Czy piękne schody mogą być tanie? Zobacz 6 inspirujących aranżacji

Podziel się:
Na cenę schodów wewnętrznych wpływa szereg czynników, od których zależy to, czy dany model będzie kosztował kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy dysponuje się ograniczonym budżetem? Przedstawiamy galerię schodów, które łącząc design z konkurencyjną ceną, doskonale wpisują się w dzisiejszy styl życia oraz trendy aranżacyjne.

Schody samonośne to konstrukcje, które można zaaranżować praktycznie w każdym wnętrzu, nawet tym najbardziej wymagającym. Zaletą tego typu rozwiązań jest także to, że modele dostępne są w szerokim wachlarzu cenowym, od zdecydowanie najdroższych, których cena potrafi sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych, po bardzo konkurencyjne, za które zapłacimy zaledwie ułamek tej ceny. Skąd wynikają te rozbieżności i na co można liczyć, gdy budżet jest ograniczony?

Fot. Rintal PolskaFot. Rintal Polska

Sześć pomysłów na piękne schody, których wspólnym mianownikiem jest oryginalny design, doskonałej jakości materiały oraz relatywnie niska cena

Po pierwsze: schody modułowe

Najważniejszymi czynnikami determinującymi to, ile zapłacimy za schody, jest ich wielkość oraz rodzaj konstrukcji. Mówiąc inaczej, im schody są mniejsze i mniej skomplikowane, tym ich cena jest odpowiednio niższa. Świetnym przykładem mogą być modele modułowe, które przybierając najrozmaitsze kształty, począwszy od schodów prostych, po zabiegowe czy kręcone, stanowią doskonałe wypełnienie nowoczesnych wnętrz. Poza tym wyjątkowo ciekawe są rozwiązania o osiowo umieszczonej konstrukcji, która z jednej strony odpowiada za stabilność całych schodów, a z drugiej – dodaje wnętrzu charakteru.

Fot. Rintal PolskaFot. Rintal Polska

Po drugie: schody z drewna

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę schodów jest materiał wykonania. Jeżeli szukamy rozwiązania w konkurencyjnym budżecie warto zrezygnować ze szkła oraz stali nierdzewnej, które są materiałami drogimi. Doskonałym pomysłem jest natomiast drewno krajowe, szczególnie klejony mozaikowo buk, który reprezentuje świetne walory jakościowe, pięknie wygląda i jest przy tym wyjątkowo wdzięczny w użytkowaniu. Takie schody to podkreślenie miłości do natury i piękne zwieńczenie domu urządzonego w stylu tradycyjnym.

Fot. Rintal PolskaFot. Rintal Polska

Po trzecie: schody z metalu

Atrakcyjną cenowo opcją są także schody wykonane w całości ze stali malowanej proszkowo. To doskonałe rozwiązanie do ultranowoczesnych wnętrz, w których liczy się nowatorskie podejście do kwestii aranżacyjnych. Takie schody mają unikalne walory podwyższające ich wizualny odbiór - cienkie, bo 3-milimetrowe stopnie (w formie dywanowej tej samej grubości podstopnie) oraz nowatorską balustradę montowaną do sufitu.

Fot. Rintal PolskaFot. Rintal Polska

Po czwarte: schody bez podstopni

Stopnie i podstopnie to kolejne elementy, które determinują cenę schodów. Ważna jest ich liczba, grubość oraz materiał. Oczywiście najdroższe stopnie to te wykonane ze szkła oraz drewna egzotycznego. Tańszą alternatywą jest z kolei mozaika bukowa. Znaczenie ma też grubość stopni, która standardowo wynosi 4 cm (dla przykładu grubość stopni w schodach dywanowych potrafi sięgnąć 8 cm). Poza tym, szukając tańszych alternatyw, swoją uwagę na pewno warto zwrócić w stronę schodów ażurowych. Takie modele bez podstopni przedstawiają się wyjątkowo atrakcyjnie, świetnie wypisując się w lekkie, nowoczesne wnętrza.

Fot. Rintal PolskaFot. Rintal Polska

Po piąte: klasyczna balustrada

Cenę schodów determinuje także rodzaj balustrady. Im bardziej skomplikowana i wykonana z ekskluzywniejszych materiałów, jak szkło czy wycinana laserowo blacha, tym jej cena będzie wyższa. Dlatego, szukając oszczędności, warto zainteresować się balustradami o klasycznych formach, które wykorzystują elementy stali malowanej proszkowo czy drewna.

Fot. Rintal PolskaFot. Rintal Polska

Po szóste: fantazyjne kształty i dodatki

Ostatnim elementem, który podwyższa cenę schodów, są akcesoria. Takimi dodatkami są np. oświetlenie ledowe stopni, listwy wykończeniowe czy obłożenie czoła stropu. Dlatego, chcąc postawić na bardziej fantazyjne rozwiązania, ale bez uszczuplania budżetu, warto pomyśleć o schodach kręconych, które są prawdziwą dekoracją wnętrza. Dla uzyskania efektu WOW warto wykończyć je dostępnymi cenowo materiałami utrzymanymi w pięknych, ale różnych od siebie barwach. Mogą to być np. stopnie z mozaiki bukowej w jasnych odcieniach szarości i konstrukcja ze stali malowanej na kolor czarny.
REKLAMA:

Czy tańsze schody mogą być ładne?

- Oczywiście! Wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy dostępne możliwości. Bo przy aranżowaniu schodów wewnętrznych opcji jest bardzo dużo, a ograniczeniem wcale nie musi być budżet, ale tylko własna wyobraźnia – podsumowuje Andrzej Zbąski, ekspert z firmy Rintal Polska.

www.rintal.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rintal Polska
#czytelnia #schody #wnetrza

Więcej tematów: