Na UWM powstanie laboratorium drogownictwa

Podziel się:
Laboratorium drogownictwa, którego budowa rozpoczyna się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, może poprawić jakość dróg w regionie. Prace zrealizuje dla uczelni Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane "Rombud" z Olsztyna. Inwestycja, obok budynku i magazynu, obejmuje także zakup aparatury naukowo-badawczej oraz oprogramowania.

Na UWM powstanie laboratorium drogownictwaJak informuje UWM, laboratorium drogownictwa to absolutna nowość na uczelni i drugie takie w regionie. Wartość projektu wynosi ponad 4,8 mln zł, z czego większość to środki Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-13.

"Placówka będzie prowadzić różnorodne badania dotyczące zarówno techniki budowy dróg, jak i nowoczesnych materiałów do ich budowy. Dzięki posiadanej aparaturze umożliwi także badanie istniejących dróg i budowli drogowych. Ponieważ możliwości kontrolne dzięki zakupionym urządzeniom niepomiernie wzrosną, to przewiduję podniesienie jakości wykonania dróg" - mówi prof. Robert Wójcik, kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli na Wydziale Nauk Technicznych.
REKLAMA:

Drugim celem tego projektu jest podniesienie jakości kształcenia studentów. Zdaniem Wojciecha Samulowskiego, zastępcy kanclerza UWM, laboratorium da im możliwość zdobycia poszukiwanego zawodu i to w oparciu o najnowsze urządzenia i technologie rodem z XXI wieku. Już obecnie inżynierowie budowy dróg są rozchwytywani "na pniu".

Laboratorium będzie się mieściło w jednokondygnacyjnym budynku na działce graniczącej z ulicą Heweliusza. Będzie to obiekt o powierzchni ponad 1 tys. m kw., o elewacji z czerwonej cegły, nawiązujący do historycznej zabudowy Kortowa. Obok niego powstanie wiata magazynowa na kruszywa do budowy dróg, a ponadto chodniki i duży parking. Budowa rozpoczęta 20 marca zakończy się 31 grudnia 2012 r.

W ramach projektu zakupiona zostanie aparatura naukowo-badawcza: mikroskop, rotacyjna, dwustopniowa, olejowa pompa próżniowa wraz z akcesoriami, urządzenie do regeneracji zabrudzonych rozpuszczalników, przenośne urządzenie umożliwiające pomiary statycznych i dynamicznych kątów zwilżania, szybkości absorpcji i pomiary napięcia powierzchniowego oraz wyznaczanie energii powierzchniowej. Do tego dojdzie zestaw przyrządów do pomiaru przepuszczalności pary wodnej, zestaw urządzeń do nieniszczących badań wytrzymałości betonu na ściskanie w konstrukcjach nowobudowanych i istniejących, zestaw przyrządów do badań cieplno-wilgotnościowych w fizyce budowli i program do obliczeń fizycznych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
#wiadomości #fundamenty #pap #droga

Więcej tematów: