Oświetlenie PrevaLED – rozwiązania firmy OSRAM

Podziel się:
Olbrzymie możliwości dynamicznie rozwijającej się technologii LED powodują, że jest ona coraz częściej wykorzystywana przez architektów i projektantów oświetleniowych. Tym bardziej, że w ciągu kilku minionych lat produkty LED stały się cenowo osiągalne dla niemal każdego użytkownika. Dzięki wprowadzeniu na rynek produktów z rodziny PrevaLED firmy OSRAM, otworzyły się nowe możliwości zastosowania technologii LED w oświetleniu.

Fot. OSRAMFot. OSRAMJuż przeszło rok temu PrevaLED Core firmy OSRAM zrewolucjonizował rynek oświetlenia oferując doskonałe parametry świetlne dowodząc jednocześnie , że technologia LED może być dostępna dla każdego. Rodzina tego produktu wciąż się rozwija oferując coraz więcej form i kształtów, których przeznaczenie może być tak różne jak wizje najbardziej kreatywnych projektantów. Zapraszam do zapoznania się ze światem wielkich możliwości, ze światem rodem z dziecięcych zabaw klockami a jednak ze światem profesjonalnych rozwiązań - PrevaLED firmy OSRAM

Oszczędności czyli zwrot inwestycji nawet po trzech latach

Realizując dużą inwestycję, dobór oświetlenia ma bardzo istotne znaczenie. Szacuje się, że na oświetlenie firmy przeznaczają ok. 20% całości kosztów ponoszonych na energię elektryczną. Dzięki odpowiednim źródłom światła można poziom ten znacząco zmniejszyć. Poza oczywistym aspektem związanym z obniżeniem kosztów administrowania obiektem zapewni to dodatkowo większą atrakcyjność nieruchomości. Firmy, których intencją jest inwestycja w obiekt wyróżniony certyfikatem energetycznym (np. BREEM) zapewnią sobie większą ilość punktów przyznawanych za realizacje energooszczędnego oświetlenia, które stanowi jedną ze składowych liczonych w ogólnej charakterystyce obiektu

Celem nadrzędnym jaki postawiono technologii LED stało się zatem generowanie oszczędności w kontekście zużycia energii ale również znaczące zmniejszenie kosztów początkowych inwestycji. W tym celu przeprowadza się wiele analiz wskazujących zasadność wykorzystania tej technologii w obiektach istniejących oraz nowo powstających. Kalkulacje, tzw. TCO (Total Cost of Ownership) obrazują możliwy czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy, wyrażany w kolejnych latach użytkowania. Jak pokazuje praktyka, okres, nie przekraczający 3 lat jest akceptowalny dla wielu inwestorów. Dysponujemy wieloma przykładami, w których taka kalkulacja nie stanowi problemu na co wpływ ma stale rosnąca wydajność źródeł LED ale nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż technologia staje się coraz tańsza w produkcji.

Wybierając LED stawiaj na jakość produktu!

Chcesz LED? – graj z najlepszymi w branży! Niestety chaos komunikacyjny, trwający niezmiennie od wielu lat, nie sprzyja rozwojowi technologii. W wielu przypadkach konsumenci odstraszeni niskiej jakości rozwiązaniami LED odwracają się od niej na dobre. Istnieje przekonanie, że jeśli „tanie” tak szybko uległo uszkodzeniu, to „droższe” jest może i lepsze ale z pewnością nie na tyle, żeby inwestycja była opłacalna. Nic bardziej mylnego!

OSRAM w swojej ofercie od przeszło 100 lat dysponuje całym wachlarzem rozwiązań oświetleniowych zatem kierując się nade wszystko dobrem klienta poleca rozwiązania szyte na miarę. Ze względu na fakt, że rozwiązania tradycyjne wciąż pozostają aktualne a w wielu przypadkach wciąż rozwijane i modernizowane, eksperci naszej firmy nie mają presji na oferowanie jedynie technologii LED. Dobieramy ofertę faktycznie najbardziej pasującą do potrzeb i możliwości naszych klientów. Odpowiedzialność za proces produkcji LED na każdym etapie odnosi swój daleko idący, pozytywny skutek. Opracowujemy technologię produkcji półprzewodników u podstaw mając wpływ na podstawowe parametry użytego produktu. W dalszej części dbałość o każdy aspekt techniczny jak odprowadzanie ciepła, odpowiednia selekcja, dobór optymalnych parametrów zasilania są gwarantem najwyższej jakości potwierdzonej odpowiednią gwarancją.
REKLAMA:

Standaryzacja czyli troska o wygodę klientów

Mając na uwadze ciągłą poprawę parametrów technologii LED, oraz jej dostępność cenową, konstruktorzy firmy OSRAM zdecydowali się na rozszerzenie portfolio PrevaLED. Klienci otrzymali produkty mogące być stosowane zarówno w oświetleniu wnętrz (np. biura, sale konferencyjne, hale sportowe i produkcyjne) jak i w oświetleniu zewnętrznym” (np.: oświetlenie uliczne, parkowe). Czego mogą spodziewać się użytkownicy technologii?

Po pierwsze standaryzacji. Inżynierowie OSRAM stworzyli następną generację doskonale znanego na rynku PrevaLED Core, czyli PrevaLED Core C Z2. Jego istotną cechą jest fakt, iż wykonano go w tzw. standardzie Zhaga. Oznacza to duży komfort dla projektantów opraw i użytkowników, bowiem parametry konstrukcyjne tego źródła światła są ustandaryzowane czyli np. rozmieszczenie otworów do mocowania czy też średnica powierzchni świecącej (LES). Tym samym technologia LED podąża drogą wielu znanych form źródeł światła, gdzie marka produktu nie miała znaczenia na etapie opracowania konstrukcji oprawy oświetleniowej.

Wyróżnikiem nowego PrevaLED Core jest również uzyskana skuteczność świetlna. Dzięki zastosowaniu diod o dużej skuteczności, produkt może zastąpić stosowane dotychczas tradycyjne źródła światła. Rodzina produktu składa się z modułów o strumieniu 800lm, 1500lm, 2000lm, 3000lm, i 5000lm. Całkowitą nowością jest także PrevaLED Core Z2 w wersji o wysokim ogólnym wskaźnikiem oddawania barw tzw. CRI>90 stając się doskonałą alternatywą w oświetleniu powierzchni sklepów, zwłaszcza z odzieżą.

Więcej światła dzięki liniowym rozwiązaniom

Kolejnym krokiem rozwoju tzw. LED Engine jest wprowadzenie rozwiązań liniowych. Tutaj warto zwrócić uwagę na PrevaLED Linear oraz PrevaLED Linear Slim. Moduły o długości 280 mm (1 stopa; wielokrotność tej długości jest wykorzystywana przy projektowaniu bezpośrednich odpowiedników dla świetlówek liniowych typu T8 oraz T5 o różnych mocach) emitują zależnie od wersji strumień świetlny o wartości 630lm, 1000lm oraz 2000lm. Bardzo małe odstępy miedzy diodami zapewniają równomierność oświetlenia powierzchni. Grupę produktów uzupełnia gama dedykowanych układów zasilających w wersji bez regulacji oraz z możliwością regulacji z wykorzystaniem cyfrowego sygnału sterowania DALI

Backlighting zapewnia nową jakość oświetlenia

Oprawy mające cztery rzędy świetlówek koło siebie można zastąpić w dwojaki sposób. Albo opracować dokładny zamiennik z tzw. „liniówek” np. PrevaLED Linear, albo wykorzystać tzw. backlighting. System ten polega na wykonaniu panelu świetlnego, na którym umieszczone są liczne diody. Dzięki temu oprawa świeci jednorodnie całą powierzchnią, a to pozwala na uzyskanie światła lepszej jakości. Moduły takie jak PrevaLED Area lub PrevaLED Bar stanowią właśnie taką alternatywę dając pełną swobodę projektantom w realizowaniu ich wizji. Mimo różnego kształtu produkty są zaprojektowane aby emitować strumień świetlny na poziomie 1000lm dając tym samym możliwość stworzenia opraw z zachowaniem tradycyjnych rozmiarów (np. 600mmx600mm)

128 lm/W z modułu – absolutne mistrzostwo świata!

Nowością, wprowadzającą największe zmiany w technologii LED, z pewnością będzie PrevaLED Compact, który obecnie nie ma na rynku konkurencji. Moduł, który generuje od 1 100 do 10 000 lumenów (!) powstał z myślą o wykorzystaniu w oświetleniu zewnętrznym (do oświetlenia ulic, parków). Małych wymiarów płytka prowokuje do nowatorskich konstrukcji opraw ulicznych natomiast doskonale parametry w zakresie odprowadzania ciepła zmniejszają niezbędną powierzchnię radiatora.

Ze względu na swe niezwykłe parametry świetlne PrevaLED Compact może być również wykorzystywany w halach sportowych oraz produkcyjnych. Produkt ten może z powodzeniem zastępować rozwiązania sodowe i metalohalogenkowe wysokiej mocy.

Jak wykorzystać światło przyszłości w teraźniejszości?

Rodzina produktów PrevaLED rzuca zupełnie nowe światło na rozwiązania LED, sprawiając że ich wykorzystanie w dużej mierze ograniczane jest tylko przez pomysłowość inżynierów konstruujących świetlne oprawy oświetleniowe. Dlatego właśnie choć o LED zwykło się mówić, że jest „światłem przyszłości”, ich czas zdecydowanie nadszedł już teraz. Jednakże aby w pełni korzystać z możliwości, które daje omawiana technologia użytkownik powinien zdecydować się na wybór rozwiązań oferowanych przez sprawdzonych producentów, mających wieloletnie doświadczenie, dostęp do nowoczesnych technologii produkcji oraz posiadających szerokie portfolio oferowanych typów źródeł światła. Taka sytuacja jest gwarantem, że doradzone przez ekspertów rozwiązania wynikają z analizy potrzeb klienta, a nie zalegającego w magazynach towaru. Rozsądną rekomendacją jest stosowanie zasady, że lepiej kupić inne źródła światła (np. świetlówki czy halogeny) niż na siłę wybierać technologię LED w tanim, słabym wykonaniu niesprawdzonych producentów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Osram
#czytelnia #do oswietlenie #wnetrza #LED #osram #Oświetlenie LED’owe

Więcej tematów: