Szafki, słupki, półki... Które meble łazienkowe są niezbędne?

Podziel się:

Łazienka odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym domu i mieszkaniu, dlatego warto dobrze przemyśleć to, jak ma być wyposażona. Oczywiste jest, że muszą się w niej znaleźć urządzenia sanitarne, np. umywalka, prysznic lub wanna, jednak to nie wszystko. Łazienka nie pełni wyłącznie funkcji użytkowej – powinna być zarówno funkcjonalna, jak i wygodna. Dobrze, aby domownicy mogli się w niej zrelaksować oraz odprężyć. Odpowiednio dobrane meble łazienkowe pomogą osiągnąć ten cel.

 

 

Dlaczego meble łazienkowe są tak ważne?

Łazienka służy przede wszystkim do tego, aby dbać o higienę i załatwiać potrzeby fizjologiczne. Dlatego trzeba wyposażyć to pomieszczenie w niezbędne urządzenia sanitarne oraz różnego rodzaju meble. Najpotrzebniejsze przedmioty – takie jak ręczniki, papier toaletowy, kosmetyki czy środki czystości – muszą być łatwo dostępne. Najlepiej przechowywać je na półkach lub w szafkach, znajdujących się m.in. pod umywalką. Poza tym meble łazienkowe tworzą w pomieszczeniu określony klimat. Mogą sprawić, że łazienka będzie przytulnym i ciepłym pomieszczeniem, ewentualnie nadadzą jej nieco bardziej surowy klimat. Wszystko zależy od gustu osoby aranżującej to miejsce.

 


Jakie meble łazienkowe można znaleźć w sklepach?

Oferta mebli łazienkowych jest bardzo bogata. Można bez większego problemu znaleźć takie, które będą miały określone kształty oraz wymiary. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu mebli, czy też wyszukiwanie pojedynczych elementów (np. szafek) wedle własnych potrzeb i uznania. Producenci mebli łazienkowych oferują m.in.:

- słupki,

- półsłupki łazienkowe,

- szafki pod umywalki,

- szafki lustrzane, szafki wiszące,

- blaty do szafek łazienkowych.


Meble niezbędne w małej łazience to…?

W przypadku małej łazienki kluczową kwestią jest optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Nie można jednocześnie dopuścić do tego, aby stała się ciasna i niepraktyczna. W takiej sytuacji warto wybrać meble wiszące, ew. osadzone na wysokich nogach lub cokołach. To optycznie dodaje im lekkości. W niewielkiej łazience sprawdzi się szafka lustrzana, która pełni podwójną funkcję, a tym samym pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Bardzo praktyczne są również słupki i półsłupki łazienkowe, ponieważ pomieszczą naprawdę dużo rzeczy. Drobiazgi można przechowywać także w szafkach pod umywalkę. Warto wybierać meble w jasnych kolorach, pozbawione wzorów, mozaik i innych ozdobników, które optycznie pomniejszają łazienkę.

 


Jak urządzić dużą łazienkę?

W dużej łazience można pozwolić sobie na większą dowolność i puścić nieco wodze fantazji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu mebli, składającego się zarówno z wiszących, jak i stojących szafek łazienkowych. Ponadto w dużym pomieszczeniu można zamontować blat łazienkowy, a na nim ustawić nie tylko najpotrzebniejsze akcesoria toaletowe, lecz także wazon ze świeżymi kwiatami czy ozdobną świecę. Takie drobiazgi pomogą stworzyć w łazience przyjemną atmosferę. Aby podzielić ją na dwie strefy (sanitarno-kąpielową i strefę relaksu), warto zamontować słupek łazienkowy.

Ponadto w dużej łazience można poeksperymentować z kolorami ścian oraz mebli – nawet ciemne nie będą zbyt przytłaczające.


Meble łazienkowe – matowe czy połyskujące?

To, jakie fronty powinny mieć meble łazienkowe, zależy w dużej mierze od wymiarów pomieszczenia. W niedużych łazienkach lepiej sprawdzą się połyskliwe szafki, ponieważ dobrze odbijają światło, mogą nawet tworzyć efekt trójwymiarowości. Dzięki temu wnętrze wydaje się większe. Matowe meble są bardziej uniwersalne; często montuje się je w przestronnych łazienkach, ponieważ dodają im elegancji. Co więcej, matowe fronty łatwiej jest utrzymać w czystości.

 


O czym warto pamiętać podczas urządzania łazienki?

Kupując meble łazienkowe, należy zwrócić uwagę na to, czy ich zewnętrzna powłoka jest wodoodporna. Z reguły pokrywa się je lakierem, jednak czasem nie na całej powierzchni, a jedynie na froncie. Warto wiedzieć, że na wilgoć odporne są zarówno meble wykonane z płyty MDF, jak i drewniane. Największe znaczenie mają szafka pod umywalką oraz lustro bądź szafka lustrzana. Pozostałe meble dobiera się według potrzeb i wielkości pomieszczenia.

Meble łazienkowe mają ustandaryzowane wymiary, więc położenie poszczególnych szafek, słupków itp. można określić jeszcze przed zakupem. Ich głębokość wynosi zazwyczaj od 20 do 40 cm. Jeśli chodzi o szafkę pod umywalkę, to może ona mieć od 35 do 120 cm szerokości. Szerokość słupków łazienkowych wynosi zaś od 25 do 40 cm.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał Partnera
#czytelnia #wnetrza #lazienka #wnętrza #promowany #promowany_wnetrza #poradnik #Łazienka - wystrój #Leroy Merlin

Więcej tematów: