Możliwości automatyki domowej By-me Plus

Podziel się:
Automatyka domowa ma za zadanie zwiększyć komfort, wspomagać codzienne użytkowanie oraz uwzględniać aspekty ekonomiczne. Nowoczesne systemy automatyki domowej to nie tylko sieć punktów, za pomocą których możemy sterować wszystkimi elementami, takimi jak oświetlenie, żaluzje/rolety, ogrzewanie, klimatyzacja, scenariusze itp., ale też możliwość sterowania całym systemem za pomocą smartfonu.

Fot. ASTATFot. ASTAT
Włoska firma Vimar SpA ma w swojej ofercie system automatyki By-me Plus, który daje możliwość sterowania i zarządzania domem zarówno poprzez przyciski programowalne, ekrany dotykowe, jak i zdalnie poprzez komputer, tablet oraz smartfon za pomocą nowoczesnej aplikacji View z oprogramowaniem na Android, oraz IOS.

DESIGN

Dla systemu automatyki domowej dostępna jest cała gama osprzętu elektroinstalacyjnego. Wszystkie elementy wchodzące w jego skład (ramki, przyciski, ekrany dotykowe, gniazda itp.) są nie tylko funkcjonalne, ale też wyróżnia je niepowtarzalny design. Firma Vimar proponuje szereg rozwiązań zróżnicowanych pod względem wyglądu, kolorów, jak i użytych materiałów. Oprócz klasycznych technopolimerów, do ich produkcji wykorzystuje także aluminium, stal, lite drewno, kryształ, naturalną skórę czy też kamień w różnych odcieniach. Są nie tylko piękne, ale również cechuje je wytrzymałość i nowoczesność. Różnorodność ta sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla jego domu.

Fot. ASTATFot. ASTAT

FUNKCJONALNOŚĆ

System By-me Plus daje nieograniczone możliwości sterowania w skoordynowany sposób wszystkimi funkcjami w budynku. Taki sposób zarządzania budynkiem zapewnia nie tylko wygodę i kontrolę, ale też bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

Jedną z możliwości stosowania automatyki jest możliwość sterowania oświetleniem. Można to robić w standardowy sposób za pomocą przycisku włącz i wyłącz lub też możemy zastosować ściemniacz. Wtedy możemy sterować za pomocą przycisku poprzez przytrzymywanie przycisku rozjaśnimy lub ściemnimy światło, kliknięcie natomiast włączy i wyłączy światło. W prosty sposób możemy sterować ściemniaczami za pomocą aplikacji, gdzie ustawimy za pomocą suwaka odpowiedni poziom natężenia oświetlenia danej lampy. Dodatkowo możemy zastosować stację pogodową i w momencie pogorszenia się warunków zewnętrznych system zareaguje automatycznie. Gdy wiatr przekroczy bezpieczną prędkość (np. 70 km/h) żaluzje się podniosą i dzięki temu unikniemy ich uszkodzenia.

Kolejną funkcją systemu jest możliwość sterowania żaluzjami i roletami. Możemy je zaprogramować, uwzględniając różne natężenia światła zewnętrznego według pory roku lub według naszego oczekiwania. Możemy ustawić odpowiedni dla nas kąt nachylenia lameli żaluzji, czy też określić powierzchnię okna, która ma być zasłonięta.

Dodatkową wygodę przy użytkowaniu automatyki dają nam gniazda sterowalne. Są to gniazda, które możemy czasowo wyłączyć poprzez przycisk lub przy wykorzystaniu urządzenia z aplikacją mobilną. Nie trzeba się schylać, by wyciągnąć wtyczkę urządzenia z gniazda (np. lampki choinkowe). Tego typu rozwiązanie może być też stosowane do zabezpieczenia w pomieszczeniach gdzie przebywają dzieci.

Dzięki zastosowaniu multifunkcjonalnych termostatów możemy nastawiać w zróżnicowany sposób temperaturę dla każdego pomieszczenia (np. w sypialni możemy mieć niższą temperaturę niż w salonie). Daje to możliwość indywidualnego sterowania każdym rodzajem ogrzewania. Mogą to być grzejniki ścienne, maty oraz ogrzewanie podłogowe. Termostaty pozwalają również na zintegrowanie systemu klimatyzacji, a także na sterowanie systemem rekuperacji powietrza.

Wszystkie te funkcje sprawiają, że dzięki systemowi By-me Plus jesteśmy w stanie w efektywny sposób kontrolować zużycie energii w budynku oraz zoptymalizować jej zużycie mediów. Sam system, który do działania wykorzystuje instalację przewodową jest niezwykle stabilny, a każdy przycisk czy urządzenie posiada pamięć wewnętrzną. Program nie jest zapisywany w magistrali, tylko w urządzeniu, przez co praktycznie nie ma możliwości samoistnego rozprogramowania systemu.

Fot. ASTATFot. ASTAT

SYSTEM AUDIO

Wartością dodaną do całej automatyki jest system audio. Vimar zapewnia wszystkie niezbędne komponenty do budowy takiego systemu: moduł bluetooth, tuner radiowy, głośniki oraz gniazda RCA. Można też podłączyć własne źródło dźwięku przez mini jack lub wykorzystać dowolne głośniki (przystosowane do obciążenia wzmacniacza). Systemem audio możemy sterować w dowolnym czasie i miejscu za pomocą smartfonu lub innego urządzenia mobilnego.

MOŻLIWOŚCI STEROWANIA

Całym systemem By-me Plus można zarządzać za pomocą dostępnych w ofercie Vimar ekranów dotykowych (4,3”, 7” i 10”). Za pomocą ekranów można sterować nie tylko całym domem, ale również wideodomofonem, kamerami, alarmem, czy też zarządzać stworzonymi przez siebie scenariuszami. Oprócz sterowania poprzez ekran lub aplikację na urządzenia mobilne możemy też zarządzać pomieszczeniami głosowo. Służą do tego kompatybilne z By-me Plus aplikacje Amazon Alexa lub też Google Home.

Firma Vimar ma w ofercie całą gamę przycisków dedykowanych dla automatyk domowej. Oprócz standardowych przycisków są dostępne przyciski z wbudowanymi przekaźnikami oraz ściemniaczami, które mogą wspomagać sterowanie automatyki w domu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić miejsce w szafie rozdzielczej.

System By-me Plus jest bardzo elastyczny, dzięki czemu istnieje możliwość jego integracji z urządzeniami KNX poprzez KONNEX-a, integracji z automatyką bezprzewodową Philips Hue, Zigbee czy też EnOcean.

Fot. ASTATFot. ASTAT

BEZPIECZEŃSTWO

Jedną z najistotniejszych cech systemu, oprócz komfortu jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki oprogramowaniu View jesteśmy w stanie sprawdzić monitoring zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego domu.

Firma Vimar stworzyła również własny system alarmowy By-alarm, bardzo intuicyjny system, który możemy zintegrować z systemem By-me Plus poprzez instalację interfejsu IP. Gwarantuje to bezpieczne i chronione połączenie nie tylko lokalne, ale też zdalne za pośrednictwem połączenia internetowego, dzięki któremu możemy nim sterować z poziomu aplikacji. Producent zapewnia wszystkie elementy niezbędne do jego budowy (kontaktrony, czujniki, syreny itp.), które zostały zaprojektowane z dbałością nie tylko o funkcjonalność, ale także o estetykę. Dodatkowo system By-me Plus daje możliwość podłączenia monitoringu. Są dostępne zarówno urządzenia produkowane przez Vimar, jak i produkty z oferty innych producentów. System jest bardzo elastyczny i każdą kamerę można w prosty sposób z nim zintegrować.

Dodatkową funkcją systemu jest możliwość sterowania dostępem do domu poprzez wideodomofon. Można nim zarządzać, rozmawiać oraz otwierać drzwi poprzez ekrany dotykowe, jak również przez urządzenia mobilne. Połączenie będzie widoczne na maksymalnie 8 urządzeniach jednocześnie, w przypadku odebrania połączenia u reszty użytkowników znika ekran połączenia. Możliwa jest również aktywacja automatycznej sekretarki, nagranie będziemy mogli później odtworzyć na ekranie dotykowym, lub jakimkolwiek urządzeniu mobilnym.

Mamy kontrolę nad naszym domem niezależnie gdzie się znajdujemy. Dzięki aplikacji mobilnej mamy stały wgląd w to, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz domu.
REKLAMA:

Ponieważ system By-me Plus zaprojektowany jest do sterowania całym domem, musi on również gwarantować bezpieczeństwo. Każdy projekt systemu zapisywany jest pod indywidualnym numerem w chmurze. Dzięki temu jest bardzo trudny do zidentyfikowania dla potencjalnego hakera i niechcianej ingerencji z zewnątrz.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Dzięki temu, że przez cały czas mamy możliwość kontroli zużycia energii przez urządzenia grzewcze, oświetlenie, klimatyzację i inne media w naszym domu, możemy poznać profil energetyczny naszego domu. Za pomocą ekranu dotykowego czy urządzenia mobilnego możemy sterować i kontrolować zużycie energii przez wszystkie urządzenia, a jeżeli będzie to konieczne, to możemy interweniować i wyłączać te, które w danym momencie nie są potrzebne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ASTAT
#czytelnia #technologie #promowany_instalacje #instalacje #prad #systemy #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: