Co wybrać - miejsce w garażu czy większe mieszkanie

Podziel się:
W wypadku zakupu nowego mieszkania, dodatkowy i często dość wysoki koszt, z którego trzeba sobie zdawać sprawę stanowi miejsce parkingowe lub też miejsce w garażu.

W chwili obecnej osoby zainteresowane kupnem nowego M najczęściej mają do dyspozycji stanowiska w garażu podziemnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że taki dodatkowy koszt może znacznie podnieść całkowitą kwotę, jaką trzeba wydać na przeprowadzkę do nowego lokalu mieszkalnego.

W tym miejscu należy dodać, że spora część obecnie wznoszonych budynków wielorodzinnych ma charakter ogrodzonych, zamkniętych osiedli. Z tego względu deweloperzy coraz częściej zaznaczają, że kupując mieszkanie nowi lokatorzy muszą także obowiązkowo nabyć miejsce dla samochodu. Niska cena w garażu podziemnym ma charakter zachęty, która może przekonać potencjalnego klienta do zakupu nowego M.
REKLAMA:

Jednak można spotkać również projekty, gdzie kwota, jaką trzeba zapłacić za miejsce na samochód osiąga spore rozmiary, a deweloperzy starają się w ten sposób odbić sobie obniżki ceny za mkw. mieszkania. Cena mkw. miejsca postojowego lub garażu zlokalizowanego w najdroższych inwestycjach, jest często niewiele niższa od tej za jednostkę powierzchni mieszkalnej nowych mieszkań w nieco tańszych projektach. Łączny koszt miejsca postojowego w garażu zazwyczaj zamyka się w kilkudziesięciu tysiącach złotych, a nieraz dochodzi do 50, a nawet 70 tys. zł, które trzeba dopisać do listy wydatków związanych z kupnem nowego lokum. Poniżej przedstawiono zestawienie przedstawiające średnią liczbę mkw. nowych lokali mieszkalnych, jaką można nabyć za garaż o wartości 50 tys. zł w poszczególnych miastach.

Liczba mkw. mieszkania z rynku pierwotnego, jaką można kupić za równowartość garażu o cenie 50 tys. zł
Miasto
Średnia cena mkw. mieszkania (tys. zł)*
Liczba mkw. możliwych do kupna za równowartość garażu

Co wybrać - miejsce w garażu czy większe mieszkanie
*Średnie ceny pochodzą z raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2012 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Za 50 tys. zł można by nabyć dodatkowe 6 mkw. nowego mieszkania deweloperskiego w stolicy. W Łodzi kwota ta odpowiada dokładnie 10 mkw. lokalu mieszkalnego z pierwszej ręki. Z kolei w pozostałych miastach taka suma wystarczyłaby na od 7,2 mkw. w grodzie Kraka do 8,1 mkw. w Gdańsku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#prawo #emmerson #nieruchomości #w garaz #poradnik #Przed zakupem

Więcej tematów: