Szyba może stanowić nawet 90% powierzchni okna, dlatego to jej właściwości w największym stopniu decydują o energooszczędności stolarki.

Technologie budowlane danego regionu są pochodną panujących w nim warunków klimatycznych. W warunkach polskich najważniejszy czynnik stanowi odpowiednia izolacyjność ścian i okien, która obecnie wpływa także na standard energetyczny budynku i koszty jego utrzymania. Klimat polski należy bowiem do najzimniejszych w porównaniu z innymi krajami europejskimi, choć cechuje go zróżnicowanie geograficzne. Na każdy metr kwadratowy w ciągu roku przypada średnio 996 kWh, energii słonecznej, co stanowi nawet dwa razy mniej niż w Europie południowej. Nieco większe wartości, nawet powyżej 1100 kWh na metr kwadratowy występują w niektórych województwach wschodnich i na północnym zachodzie. Dlatego idealne w naszych warunkach będą zestawy szybowe, które z jednej strony izolują budynek od zimnego powietrza, a z drugiej pozwolą zmaksymalizować dostępne zasoby energii. Zrównoważenie zysków i strat jest więc uzależnione od doboru zestawów szybowych o odpowiednio zbilansowanych parametrach przenikania ciepła Ug, przepuszczalności energii słonecznej g i przepuszczalności światła TL, takich jak na przykład Climatop LUX.

Przede wszystkim ciepłe zestawy szybowe
Zasoby energii słonecznej w Polsce są mocno zróżnicowane w ciągu roku. Największe jej dawki trafiają do nas w czerwcu i lipcu, podczas gdy w grudniu wartość nasłonecznienia wynosi zaledwie 25 kWh/m2. To prawie siedem razy mniej niż w sezonie letnim. Dlatego podstawową cechą okien powinna być izolacyjność termiczna, oznaczona symbolem Ug. Obecnie standardem są zestawy dwuszybowe o parametrach Ug=1,1 W/m2K, jednak już w domach energooszczędnych współczynnik ten jest nawet do dwóch razy niższy. Stosowane są szyby dwukomorowe, a także trzykomorowe złożone z 4 tafli szkła o współczynnikach Ug=0,6-0,7 W/m2K. Jest to współczynnik zbliżony do parametrów ciepłej ściany. Szyby w energooszczędnych zestawach dwukomorowych są łączone za pomocą ciepłej ramki Swisspacer i wypełniane gazami szlachetnymi, takimi jak na przykład argon, krypton czy ksenon, które ze względu na wysoką gęstość i niski współczynnik przenikania ciepła stanowią doskonałe izolatory, zapobiegające przewodzeniu ciepła z budynku do otoczenia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem ciepła na zewnątrz są niewidoczne gołym okiem warstwy tlenków metali szlachetnych, które działają w sposób selektywny. Zatrzymują one fale długie, a jednocześnie przepuszczają krótkie fale słoneczne. Dzięki umieszczeniu warstw niskoemisyjnych na szybie wewnętrznej i zewnętrznej zjawisko to działa również w drugą stronę, odbijając ciepło z powrotem do wnętrza domu.REKLAMA:
Więcej słońca w Twoim domu
Nasłonecznienie w polskim klimacie jest stosunkowo równomierne, choć wbrew pozorom nie jest ono jednolite. Najlepszych warunków pod tym kątem dostarcza rejon polski południowo-zachodniej znajdującej się w klimacie umiarkowanym, podczas gdy resztę kraju można zaliczyć do strefy zimnej, odznaczającej się niskim nasłonecznieniem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: glassolutions