Jakie okna wybrać - drewniane czy plastikowe?

Podziel się:
Przymierzając się do zakupu okien, wielu z nas staje z pewnością przed dylematem jaki materiał wybrać – drewniane czy plastikowe? I zapewne tyle ile osób, tyle i opinii, zwłaszcza, że oba rodzaje od lat mają swoich zagorzałych zwolenników. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto poznać specyficzne cechy, które charakteryzują oba rozwiązania. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast wyjaśnia podstawowe różnice i podpowiada na co zwrócić uwagę, żeby podjąć świadomą decyzję zakupową.

Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast. Fot. DobroplastJerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast. Fot. DobroplastNowoczesna stolarka okienna, zarówno ta wykonana z drewna, jak i PCV, charakteryzuje się obecnie bardzo dobrymi właściwościami i zbliżonymi parametrami użytkowymi. Mimo to nadal zastanawiamy się, który model okien wybrać. I słusznie, bo mimo że kwestią sporną pozostaje fakt, czy lepsze są okna drewniane czy plastikowe, to różnią się one od siebie kilkoma niuansami, które mogą mieć wpływ na ich użytkowanie i ogólny odbiór. Warto więc wcześniej poznać te różnice i dostosować wybór do osobistych preferencji.

Fot. DobroplastFot. Dobroplast

Drewno, a może PCV?

Drewno to naturalny materiał, który cechuje się wyjątkowym wyglądem, bogatą kolorystyką
i usłojeniem, z tego względu przez wielu uważany jest również za bardzo elegancki, ciepły w odbiorze i uniwersalny jeśli chodzi o charakter aranżacyjny. Oprócz walorów estetycznych, okna drewniane wykazują bardzo dobre parametry użytkowe, a zwłaszcza izolacyjność cieplną, wytrzymałość i sztywność, co pozwala przy ich pomocy tworzyć nawet bardzo duże przeszklenia. Jak i inne materiały, również drewno posiada pewne minusy.
Wadą okien drewnianych jest konieczność cyklicznej konserwacji. Może okazać się to pracochłonne i generujące dodatkowe koszty, a niewykonywane systematycznie negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość stolarki.
Co więcej, mimo że sam materiał jest naturalny, jest on bardzo podatny na działanie wilgoci, dlatego do jego zabezpieczenia wykorzystywana jest duża ilość środków chemicznych w postaci impregnatów i farb. Dodatkowo, w porównaniu z PCV jest to materiał drogi, a więc i podnoszący koszt całej inwestycji. Biorąc pod lupę okna PCV, ich ekonomiczny charakter to tylko wstęp do listy pozostałych zalet. Nowoczesne systemy okienne z PCV niczym nie przypominają plastikowych okien z lat 90-tych o wątpliwie białej kolorystyce. Dzięki stosowaniu przy ich produkcji innowacyjnych technologii, osiągają one bardzo dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej, spełniając nawet restrykcyjne normy budownictwa energooszczędnego czy pasywnego.

REKLAMA:

Fot. DobroplastFot. DobroplastOkna wykonane z PCV są również całkowicie odporne na wilgoć, grzyby, pleśnie, szkodniki i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają żmudnej konserwacji, drapania, malowania, a ich biel pozostaje niezmieniona przez długie lata. Co więcej, obecnie dostępne są nie tylko w klasycznej bieli, ale również w wielu innych kolorach do wyboru, a nawet w okleinach drewnopodobnych, dzięki czemu można dobrać model pasujący do wnętrza i gustu inwestora. Małym minusem może być jednak fakt, że nie możemy zmienić ich koloru, a raz wybrany towarzyszy nam do następnej wymiany stolarki. Okna z PCV są bardzo trwałe, jednak w dużej mierze odpowiada za to również ich montaż. Są one bowiem wrażliwe na jakość montażu, a nieprecyzyjnie wykonane prace w połączeniu z dużą rozszerzalnością cieplną tworzywa może spowodować szereg niepożądanych usterek. Za mankamenty plastikowych okien może być uznawana niekiedy również ich wysoka szczelność, która w mało wietrzonych pomieszczeniach może doprowadzać do skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie szyb.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dobroplast
#okna #okno #okna i drzwi #drewno #budowa #dylematy #polecamy #pvc #dobroplast #poradnik #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: