Okna to jeden z najbardziej istotnych elementów budynku. Z jednej strony pozwalają na docieranie do jego wnętrza ciepła i światła słonecznego, z drugiej nie dopuszczają do nadmiernego odpływu ciepła na zewnątrz. Dzieje się tak ,rzecz jasna, pod warunkiem, że okna są odpowiedniej jakości.

Największa powierzchnia przeszkleń w klimacie umiarkowanym powinna znajdować się po stronie elewacji południowej, ponieważ zyski energetyczne na tej ścianie są największe. Natomiast aby uniknąć przegrzania pomieszczeń w okresie letnim, należy stosować markizy lub osłony ograniczające nagrzewanie. Skuteczne są też rolety zewnętrzne, które odbijają ciepło zanim dotrze do wnętrza budynku. Od strony południowej powinno się projektować tylko duże pomieszczenia, chroni to przed dusznością.
REKLAMA:
Od północy gdzie straty ciepła są największe liczba okien, np. drewnianego czy z PVC powinna być najmniejsza a teren osłonięty np. drzewami aby zredukować ruchliwość mas powietrza.

Najważniejszym parametrem okna energooszczędnego jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2xK)], który określa izolacyjność cieplną. Jest to ilość ciepła przenikająca w ciągu sekundy przez element konstrukcyjny (np. okno, ścianę, dach) o powierzchni 1 m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach wynoszącej 1˚C. To znaczy, że lepszą izolacyjność zapewniają przegrody o mniejszym współczynniku.
W domu energooszczędnym współczynnik Uw całego okna powinien wynosić poniżej 1,1 W/(m2•K) (dotyczy on całego okna, nie tylko szyby).
Drugim bardzo ważnym parametrem jest współczynnik promieniowania słonecznego „g”, im wyższy tym więcej energii cieplnej przedostanie się przez szybę. Dla domu energooszczędnego zaleca się wybór okien z szybami o wskaźniku „g” powyżej 45%.
Wśród dostępnych na rynku okien dwu-, trzy- lub czterokomorowych wyboru należy dokonać po uprzedniej kalkulacji ekonomicznej.
Końcowym sukcesem w kwestii okien energooszczędnych jest nie tylko odpowiedni dobór okien, ale również ich prawidłowe osadzenie w ścianie. Podczas montażu należy uwzględniać rodzaj okien oraz ścian.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud