Kolejny krok w wygaszaniu „Rodziny na Swoim

Podziel się:
Od 1 kwietnia, stawki programu „Rodzina na Swoim”, w wielu miastach i tak już bardzo niskie, jeszcze spadną. W Warszawie najbliższe dni mogą być ostatnim momentem na to, by kupić jeszcze nowe M z rządową dopłatą.

Kolejny krok w wygaszaniu „Rodziny na SwoimProgram „Rodzina na Swoim” cieszy się powodzeniem - od początku jego istnienia udzielonych zostało do 136 tys. kredytów z dopłatą. Ich liczba spada - nie z powodu braku zainteresowania, tylko w wyniku przyjętych przez rząd założeń, zgodnie z którymi z końcem tego roku program przestanie obowiązywać w całej Polsce.

Od kilku miesięcy pomoc jest już wygaszana. W kolejnych kwartałach sukcesywnie obniżane były limity. Obecnie w Warszawie stawka ta wynosi 6.435 zł za m kw. Już teraz trudno jest znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji kwalifikujące się do programu. Wszystko wskazuje jednak na to, że od 1 kwietnia 2012 r. limit ten ulegnie jeszcze obniżeniu. Dla osób planujących zakup mieszkania w stolicy, oznaczać to będzie w zasadzie całkowite zamknięcie rządowej pomocy już teraz.
REKLAMA:

Kolejny krok w wygaszaniu „Rodziny na Swoim- Z programu „Rodzina na Swoim” korzysta 20–25 proc. klientów kupujących mieszkania. To nie jest wielka grupa, choć zauważalna. Program aktywizował rynek i pomagał klientom, bo redukował część kosztów. Teraz ten problem spadnie na deweloperów i na banki – mówi Robert Ziółek, dyrektor generalny firmy Dolcan. I zauważa, że w tym samym czasie skumulowało się wygaszanie „Rodziny na Swoim” i wprowadzenie przez banki Rekomendacji S. – Dodatkowo, za chwilę wejdzie w życie ustawa deweloperska, która też będzie dużym obciążeniem dla mniejszych deweloperów. Dlatego rolą państwa byłoby stworzenie jakiegoś nowego programu pomocy mieszkaniowej dla ludzi młodych. My jako deweloper mamy programy dedykowane, m.in. Mieszkanie dla studenta czy Mieszkanie dla seniora, które zakładają udogodnienia przygotowane specjalnie z myślą o danej grupie klientów– dodaje Rober Ziółek.

Kupującym zostało więc tylko kilka dni na decyzję. I choć inwestycji w tym przedziale cenowym za m kw. jest już niewiele, to jednak są deweloperzy, którzy mają mieszkania w programie RnS. Dolcan, ma w sumie 128 mieszkań na 7 osiedlach, które można jeszcze kupić w cenie od 5.500 do 6.435 zł za m kw.

Jednym z nich jest osiedle Konik Polny na warszawskiej Białołęce. Tu mieszkania, w dodatku w nowej formule – mieszkań bezczynszowych, można kupić już od 5.500 zł za m kw.

Inne osiedla bezczynszowe również mieszczą się jeszcze w ramach programu Rodzina na Swoim. Są to: Kamyk Zielony na Białołęce oraz osiedle Rudy Rydz Las w Rembertowie.

Niedaleko centrum miasta w ramach obecnych limitów RnS można też kupić mieszkania na osiedlu Tęczowym w warszawskich Włochach. Osiedle wyróżnia kameralna zabudowa zbliżona do miejskich nowoczesnych kamienic. Tu ceny za metr kwadratowy zaczynają się od 5.900 zł. Osiedle jest idealne dla młodych małżeństw z dziećmi, a także dla osób starszych, ponieważ mieszkania na parterach mają ogródki.

Dolcan oferuje także mieszkania w „Rodzinie na Swoim” poza Warszawą.
W Bydgoszczy na osiedlu Kujawska zostało już tylko 10 mieszkań, z czego 9 w programie z dopłatą. Mieszkania są w większości rodzinne, 3-pokojowe, a więc takie, których najczęściej poszukują mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Dla osób lubiących ciszę, spokój i zielone okolice w pobliżu domu deweloper może zaproponować osiedle Polesie II w Kozienicach. Na tym osiedlu zostały już tylko 3 dwupokojowe mieszkania w „Rodzinie na Swoim”.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dolcan
#wiadomości #prawo #nieruchomości #dolcan

Więcej tematów: