Jak walczyć z hałasem

Podziel się:
Kiedy niespodziewanie zostajemy wybudzeni ze snu, cierpi na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Wykonywane już od samego rana roboty drogowe, radosne okrzyki dzieci idących do szkoły czy odgłosy pojazdów komunikacji miejskiej to tylko niektóre przykłady docierających do nas dźwięków. Skoro jednak pewnych źródeł hałasu nie da się uniknąć, to powinniśmy zrobić wszystko, aby zminimalizować ich oddziaływanie na nas samych.

Fot. Oknoplast-KrakówFot. Oknoplast-Kraków

Wpływ hałasu na zdrowie

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Stałe przebywanie w pomieszczeniach o wysokim natężeniu hałasu męczy nas nie tylko psychicznie i fizycznie, ale również pogarsza nasze samopoczucie. Głośne dźwięki przeszkadzają w spokojnym śnie i utrudniają efektywny odpoczynek, a uciążliwy zgiełk dodatkowo osłabia naszą koncentrację. Szkodliwy dla zdrowia jest już stały hałas o natężeniu 65 dB, co odpowiada szumowi głośno grającego telewizora. Przy hałasie o sile 85 dB, trwającym dłużej niż 8 godzin dziennie, powstaje niebezpieczeństwo utraty słuchu. Natomiast hałas o natężeniu powyżej 120 dB może uszkodzić słuch w sposób nieodwracalny. Według pomiarów wykonywanych m.in. przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, szczególnie uciążliwy jest hałas komunikacyjny. Jest on jedną z głównych przyczyn powodujących choroby układu nerwowego, serca, układu pokarmowego i żołądka czy zakłóceń równowagi emocjonalnej.

Aby zapewnić sobie właściwy komfort do pracy i odpoczynku, powinniśmy zadbać o wyciszenie naszego mieszkania. Spodziewany efekt uzyskamy m.in. przez izolację akustyczną ścian budynku, jednak stanowi to dość drogą inwestycję. Rozwiązaniem bardzo skutecznym i jednocześnie znacznie tańszym może być wymiana okien (albo zamontowane ich na etapie budowy) na takie, w których szyby cechują się zwiększoną izolacyjnością akustyczną.

Wskaźnik Rw – klucz do sukcesu

Kupując okno powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik Rw. Informuje on nas o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Wyrażany jest on w decybelach [dB] i obrazuje wielkość tłumienia dźwięku – dlatego im wskaźnik Rw jest wyższy, tym lepsze tłumienie hałasu. Polskie normy dopuszczają w mieszkaniach poziom hałasu na poziomie 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy. W przybliżeniu można powiedzieć, że hałasy, które docierają do naszego mieszkania z zewnątrz, nie powinny być większe niż szum fal (40 dB). Rw to wskaźnik, który ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i komfort, dlatego też przy zakupie powinniśmy zwracać na niego baczną uwagę.

Domowe zacisze to najlepszy sposób na relaks. Fot. Oknoplast-KrakówDomowe zacisze to najlepszy sposób na relaks. Fot. Oknoplast-Kraków

Jaki wskaźnik Rw powinny mieć nasze okna?

Wymagania stawiane przez Instytut Techniki Budowlanej mówią o tym, że Rw dla okna powinno wynosić 30 dB. Takimi właśnie wskaźnikami izolacji akustycznej charakteryzują się najczęściej stosowane szyby zespolone. Parametry te są jednak wystarczające tylko wówczas, jeśli nasz dom nie jest usytuowany przy ruchliwej ulicy. W przeciwnym razie powinniśmy zaopatrzyć się w okna o Rw co najmniej 36 – 38 dB. Różnicę tą producenci okien uzyskują m.in. przez zastosowanie szyb o różnej grubości, zwiększenie odstępów między szybami czy zastosowanie gazu szlachetnego w przestrzeni międzyszybowej. O zastosowanych rozwiązaniach można przekonać się studiując oznaczenia okna. Czołowy producent okien PVC, firma Oknoplast-Kraków, parametry te umieszcza razem ze znakiem CE i danymi identyfikacyjnymi z kodem kreskowym, na dokumentacji dołączonej do każdego okna.

Jeśli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o 10 dB w stosunku do tego, jaki jest na zewnątrz, to odnosi się wrażenie, że jest on aż o połowę mniejszy.
REKLAMA:

Zanim dokonasz zakupu

Decydując się na zakup okien o zwiększonej dźwiękochłonności powinniśmy dobrać poziom tłumienia hałasu do rzeczywistych potrzeb. Należy uświadomić sobie, że mieszkając przy ruchliwej ulicy bardo trudno będzie nam wyciszyć mieszkanie tak, aby nie było słychać przejeżdżających samochodów. Zmiana okien wpłynie jednak znacznie na obniżenie odczuwalnego poziomu hałasu w naszym mieszkaniu.

Ciche okna to jednak nie tylko szyba, ale także wysokiej jakości profil oraz dokładny i fachowy montaż. Aby pomieszczenie było dobrze chronione przed hałasem zewnętrznym, okno powinno być zamontowane ze szczególna dokładnością, najlepiej przez wykwalifikowanych fachowców. Taką usługę oferuje m.in. producent okien PVC firma Oknoplast-Kraków, dzięki czemu mamy pewność, że zakupione okna zostaną w profesjonalny sposób zamontowane.

Odczuwalny przez człowieka poziom hałasu powodowany jest przez różne źródła i wynosi w przybliżeniu:
- szum liści – 20 dB,
- tykanie zegara – 30 dB,
- szum fal – 40 dB
- normalna rozmowa – 60 dB,
- głośna rozmowa – 70 dB,
- kosiarka do trawy – 80 dB,
- ruchliwa ulica – 90 dB,
- młot pneumatyczny – 100 dB,

Oknoplast-Kraków posiada trzy oferty okien, które w wyniku zastosowania specjalnych szyb zapewniają zwiększoną ochronę przed hałasem. Podstawę tworzą wysokiej jakości profile, a okna są wyposażone w szyby Press-Glas, posiadające świadectwa badań na szyby dźwiękochłonne. Dzięki zastosowanym szybom możemy uzyskać wartości tłumienia dźwięku od 30 do 38 dB. Zestawy te poza różnicami związanymi z izolacją akustyczną cechują identyczne właściwości techniczne. Przenikalność cieplna (U) wynosi w każdym przypadku 1,1 [W/m²K]. Z kolei przepuszczalność światła oraz jego odbicie wynoszą kolejno 77% i 14%.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OKNOPLAST
#czytelnia #izolacje #akustyka #okno #ściany #oknoplast #wygluszanie #Technologie i zabezpieczenia w branży okiennej

Więcej tematów: