Jak oświetlenie architektoniczne kreuje przestrzeń?

Podziel się:

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz odbiór przestrzeni, w której żyjemy. Obserwując aktualne trendy, zauważamy, że coraz większą rolę w projektach domów pełnią duże przeszklenia, które zapewniają optymalną dawkę naturalnego światła. Podobną funkcję spełnia oświetlenie architektoniczne, które pozwala kreować przestrzeń za pomocą odpowiednio dobranych systemów oświetleniowych.

Czym jest oświetlenie architektoniczne?

Dla większości z nas oświetlenie architektoniczne kojarzy się z efektowną iluminacją mostów, zabytków czy nowoczesnych budowli, eksponującą ich walory architektoniczne czy detale. To jednak w żaden sposób nie wyczerpuje definicji tego terminu. – Można powiedzieć, że oświetlenie architektoniczne, powstaje z architektury i dla niej. W myśl tej idei, staje się ono integralną częścią projektu, elementem budującym przestrzeń zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dotyczy to zarówno obiektów użyteczności publicznej, jak i domów prywatnych. Aby jednak tak się stało, trzeba je odpowiednio zaprojektować – komentuje Bartek Matusewicz, ekspert marki Kreon.

Oświetlenie architektoniczne a przestrzeń

- Oświetlenie musi być głęboko powiązane z procesem projektowania architektonicznego, aby ulepszyć wnętrze zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Na ten właśnie aspekt szczególny nacisk kładzie marka Kreon, która od 1987 pomaga architektom i projektantom kreować przestrzeń za pomocą światła architektonicznego - komentuje Beata Kuligowska, ekspertka Bozza.

Warto przy tym pamiętać, że światło architektoniczne, mimo że nie jest elementem czysto dekoracyjnym, poza swoją podstawową rolą, jaką jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła dostosowanej do potrzeb i funkcji pomieszczenia, wpływa na wizualny odbiór przestrzeni.

Jak projektować oświetlenie architektoniczne?

Proces projektowania oświetlenia architektonicznego powinien uwzględniać charakter czynności wykonywanych w danym miejscu, aby zapewnić optymalną ilość lumenów. Ważny jest również wybór barwy i temperatury światła, które wpływają na postrzeganie obiektów we wnętrzu oraz przestrzeni jako całości. Należy także uwzględnić rozsył światła, czyli rozkład i ilość jego źródeł oraz wpływ na użytkowników przestrzeni. Umiejscowienie, barwa światła i temperatura barwowa znacząco determinują atmosferę w pomieszczeniu. Nie można przy tym zapomnieć o efektywności energetycznej oświetlenia i myśleć przyszłościowo, aby sprostać coraz bardziej rygorystycznym normom i wymaganiom energetycznym.

Kreon oferuje architektom pomoc w projektowaniu oświetlenia, do których dyspozycji jest Dział architektów światła, którzy służą profesjonalnym wsparciem.  Aby bliżej poznać filozofię i produkty marki Kreon, najlepiej odwiedzić salony w Bozza, gdzie systemy belgijskiej marki są eksponowane.

www.bozza.pl

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #wnętrza #w wewnatrz_bud #oswietlenie #materiał partnera #Bozza

Więcej tematów: