Jak wybrać klimatyzację

Podziel się:
Wiosna i lato to pory roku, na które większość z nas czeka z utęsknieniem. Rozkwitająca wokół nas zieleń drzew, barwy kwiatów, grzejące słońce – to niezaprzeczalne walory ciepłych miesięcy. Ale są i mniej przyjemne strony – lejący się z nieba żar, duszne i gorące powietrze w pomieszczeniach – które wyczerpują, obniżają zdolność koncentracji, sprawność i koordynację, męczą. Gdy na zewnątrz temperatura przekroczy 25°C, a na niebie brak chociażby jednej chmurki, osoby starsze, chore powinny pozostać w mieszkaniach, gdyż wzrasta ryzyko zasłabnięcia i udaru.

Fot. W.M.Fot. W.M.Jednak przebywanie w pomieszczeniach podczas upałów trudno uznać za komfortowe. Większość z nich szybko się nagrzewa, a otwieranie okien sprawia, że napływa wprawdzie świeże, ale gorące powietrze. Jak sobie z tym radzić? Można włączać wentylatory, zasłaniać okna – to jednak mało skuteczne działania. Znacznie lepszym jest zakup klimatyzatora. Są one stosunkowo tanie, nietrudno je samodzielnie zainstalować, a przede wszystkim bez problemu nadają się do mieszkań i domów już zamieszkałych. Aby z nich korzystać, nie trzeba planować remontu.

Zadaniem klimatyzatora jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Ciepłe, duszne powietrze jest zasysane przez urządzenie. Następnie podlega ono filtracji, chłodzeniu i osuszaniu, po czym ponownie wprowadzane jest do pomieszczenia. Przy ich pomocy można obniżyć panującą wewnątrz temperaturę do 18-23 st. C i utrzymać wilgotność na poziomie 30-60%. Ciepło i wilgoć odprowadzane są na zewnątrz za pomocą elastycznej rury.

Fot. W.M.Fot. W.M.

Jaki klimatyzator?

Przenośne

Aby punktowo obniżyć temperaturę, można wybrać kompaktowy klimatyzator przenośny. To urządzenie niewielkich rozmiarów, zawierające skraplacz, kompresor i parownik. Aby urządzenie skutecznie spełniało swoją funkcję, wystarczy przy pomocy elastyczniej rury podłączyć je do otworu w ścianie zewnętrznej. Rurą tą, która znajduje się w zestawie, odprowadzane są na zewnątrz ciepło i wilgoć. Elastyczny przewód można też wyprowadzić na zewnątrz przez uchylone okno – jeśli planujemy zmiany ustawienia urządzenia. Przenośny klimatyzator kompaktowy przeznaczony jest do chłodzenia powietrza w jednym pomieszczeniu.

Dostępne są także klimatyzatory przenośne typu Split, czyli zbudowane z jednostek zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwszą – zewnętrzny zespół skraplający - można np. postawić na balkonie lub zamocować do ściany zewnętrznej, drugą (zawierającą wentylator i parowacz) ustawiamy w pomieszczeniu – obie łączymy przy pomocy elastycznego przewodu.

Klimatyzatory przenośne – tak kompaktowe, jak i Split – mogą nie tylko chłodzić pomieszczenie, ale również je oczyszczać. Większość z nich wyposażona jest w systemy filtracyjne, usuwające większe cząsteczki kurzu, nieprzyjemne zapachy, a niektóre posiadają też filtry, dzięki którym z pomieszczeń można usunąć alergeny, takie jak drobne cząstki kurzu, pyłki roślin, sierść zwierząt, grzyby, pleśń itp. Osuszają także powietrze, a skropliny gromadzą się w zabezpieczonym przed przelaniem pojemniku.
REKLAMA:

Stałe

W przeciwieństwie do przenośnych, wymagają one określonych prac montażowych, stąd też wybór ich powinien być dokonany czy to na etapie projektowania domu, czy remontu. Walorem urządzeń stałych jest to, że charakteryzują się one bardzo cichą pracą, dzięki czemu mogą pracować też w nocy, a małe wymiary sprawiają, że są one niezbyt widoczne i dopasowują się do praktycznie każdego wnętrza.

Fot. W.M.Fot. W.M.Podobnie jak urządzenia przenośne, klimatyzatory stałe wyposażone są w filtry usuwające nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia i regulują poziom wilgotności powietrza. Wyróżniamy wśród nich jednostki kompaktowe i typu Split/Multisplit. Urządzenia dwuczęściowe (Split) służą do klimatyzacji jednego pomieszczenia; wieloczęściowe (Multisplit) – kilku pomieszczeń. W tym przypadku do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka agregatów wewnętrznych. Inną wersją jest klimatyzator pracujący w trybie Twin – do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są dwie wewnętrzne, które mają wspólne sterowanie.

Ze względu na miejsce montażu, klimatyzatory stałe można podzielić m.in. na:

- ścienno-przysufitowe – polecane szczególnie tam, gdzie ściany są zabudowane meblami; są wydajne i pozwalają na skuteczne chłodzenie dużych powierzchni;
- okienne – jak nazwa wskazuje, montowane są w oknach albo specjalnie dla nich przygotowanych otworach, odpowiednio uszczelnionych; są to urządzenia monoblokowe, proste w montażu i zajmują mało miejsca; ich mankamentem jest stosunkowo głośna praca, zaletą – atrakcyjna cena;
- kasetonowe – urządzenie typu Split, montowane mogą być w każdym pomieszczeniu z sufitem podwieszanym; ich ogromnym walorem jest ukryta w przestrzeni międzystropowej instalacja, co sprawia, że nie mają żadnego wpływu na aranżację wnętrza;
- podsufitowe – urządzenie typu Split, mogą być montowane pionowo przy podłodze lub poziomo przy suficie;
- przypodłogowe – urządzenie typu Split, są jednostkami typu Split; znakomicie sprawdzają się na poddaszach i we wnękach okiennych; charakteryzują się estetyczną budową.

W zależności od tego, jakiego typu i jakiej wybierzemy urządzenie, możemy zapewnić chłodne powietrze na różnej przestrzeni. Klimatyzatory kompaktowe małej mocy (do 4 kW) znakomicie sprawdzą się, jeśli powierzchnia pokoju nie przekracza 30-50 m2. W domach jednorodzinnych, do zapewnienia klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach, warto zdecydować się na klimatyzatory typu Split, a najlepiej – Multisplit.

Regulacja i sterowanie

Klimatyzatory przenośne mogą być sterowane ręcznie lub przy pomocy pilota. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia, którego wszystkie funkcje sterowane są elektronicznie, z cyfrowym wyświetlaczem temperatury i czasu. Bardziej zaawansowane klimatyzatory – tak przenośne, jak stałe – wyposażone są m.in. w funkcję programowania czasu włączenia i wyłączenia, ustawiania żądanej temperatury w jednym pomieszczeniu lub wszystkich, w których jest klimatyzacja (klimatyzatory multisplit).

Należy pamiętać, że klimatyzatory są urządzeniami zasilanymi energią elektryczną – wymagają dużej mocy i muszą być podłączone do odpowiedniego zasilania. Wymagania te określone są przez producenta urządzenia i należy się do nich stosować. Choć nowoczesne urządzenia są stosunkowo ciche, jednak pracując czynią pewien hałas, który może być uciążliwy dla osób wrażliwych na niepożądane dźwięki. Jednak komfort cieplny w pomieszczeniu, czyste i przyjemne powietrze z pewnością rekompensują drobne uciążliwości.

Klimatyzacja przestała być luksusem. Staje się powoli standardem, a biorąc pod uwagę słowa meteorologów, uważających, iż wiosną i latem będą u nas coraz częściej bardzo wysokie temperatury – niezbędnym elementem wyposażenia mieszkań i domów. Dlatego te budowane warto wyposażyć w system klimatyzacyjny, a w już użytkowanych zamontować optymalne w danym przypadku klimatyzatory. Jakie – najlepiej poradzić się producenta lub dystrybutora, który indywidualnie dobierze najlepsze rozwiązanie. Nie zapominajmy też, że – by urządzenia pracowały prawidłowo – konieczne jest systematyczne czyszczenie i wymienianie filtrów, a na czas ich pracy należy zamykać okna i drzwi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#instalacje #obud #do klimatyzacja #poradnik #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: