Taśma malarska – jaką wybrać

Podziel się:
Samodzielne malowanie ścian nie jest czynnością skomplikowaną. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujący efekt, należy przestrzegać kilku zasad – odpowiednio przygotować podłoże, użyć dobrej jakości farb i narzędzi do ich aplikacji. Ważny jest też właściwy dobór taśmy malarskiej, która pozwoli nam łączenie płaszczyzn o różnych barwach.

Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.Jak uniknąć sytuacji, że taśma odpada w trakcie pracy lub – usuwana po kilku dniach – odkleja się wraz z warstwą farby? Przede wszystkim należy zadbać o przygotowanie podłoża. Jeśli jest idealnie gładkie, zagruntowane, pozbawione okruchów tynku, tłustych plam, kurzu, przyczepność farby nawierzchniowej jest optymalna. W ten sposób minimalizujemy też ryzyko dostania się farby pod taśmę.

Oczywiście, bardzo istotny jest też wybór samej taśmy – jej parametry określają, do jakich podłoży może być klejona, jak długo może pozostać na ścianie, w jakich warunkach może być aplikowana - wewnątrz pomieszczeń, na zewnątrz budynku, na mocnych czy „delikatnych” powierzchniach (świeże warstwy malarskie, efekty dekoracyjne).

Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.
Oferowane obecnie taśmy nie wymagają odklejania od razu po zakończeniu malowania. Dostępne są produkty, które mogą pozostać wewnątrz na ścianie 8, a nawet 30 dni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego kleju i specjalnego papierowego nośnika. Siła klejenia może być różna i to determinuje zastosowanie taśmy.
REKLAMA:

W przypadku taśmy 30-dniowej moc kleju jest słabsza, dzięki czemu doskonale sprawdza się ona na delikatnych powierzchniach (świeże wymalowania, aplikacje czasochłonnych efektów dekoracyjnych czy tapet). Nie ryzykujemy sytuacji, że po upływie dozwolonego czasu taśma stwardnieje, klej pozostanie na podłożu czy podczas zrywania ze ściany odejdzie wraz z farbą.

Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.Fot. BM Polska Sp. z o.o.
Zdecydowanie bardziej uniwersalne zastosowanie ma taśma 8-dniowa, która może być aplikowana nie tylko na ścianę, ale też drewno, szkło czy tworzywa sztuczne. Może współpracować z wszelkimi rodzajami farb i lakierów i dostępna jest w kilku szerokościach.

Wydłużenie czasu, na jaki możemy pozostawić taśmę na ścianie, zdecydowanie ułatwia prowadzenie remontów i zwiększa estetykę prac. Dzięki temu, że klej jest odporny na działanie promieni UV, nie ma ryzyka, iż w upalne dni będzie wysychał, a po zdjęciu taśmy jego resztki zostaną na ścianie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BM Polska Sp. z o.o.
#czytelnia #ściany #na sciany #tasma #do malowanie #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: