Dlaczego warto wykonać badania geotechniczne gruntu przed zakupem działki?

Podziel się:

Jednym z najważniejszych działań na etapie zakupu działki budowlanej powinno być wykonanie badań geotechnicznych. Ocena terenu wyłącznie na podstawie jego powierzchni, wyglądu czy obecności innych obiektów budowlanych nie pozwala bowiem na wykrycie i uniknięcie zagrożeń, które mogą być związane ze specyficzną budową geologiczną podłoża. Nawet pozornie atrakcyjne działki mogą się okazać niezdatne do zabudowy, ze względu na niekorzystne warunki do posadowienia fundamentów.

Cele badań geotechnicznych

Badania geotechniczne przed zakupem działki budowlanej mogą wykryć niekorzystne warunki gruntowo-wodne, co umożliwia rezygnację z inwestycji lub negocjację bardziej korzystnych cen. Kompletna wiedza o budowie geologicznej podłoża przyczynia się tym samym do minimalizacji kosztów, a także oszczędności czasu. Badania takie są też sposobem na uniknięcie szeregu problemów, które mogą wystąpić na późniejszych etapach inwestycji. Wstępne rozpoznanie zwykle przeprowadza się w oparciu o materiały archiwalne i dane terenowe, przez co jego zakres jest dość niewielki. Pojedyncza działka wymaga wykonania minimum 3 punktów badawczych w formie wykopów lub otworów wiertniczych rozłożonych równomiernie w jej granicach, których głębokość to co najmniej 2 m poniżej założonego poziomu fundamentów. Wyniki wstępnych analiz ą opracowywane w formie opinii geotechnicznej. Badania szczegółowe niezbędne do zaprojektowania obiektu wykonuje się na kolejnych etapach.

Etapy badań geotechnicznych

Z reguły rozpoznanie podłoża działki pod dom jednorodzinny wykonuje się w jednym etapie. Jeżeli lokalizacja budynku nie została jeszcze określona, liczba punktów badawczych jest uzależniana od powierzchni. Poza parametrami geotechnicznymi gruntu i danymi o głębokości wody, w opinii znajdują się też informacje o możliwościach wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków, realizacji podpiwniczenia czy odprowadzania wód opadowych do gruntu. W przypadku działek zlokalizowanych na terenach poprzemysłowych, po intensywnej uprawie rolnej lub niedaleko tras o dużym natężeniu ruchu, występuje ryzyko zanieczyszczenia gruntu substancjami chemicznymi. Konieczne jest wówczas wykonanie kosztownej rekultywacji. Na takich terenach zaleca się poszerzenie zakresu badań o ustalenie stopnia zanieczyszczenia gruntu.

Wymagania do analizy geotechnicznej

Warunkiem przystąpienia do badań geotechnicznych jest przede wszystkim wydanie zgody na ich przeprowadzenie przez właściciela terenu. Inwestor musi umożliwić specjalistom wjazd na działkę, natomiast jego obecność w trakcie wykonywania analiz zwykle nie jest konieczna. Właściciel terenu musi dostarczyć ekspertom mapę zasadniczą lub sytuacyjno-wysokościową we wskazanej skali, a w razie jej braku odpowiedni wyrys z ewidencji gruntów. Specjaliści muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się po całej przestrzeni, a także zyskać łatwy dostęp do miejsc lokalizacji otworów badawczych. Doświadczeni eksperci mogą nierzadko zaproponować doradztwo przy zakupie działki. Fachowcy zapewniają wsparcie na etapie doboru gruntu, a także drobiazgowo oceniają go pod kątem prawnym i technicznym. Liczne działki budowlane prezentuje na swojej stronie New-House.

Czas trwania badań geotechnicznych

Wykonanie badań geotechnicznych to najlepsza pomoc w zakupie działki budowlanej, a na dodatek analizy często da się wykonać w ciągu jednego badań. Inwestor otrzymuje wyniki testów w formie kompletnej opinii w przeciągu maksymalnie kilkunastu dni. W przypadku wykrycia zanieczyszczenia gruntu, konieczne jest pobranie próbek i wykonanie analiz laboratoryjnych. Termin przekazania dokumentacji może się wówczas nieco przedłużyć. Jeżeli wymaga tego sytuacja, badania terenowe da się przeprowadzić jeszcze szybciej. Koszty wstępnych analiz zwykle są ustalane indywidualnie, zależnie od rodzaju inwestycji, powierzchni działki i wymaganej głębokości rozpoznania, wymaganego terminu przekazania opinii, odległości terenu badań od siedziby ekspertów czy też rodzaju i ilości występujących zanieczyszczeń.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #prawo #nieruchomości #grunt #promowany #Przed zakupem #materiał partnera #promowany_nieruchomosci #działki, grunty

Więcej tematów: