowego. Comfort E jest łatwy w układaniu, a krótki czas nagrzewania zapewnia komfortowe warunki nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. System nadaje się zarówno do suchej, jak i mokrej zabudowy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Uponor
#do energooszczednosc #podloga #wnetrza #poradnik #Wykończenie i pielęgnacja podłóg

Więcej tematów: