Czynsz, który się zwraca, czyli najem z dojściem do własności

Podziel się:
Własne mieszkanie to cel wielu młodych ludzi. Ich dostępność jest jednak ograniczona, a ceny galopują. Do zakupu potrzebne jest też co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych na wkład własny, których wymaga bank. Zebranie takiej kwoty może potrwać lata. Rozwiązaniem dla osób, które nie chcą na to czekać jest najem z opcją dojścia do własności. Polskie Domy Drewniane pracują właśnie nad takim rozwiązaniem.

Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A. Fot. Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD)Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A. Fot. Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD)Zacznijmy od tego, że w Polsce nadal występuje duża luka mieszkaniowa. Co prawda zasób mieszkaniowy od 2003 roku wzrósł o ok. 2,5 mln i wynosi aktualnie blisko 15 mln, ale nadal jest to za mało. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że nieruchomość w naszym kraju jest zamieszkiwana przez średnio 2,55 osoby. W najbogatszych krajach Europy ten wskaźnik to średnio 2,2. Żeby osiągnąć ten poziom w Polsce musiałoby powstać kolejne 2,2 mln lokali. Przy obecnym tempie budowy taką lukę uda się wypełnić dopiero za kilkanaście lat. A przez ten czas ceny z dużym prawdopodobieństwem będą rosnąc. Tylko w Warszawie w połowie 2021 roku, po raz pierwszy w historii, cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł, co oznacza wzrost o niemal 8% w porównaniu do końcówki 2020 roku - wynika z danych redNet Property Group oraz CBRE.

Problemem dla osób, które chcą kupić nieruchomość, poza wysokimi cenami, jest również brak środków na wkład własny. Najczęściej jego uzbieranie trwa co najmniej kilka lat. Z szacunków HRE Investments wynika, że oszczędzanie na wkład własny, przy założeniu kupna 45-metrowego mieszkania, zajmuje młodej parze od 3 lat w Katowicach i Warszawie do rekordowych 16 lat w Gdyni. I to przy założeniu prowadzenia „skromnego życia”. W uprzywilejowanej sytuacji są młodzi, którzy mogą liczyć na pomoc rodziców w zdobyciu środków, ale nie wszyscy mają taki komfort. Pomocną dłoń mogą do kupujących wyciągnąć deweloperzy – w naszej firmie pracujemy właśnie nad rozwiązaniem najmu z opcją dojścia do własności. To produkt, który niweluje problem braku środków na wkład własny.
REKLAMA:

W naszej propozycji chcemy włączyć kwotę niezbędną na uzbieranie wkładu własnego do czynszu płaconego każdego miesiąca za wynajem. Polegałoby to na wpłacie ok. 0,3-0,4% wartości mieszkania miesięcznie przez okres od 2 do 4 lat. Aktualnie jest to minimalnie 10% wartości nieruchomości, choć niektóre banki wymagają 20%. Jestem przekonany, że ta opcja będzie atrakcyjna dla wielu młodych osób, które mogą zamieszkać od razu w komforotowej nowoczesnej przestrzeni, a dopiero za kilka lat postarać się o kredyt, odkładając w międzyczasie kwotę na wkład własny. Warto też pamiętać, że projektowane przez nas budynki nawet z nawiązką spełniają rygorystyczne normy WT 2021. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą nawet 20% niższe rachunki za prąd niż w typowym, obecnie powstającym budynku betonowym. To również podnosi atrakcyjność tej oferty dla osób, które chcą zmienić lokum na większe i wygodniejsze bez konieczności czekania.

Najem z dojściem do własności zaoferujemy wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz BOŚ Bankiem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD)
#czytelnia #finanse #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: