Bosch zwiększa udziały rynkowe w Polsce Prawie 800 mln Euro obrotów w 2012 r.

Podziel się:
- Dział części samochodowych osiągnął dwucyfrowy wzrost - Wzmocniona sieć dystrybucji działu systemów zabezpieczeń - Dział elektronarzędzi wprowadza automatyczną kosiarkę Indego

Fot. BoschFot. Bosch

Warszawa – Obrót Grupy Bosch w Polsce w 2012 roku wzrósł

o prawie 9%, do 793 mln Euro, wliczając dostawy do spółek Boscha poza granicami kraju. Sprzedaż Grupy na polskim rynku obniżyła się jednak do 753 mln Euro, głównie z powodu osłabienia koniunktury gospodarczej.

– Bosch utrzymuje silną pozycję na polskim rynku pomimo wyraźnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej w sektorze budowlanym i przemyśle w drugiej połowie ubiegłego roku – powiedziała Krystyna Boczkowska, reprezentantka Grupy Bosch w Polsce podczas konferencji prasowej w Warszawie. – Zamierzamy poszerzać nasze udziały rynkowe również w roku 2013, głównie poprzez lepszą penetrację rynku, szczególnie w sektorze produkcyjnym, a także poprzez poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji, kompleksową ofertę (cross selling) i zwiększenie efektywności. Planujemy wzbogacenie naszej oferty produktowej o usługi i wsparcie techniczne – dodała Krystyna Boczkowska.
REKLAMA:

W 2012 roku Grupa Bosch, wiodący dostawca technologii i usług, przeznaczyła w naszym kraju 20 mln Euro na inwestycje w środki trwałe, przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne oraz na rozbudowę linii produkcyjnych w fabryce układów hamulcowych w Mirkowie. Zatrudnienie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie: 1 stycznia 2013 roku Grupa zatrudniała prawie 2 000 osób.

Dwucyfrowy wzrost w dziale części samochodowych

Mimo pogorszenia koniunktury w drugiej połowie roku, działy handlowe Boscha umocniły swoją pozycję i wykazały w 2012 roku wzrost udziałów rynkowych w swoich branżach w Polsce.
Spadek popytu na nowe samochody oraz naprawy samochodów używanych przyczyniły się do osiągnięcia dwucyfrowego wzrostu obrotów działu części samochodowych, który oferuje kompleksową gamę części zamiennych, uzupełnioną o urządzenia diagnostyczne oraz szkolenia techniczne dla warsztatów samochodowych. Dalsze rozszerzanie sieci 400 autoryzowanych warsztatów samochodowych Bosch Car Service jest ważnym elementem strategii dotarcia z produktami koncernu do jeszcze większej liczby użytkowników.

Fot. BoschFot. Bosch

Dział systemów zabezpieczeń wzmacnia dystrybucję

Nowe projekty na dużą skalę, takie jak instalacja systemów zabezpieczeń w Galerii Europa Centralna w Gliwicach oraz wzmocnienie sieci dystrybucji przyczyniły się w 2012 roku do umocnienia pozycji działu, przekładającej się na blisko 10-procentowy udział w rynku. W roku 2012 zwiększyła się znacznie oferta produktów z linii Advantage Line, czyli urządzeń dla instalacji małej i średniej wielkości, dodatkowo wspieranych dedykowaną infolinią techniczną.

Automatyczna kosiarka Bosch

Powyżej średniej rynkowej rozwijała się w 2012 roku sprzedaż działu elektronarzędzi, do którego należy ok. 30% rynku elektronarzędzi w Polsce. Dział co roku wprowadza do swojej oferty ponad 100 nowości produktowych. Należy do nich automatyczna kosiarka akumulatorowa Indego wyposażona w inteligentną technologię „Logicut”, dzięki której kosiarka „uczy się” mapy ogrodu oraz oblicza najbardziej efektywny tor koszenia. Indego zużywa minimalną ilość prądu, jest cicha i nie generuje spalin.

Edukacja techniczna i kształcenie dualne

Grupa Bosch aktywnie wspiera w Polsce rozwój dualnego systemu nauczania, w którym techniczne praktyki zawodowe odgrywają kluczową rolę. W fabryce Robert Bosch w Mirkowie wdrożono w 2012 roku program szkolenia zawodowego we współpracy z Lotniczymi Zakładami Naukowymi (LZN) z Wrocławia. Co roku ponad 20 absolwentów programu będzie mogło uzyskać dyplom ukończenia szkoły akceptowany przez pracodawców zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Bosch w Polsce od trzech lat realizuje również program edukacyjny dla gimnazjalistów pod nazwą Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Celem programu jest popularyzacja wśród gimnazjalistów kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. W ramach Akademii Wynalazców już ponad 3000 gimnazjalistów uczestniczyło w warsztatach technicznych prowadzonych przez studentów Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej.

Konsolidacja biznesu w Polsce

W 2012 roku Grupa Bosch kontynuowała w Polsce proces konsolidacji, włączając do struktury Robert Bosch Sp. z o.o. spółki Holger Christiansen oraz Buderus Technika Grzewcza. Fuzje te pozwoliły na uzyskanie synergii a także, dzięki redukcji kosztów, na zwiększenie konkurencyjności oferty produktowej.

Spółka Buderus została włączona do struktur działu Bosch Termotechnika, przy zachowaniu dwóch odrębnych marek i kanałów dystrybucji: Buderus i Junkers. Konsolidacja Buderusa pozwoliła na stworzenie bardziej kompleksowej oferty urządzeń i systemów grzewczych oraz na rozbudowę oferty dedykowanej dużym inwestycjom LSS (Large Specified Systems).

W związku z reorganizacją przez Grupę Bosch części biznesu produkującego hamulce i sprzedażą działalności Foundation Brakes, fabryka układów hamulcowych w Mirkowie pod Wrocławiem produkuje obecnie następujące komponenty do układów hamulcowych: układy wspomagania siły hamowania (power booster), korektory siły hamowania (proportional valve) oraz pompy główne (master cylinder). Nowe zamówienia od takich producentów samochodów jak Nissan, BMW czy Renault zapewnią dynamiczny wzrost produkcji w następnych latach.

Fot. BoschFot. Bosch

Działalność i wyniki Grupy Bosch w latach 2012-2013

W 2012 roku obroty Grupy Bosch na świecie wzrosły o 1,9%, osiągając wartość 52,5 mld Euro. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 2,8 mld Euro. Zatrudnienie, którego wielkość dostosowano w ubiegłym roku do bieżących obrotów, nieznacznie wzrosło o 3 400 pracowników i obecnie w spółkach Grupy na całym świecie pracuje 305 900 osób. W 2012 roku Grupa Bosch dokonała łącznie inwestycji o wartości około 8 mld Euro, przeznaczając 4,8 mld Euro na badania i rozwój oraz 3,2 mld Euro na inwestycje kapitałowe.

W bieżącym roku przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe oczekuje wzrostu obrotów na poziomie od 2 do 4%. Bosch będzie kontynuował rozpoczęte w 2012 roku działania mające na celu poprawę wyniku finansowego. Obejmują one m.in. obniżenie kosztów stałych, w tym nakładów kapitałowych oraz akwizycji. Przedsiębiorstwo będzie nadal konsekwentnie realizować główne założenia przyjętej strategii, wzmacniając swoją pozycję w obszarach rozwiązań dla ochrony środowiska, poprawy efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa.

Referat wygłoszony przez Prezes Krystynę Boczkowską podczas konferencji rocznej dostępny jest tutaj: http://www.bosch-prasa.pl/informacja.php?idinformacji=1545
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bosch
#wiadomości #maszyny #bosch

Więcej tematów: