Zmęczeni metropoliami uciekają za miasto

Podziel się:
Coraz więcej osób przeprowadza się na przedmieścia. Wielu ludzi zmęczonych codziennym chaosem i szybkim tempem życia decyduje się na zamieszkanie w cichej i spokojnej okolicy. Uciekają z dużych miast do okolicznych małych miejscowości, gdzie czas płynie wolniej a życie jest spokojniejsze. Często taka decyzja zapada mimo większych kosztów zakupu działki, domu czy apartamentu.

Fot. Mielno HoldingFot. Mielno HoldingDotychczas moda na mieszkanie pod miastem charakteryzowała mieszkańców stolicy i innych dużych aglomeracji. Dziś jednak nawet wokół średnich miast, takich jak np. Koszalin, widoczny staje się trend do przeprowadzania się na przedmieścia.

Z danych statystycznych GUS z bieżącego roku wynika, że coraz więcej Polaków zmęczonych codzienną pogonią za pieniądzem i karierą, decyduje się na zamieszkanie poza miastem. Najbardziej wyludniające się miasta to: Poznań, Łódź, Katowice, Częstochowa i Sosnowiec.

Coraz więcej ludzi odczuwa zmęczenie życiem w aglomeracjach, mają dość hałasu, korków, a także trudnej sytuacji na rynku pracy. Dlatego duża część z nich wyjeżdża za miasto – na wieś, do małych miejscowości, aby tam móc codziennie odpocząć.

Z Koszalina do Mielna

Różnica między kosztami zakupu mieszkania np. w Szczecinie i Międzyzdrojach wynosi ok. 2 tys. zł, natomiast między Koszalinem a Mielnem, ok. 1,5 tys. zł. Ceny za metr domu jednorodzinnego w województwie zachodniopomorskim zaczynają się średnio od 4.700 zł. Jednak dom trzeba często wyremontować lub przystosować do swoich potrzeb. Alternatywą jest więc zakup apartamentu wykończonego pod klucz, którego cena jest nieco wyższa, ale gwarantuje nam zamieszkanie w nim zaraz po przekroczeniu progu. Wielu ludzi jest w stanie poświęcić te niewielkie kwoty, aby zapewnić sobie ciszę i spokój nie tylko wokół miejsca zamieszkania, ale i spokój wewnętrzny. Coraz bardziej bowiem cenimy własne zdrowie psychiczne i pełnowartościowy odpoczynek w wygodnym miejscu.
REKLAMA:

Z Warszawy do Konstancina

Również mieszkańcy stolicy od dawna wolą mieć własny domek na przedmieściach. Popularne są m.in. Rembertów, Ożarów, Józefów, wśród których znaleźć można mieszkania lub domy odpowiednie do potrzeb i zasobności portfeli. Bardzo często oprócz ogólnego zmęczenia i zniechęcenia do metropolii, decyduje o tym wyborze także moda. Od lat prym wiedzie tu Konstancin. Jednocześnie ludzie stojący przed trudnym wyborem mieszkania cenią sobie dobra materialne i wygodę. Ten trend pojawia się też wśród mieszkańców innych miast, Poznaniacy decydują się na przeprowadzki do Puszczykowa, mieszkańcy Katowic do Zarzecza. Czy taki trend zapanuje również w innych częściach Polski?

Mielno staje się prestiżowe

Dobrym przykładem są szybko budujące się apartamentowce w miejscowościach nadmorskich. W Mielnie, od północnej strony jeziora Jamno, powstaje kompleks apartamentowy Rezydencja Park. Otoczone sosnowym lasem budynki to kameralne rezydencje przystosowane do mieszkania w nich przez cały rok. Zarówno latem, jak i zimą znajdziemy tu odpoczynek, a osoby aktywne mają do dyspozycji malownicze tereny nadmorskie do uprawiania sportu, np. nordic walking, jazdy na rowerze, biegania czy spacerów po plaży. Dla wielbicieli połowów na jeziorze Jamno zbudowane są pomosty, gdzie można łowić ryby. Pasjonaci żeglarstwa mogą pływać po spokojnych wodach Jamna, oddalonego o 100 m od Rezydencji Park. 200 m na północ jest już Morze Bałtyckie.

Rezydencja Park to 12 kameralnych apartamentów umieszczonych w trzech budynkach, z czego pierwszy jest już zamieszkany. Budowa drugiego właśnie dobiega końca, a trzeci etap rozpocznie się na początku przyszłego roku. Powierzchnie apartamentów wahają się od 38 do 54 m kw. Będą wykończone pod klucz, każdy z nich ma własny taras o powierzchni 14 m kw., a także zapewnione miejsce postojowe. Średnie ceny zaczynają się tu od 7.500 zł.

Tuż przy plaży w Mielnie powoli dobiega końca budowa apartamentowca Dune. Luksusowy budynek z dwoma basenami zewnętrznymi będzie otwarty na plażę. Apartamenty w Dune to lokale o powierzchniach od 30 do 52 m kw. Ostatnie piętro to 6 ponad 100-metrowych penthousów z ogromnymi 140 metrowymi tarasami widokowymi. Ceny w Dune zaczynają się od 9.500 zł.

Cezary Kulesza, kierownik marketingu i sprzedaży w firmie Mielno HoldingCezary Kulesza, kierownik marketingu i sprzedaży w firmie Mielno HoldingCezary Kulesza, kierownik marketingu i sprzedaży w firmie Mielno Holding – Firmus Group:
Obserwujemy zainteresowanie Rezydencją Park, a także apartamentami w Dune, wśród mieszkańców Poznania i Koszalina, wielu klientów przyznaje, że chce mieć drugi dom z widokiem na jezioro lub morze. To alternatywa dla mieszkania w mieście czy domku jednorodzinnym na peryferiach.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Mielno Holding
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: