Wzrastające koszty nośników energii każą kłaść szczególny nacisk na skuteczne podejmowanie działań służących poprawie standardu energetycznego budynków, przez wprowadzenie zdecydowanych instrumentów polityki zrównoważonej, takich jak budynki o zapotrzebowaniu na energię bliskie zeru. Z tego też względu fermacell zawsze chętnie uczestniczy w projektach ekologicznych i promujących energooszczędność.


Niesamowicie oszczędny
Dom Zeroenergetyczny to budynek samowystarczalny pod względem energetycznym. W przypadku takiego budynku całkowicie rezygnuje się z zewnętrznych źródeł energii, takich jak energia elektryczna z sieci, urządzenia opalane gazem lub olejem opałowym. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają znaczne ograniczenie zużycia energii w stosunku do budynku typowego, a zintegrowane z jego konstrukcją odnawialne źródła energii (moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, gruntowa pompa ciepła) są w stanie pokryć niemal całkowicie zapotrzebowanie budynku w energię na potrzeby grzewcze i bytowe. Dom zeroenergetyczny nie wymaga dostarczania energii ze źródeł konwencjonalnych ani do ogrzewania, ani do oświetlenia, ani do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego.REKLAMA:

Opis techniczny
Dom Zeroenergetyczny Plus - Green Power to budynek eksperymentalny, jednorodzinny, piętrowy, z przeznaczeniem na cele instruktażowo-szkoleniowe, a także jednostka badawcza mająca na celu wskazanie technologii oraz produktów dedykowanych dla domów niskoenergetycznych. Konstrukcja budynku oraz użyte technologie mają wskazać najlepsze rozwiązania w stworzeniu formuły budynku zeroenergetycznego.Powierzchnia zabudowy domu to 199,80 m². Na parterze znajduje się przedsionek, hall z komunikacją, łazienka, pomieszczenie techniczne, spiżarnia, kuchnia, 2 pokoje oraz garaż. Na piętrze wydzielono hall z komunikacją, przedsionek, 3 pokoje, 2 łazienki oraz 3 garderoby. Łączna powierzchnia użytkowa wszystkich części (łącznie z podcieniami i garażem) wynosi 282 m².

Harmonogram najważniejszych prac
- 07-10 maja Zagospodarowanie placu budowy (RDBud)- 14-16 maja – Prace ziemne i montaż GWC (Ventus, Rehau, Onninen, Leddy, Aquael)
- 14-20 maj – Prace przy płycie budynku (Onninen, Rehau, USTM, Selena)
- 03-16 czerwca – Murowanie ścian nośnych (Owczary, Stropex, Selena)
- 11-15 czerwca – Układanie systemu wieńca i płyt balkonowych (Stropex, Owczary, Schock, Betafence, Pfleiderer)
- 25-29 czerwca – Montaż konstrukcji metalowej piętra (Lindab, Selena, Pfleiderer, Rehau, Tyvek, Rockwool, USTM.)
- 01-06 lipca – Prace przy montażu dachu płaskiego (Rockwool, Lindab, Selena, Matizol)
- 08-09 lipca – Montaż stolarki okiennej (Oknoplast, VBH, Winkhaus, Stowarzyszenie Stolarki Okiennej, Selena)
- 10-26 lipca – Prace przy systemie dociepleniowym (Selena, Rockwool, Kopos, VBH)
- 10 lipca - 09 sierpnia – Montaż instalacji wewnętrznych (Zehnder, Kopos, USTM, BTE Electronics, Afriso, BMeters, Onninen, Rehau, EcoEnergia, Grodnu Therm, Selena)
- 05-14 sierpnia – Zabudowa piętra płytami gipsowo-włóknowymi 12,5 mm (fermacell systemy suchej zabudowy, Lindab)
- 05–31 sierpnia – prace tynkarskie, gładzie, malowanie, faktury dekoracyjne (Selena)
- 10 września – Uruchomienie systemu grzewczego (Zehnder, Onninen, Aquael)
- 22 sierpnia – 20 września – Prace na zewnątrz.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fermacell