Jak wybrać dobry projekt domu

Podziel się:
Zapraszamy do lektury pierwszego z cyklu materiałów poradnikowych, skupionych wokół zagadnień związanych z budową domu w standardzie energooszczędnym.

Dobrze dobrany projekt domu jest gwarancją zadowolenia późniejszych jego mieszkańców. Przeglądając dostępne bazy propozycji architektonicznych, zwraca uwagę przede wszystkim ich wielość i różnorodność. W zalewie dostępnych możliwości łatwo o rozterki i przedłużający się moment decyzji. Zawsze w takiej sytuacji warto skorzystać z kompetentnej pomocy i fachowej wiedzy osób, które śledzą na bieżąco sytuację na rynku projektów gotowych, materiałów budowlanych i zmieniających się przepisów.

Dobry projekt – czyli jaki?

Przymierzając się do wyboru gotowego projektu domu należy uwzględnić wiele istotnych czynników, które pozwolą wybudować budynek energooszczędny, nowoczesny, ekonomiczny i w pełni funkcjonalny.

Dysponując działką budowlaną i znając jej warunki geotechniczne, można przystąpić do układania budżetu na zakup projektu domu i późniejszą jego realizację budowlaną. Przed zagłębieniem się w bogatej ofercie projektów typowych warto określić sobie parametry brzegowe, takie jak maksymalne wymiary budynku, determinowane wielkością działki. Znając je można oszacować powierzchnię budynku, a zestawiając z własnymi potrzebami zdecydować o liczbie kondygnacji domu.

Kolejnym ważnym krokiem jest dobór planu funkcjonalnego wnętrza czyli decyzje związane z rozmieszczeniem, ale też liczbą poszczególnych pomieszczeń. Dla przyszłego komfortu mieszkańców należy uwzględnić ich wiek ale również codzienną aktywność i wypływające stąd specyficzne potrzeby.

Dodatkową uwagę warto zwrócić na pomieszczenia gospodarcze, które w domu jednorodzinnym są nieocenione (np. pralnia, spiżarnia, kotłownia) oraz garaż i piwnicę, w przypadku której konieczne jest sprawdzenie wysokości wód gruntowych. Wiele uwagi należy poświęcić wyborowi dachu, który musi spełniać wymagania warunków zabudowy bądź wyrysu z planu miejscowego.
REKLAMA:

Kiedy zapadną decyzje związane z wymaganiami dotyczącymi projektu domu, należy zastanowić się nad technologią jego wykonania. Od stycznia tego roku weszły w życie nowe wskaźniki dla izolacyjności cieplnej budynku, które w perspektywie kolejnych lat będą ulegały zmianom idącym w kierunku coraz cieplejszych parametrów. Nawet jeśli pozwolenie na budowę wydane zostało Inwestorowi jeszcze w ubiegłym roku, warto wybrać rozwiązania, które spełniają obecne wytyczne – zapewni to wygenerowanie oszczędności podczas eksploatacji budynku.

Energooszczędność domu gwarantują prosta i zwarta bryła budynku, wysoko sprawna instalacja grzewcza, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i odpowiednie usytuowanie domu na działce, co pozwala wykorzystać warunki naturalne do ogrzania budynku.

Budowa domu jest procesem długofalowym i na pewno warto, planując jej poszczególne etapy, myśleć perspektywicznie – dom jest inwestycją na lata, a radość z jego posiadania zaczyna się już w momencie wyboru projektu. Skorzystanie z możliwości, jaką dają gotowe rozwiązania Inwestorzy zyskują pewność sprawdzonych propozycji, co eliminuje potencjalne błędy i umożliwia sprawdzenie efektów budowy jeszcze przed powzięciem indywidualnej decyzji.

Domowy.pl poprzez rozbudowaną sieć Doradców i cykl spotkań Budujące Czwartki służy pomocą, będącą wynikiem wieloletniego doświadczenia i obecności na rynku budowlanym.

Fot. Domowy.plFot. Domowy.pl
Już 15 i 16 marca będzie można skonsultować swoje wątpliwości i plany z Doradcą Domowy.pl oraz projektantką wnętrz na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie. Zapraszamy na ulicę Klimeckiego 14 w sobotę i niedzielę na stoisko B14, w godzinach 10:00-17:00!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: domowy.pl
#projekty #prawo #domowy_pl #poradnik #Przed budową

Więcej tematów: